Mesne delicije često su hit uz tekmu, donosimo super recepte i ideje koje će vas oduševiti i dati energije za bolje navijanje. Uz meso super je i razno povrće, salate, lepinje...
Za prste polizati: Burgeri, krilca i mazalice za najsočniji roštilj
Bez obzira jedete li više mesa ili povrća, ovo su super recepti i ideje za najpopularnije delicije s roštilja, koje će voljeti i vaša ekipa. Uživajte u omiljenim jelima danas uz prvi nastup Hrvatske na EURO 2024.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Miniburgeri s vrhnjem
Sastojci:
- 200 g mljevene junetine,
- 200 g mljevene svinjetine,
- mala hambi peciva,
- majoneza,
- vrhnje,
- kiseli krastavci,
- zelena salata,
- sol, papar,
- kurkuma
Priprema:
Mljeveno meso začinite solju, paprom i kurkumom te oblikujte u loptice. Lagano ih pritisnite i oblikujte pljeskavice pa ispecite na roštilju.
Pomiješajte majonezu, vrhnje i sitno narezane kisele krastavce. Namažite na peciva, dodajte salatu, meso i poklopite.
Mazalice
Sastojci:
- 2 lepinje,
- 250 g juneće lopatice,
- 200 g mljevene juneće vratine,
- sol, papar,
- 2 žličice ljute mljevene paprike,
- žličica slatke mljevene paprike,
- 30 ml mineralne vode
Priprema:
Meso sameljite, posolite pa dodajte papar, mineralnu vodu te ljutu i slatku mljevenu papriku. Poklopite i ostavite na hladnom dva sata. Lepinje narežite na kriške i premažite mesnom smjesom.
Pecite premazanom stranom prema dolje na zagrijanom roštilju oko tri minute. Okrenite i pecite još dvije minute.
Povrće na roštilju
Ukoliko stavite povrće na roštilj bez imalo ulja, osušit će se. Zato svaki komad lagano premažite uljem prije pripreme. Pazite da ne pretjerate, dovoljna je pokoja kap pomno razmazana kistom. Osim što će vam povrće biti sočnije, ulje pomaže da se začini na njemu ravnomjernije rasporede.
Krumpir, batat i drugo korjenasto povrće pecite umotano u foliju koju ste prethodno premazali uljem (možete staviti i malo slanine). Možete napraviti i paketiće - na veći komad folije stavite povrće, preklopite folijom i rubove prstima zatvorite, pa tako sve zajedno stavite na roštilj. Pečete li krumpire, trebat će vam oko 12 do 15 minuta da budu gotovi.
Takvi paketići povrća se s jedne strane peku i povlače miris dima u sebe, a s druge se kuhaju u pari, pa priprema kraće traje, a povrće bude sočno, ukusno i fino mekano.
Paillard piletina
Pileća prsa treba istući u tanki, pljosnati kotlet. Ujednačenom debljinom, odnosno tankošću, izbjeći ćete da se piletina nejednako ispeče, a ako bude ravna, osigurat ćete da se može ispeći do kraja, a da ne ostane predugo na roštilju. Imat ćete vlažnu, ravnomjerno pečenu piletinu koju čak nije potrebno salamuriti ili marinirati - što je korisno ako nemate vremena.
Leskovački uštipci
Sastojci:
- 400 g mljevene junetine,
- 50 g slanine,
- sol, papar,
- 10 dag sira,
- 3 češnja češnjaka,
- žličica mljevene ljute paprike
Priprema:
Sir i slaninu narežite na što sitnije kockice. Pomiješajte ih s mesom pa začinite solju, paprom i mljevenom paprikom. Dodajte usitnjeni češnjak. Ostavite da odstoji pola sata te oblikujte uštipke. Pecite ih na roštilju dok ne dobiju boju.
Ražnjići od marinirane svinjetine
Sastojci:
- 700 g svinjetine,
- 1 crveni luk,
- 80 ml biljnog ulja,
- 60 ml suhog crvenog vina,
- 3 žlice vinskog octa,
- 3 žlice sojina umaka,
- 1 žlica nasjeckanog češnjaka,
- 1 žlica nasjeckanog đumbira,
- 1 1⁄2 žličice šećera
Priprema:
Pripremite štapiće za ražnjiće i na svaki od njih poslažite dva komada svinjetine i dva komada luka ili više, ovisno o veličini na koju meso narežete. Začinite ih solju i paprom. Posložite ih u posudu s poklopcem. Sve preostale sastojke umutite u srednje velikoj posudi. Prelijte marinadu preko ražnjića. Ostavite na sobnoj temperaturi oko dva sata ili ih poklopite i stavite u hladnjak preko noći. Povremeno ih okrećite. Marinadu ocijedite u manju tavu i podgrijte je. Pustite da prokipi, dvije minute. Ražnjiće pripremite na vanjskom roštilju ili u tavici. Povremeno ih premažite dobivenim umakom nastalim od marinade dok se peku.
Burgeri sa sirom i povrćem
Sastojci:
- 70 dag mljevene junetine,
- 100 g sira cheddara,
- biljno ulje,
- sol, papar,
- 4 peciva za hamburger (blago tostiranih),
- prilozi: salata, rajčica, luk, kečap
Priprema:
Razdijelite meso u četiri jednake porcije te ih kružno oblikujte. U sredinu svakog odreska umetnite komad sira, preklopite ga i zatim izjednačite (poravnajte).
Zagrijte roštilj na visoku temperaturu te blago nauljite rešetku. Prije pečenja meso dobro posolite i popaprite. Srednje pečeno meso bit će gotovo nakon što ga od dvije do četiri minute pečete sa svake strane.
Poslužite na tostiranom pecivu s prilozima prema želji.
Pileća krilca sa žara
Sastojci:
- 8 pilećih krilca,
- 3 žlice koncentrata rajčice,
- žličica vinskog octa,
- žličica meda,
- žličica maslinova ulja,
- luk
Priprema:
Krilca dobro oprati i osušiti. Pomiješati rajčicu, ocat, med, maslinovo ulje i luk. Popaprite i posolite. Pripremljenom smjesom premazati krilca i peći na ugrijanom roštilju 15 minuta uz često okretanje i premazivanje pripremljenom smjesom.
Kobasice i ražnjići
Sastojci:
- 6 goveđih kobasica,
- 400 g teletine narezane na komade,
- tikvica,
- crvena paprika,
- žuta paprika,
- 2 luka,
- sol, papar,
- maslinovo ulje,
glavica salate za posluživanje
Priprema:
Pripremite roštilj pa rešetke namastite uljem. U međuvremenu narežite meso pa ga naizmjenično s nasjeckanim lukom, paprikama i tikvicom redajte na ražnjiće, koje ste prethodno namočili u hladnoj vodi.
Posolite i popaprite meso pa malo poškropite uljem. Na dobro ugrijan grill stavite ražnjiće i pecite ih oko pet minuta sa svake strane.
Nakon toga zarežite kobasice na nekoliko mjesta pa ih pecite oko sedam minuta sa svake strane. Kobasice i ražnjiće poslužite uz osvježavajuću i fino rashlađenu zelenu salatu.