Obavijesti

News

Komentari 18

Vojarna - muzej u Vukovaru sada čuva tajne svih logoraša

Vojarna - muzej u Vukovaru sada čuva tajne svih logoraša
6

U podrumskom skladištu je prikazano kako su za vrijeme rata izgledali zloglasni logori. Izložena su pisma o slobodi i oružje osobne izrade kojim su branili Vukovar

Vukovarska vojarna 204. brigade, smještena nedaleko od središta grada, 1991. je bila snažno uporište JNA i imala velik značaj u okupaciji i granatiranju grada. Danas, 20 godina poslije, ona je Memorijalni centar Domovinskoga rata. Uz prikaz tromjesečne obrane i pada Vukovara, u jednoj od prostorija izloženi su primjerci naoružanja vojnika JNA i vukovarskih branitelja. S jedne strane cakle se dobro podmazane moderne vojne puške i bombe, a s druge prkose nevjerojatni primjerci pušaka i pištolja osobne izrade, ručne bombe izrađene od konzervi, puške bez okidača, bojler-bombe...

- To su svjetski unikati koji oduševljavaju vojne stručnjake. Svake godine dođu naraštaji američkih vojnih škola koji se čude kako je šačica tako malo i slabo naoružanih ljudi četiri mjeseca odolijevala nadmoćnom neprijatelju - govori brigadir Petar Ćavar.

U podrumskom skladištu vjerodostojno je prikazano kako su za vrijeme rata izgledali zloglasni logori u Stajićevu i Begejcima.

- Onaj tko bi samo malo podignuo glavu, bio je brutalno premlaćivan. U čučećem položaju izdržali bismo nekoliko sati. Nakon toga si imao osjećaj da će ti popucati svi mišići u tijelu - napisao je logoraš Milan Turkalj.

Uz radove koje su kriomice izrađivali, u vojarni su izložena i dirljiva pisma logoraša.

- Nadam se da ćeš me čekati, a znam da želiš - stoji u poruci jednog logoraša koju je poslao preko međunarodnog Crvenog križa svojoj djevojci kako bi znala da je živ.

Gotovo četiri mjeseca odolijevali višestruko nadmoćnijem agresoru

Srpski agresor je u napad na Vukovar krenuo s oko 30.000 vojnika i pripadnika raznih paravojnih skupina. Branitelja je bilo samo oko 1800. Usprkos srpskoj nadmoćnosti i jačem naoružanju, odolijevali su gotovo četiri mjeseca, što je fenomen i u svjetskim razmjerima. Nasuprot 350 protuzrakoplovnih topova, 60-ak zrakoplova, nekoliko brodova, više od 600 tenkova i transportera te oko 300 komada topništva, stajali su slabo naoružani branitelji.

Legendarna 204. vukovarska brigada imala je dva imena

Kao zapovjednik snaga za istočnu Slavoniju, pukovnik Karl Gorinšek potpisao je u rujnu 1991. zapovijedi za ustroj četiriju novih brigada u Slavoniji. Na području Nove Gradiške trebalo je ustrojiti 201., u Đakovu 202., u Požegi 203., a u Vukovaru 204. brigadu HV-a. Iako je zapovijed istog dana poslana na odobrenje u Glavni stožer, stožer je to odbio. Zahtijevali su da se brojevi postrojbi usklade s mobilizacijskim razvojem Hrvatske vojske. Brigade su tako preimenovane prema redoslijedu: 121. brigada Nova Gradiška, 122. Đakovo, 123. Požega i 124. brigada Vukovar. Od tada su brigadu njeni borci nazivali 204. brigada, a službena hijerarhija Hrvatske vojske 124. brigada. Vukovarski se branitelji s time nisu nikako mogli pomiriti.

Tražili su da se brigadi vrati brojka pod kojom je ustrojena i ratni status. Zapovjednici obrane Vukovara Mile Dedaković - Jastreb i Branko Borković - Mladi Jastreb uspjeli su u tome te je brigadi 2006. vraćen naziv.

Kupite DVD i pomozite malim Vukovarcima

Dokumentarac “Priče heroja Vukovara”, koji se od ponedjeljka nalazi na kioscima, vjerno opisuje rat u Vukovaru 1991. Prodaje se uz 24sata po cijeni od šest kuna. Kupnjom DVD-a pomažete malenim Vukovarcma s posebnim potrebama kojima su za funkcioniranje neophodni asistenti, koji će im pomoći u školi. U tjednu u kojem se sjećamo vukovarske tragedije na kioscima vas čeka i knjiga “Priče iz Vukovara” novinara Siniše Glavaševića po cijeni od 19,90 kn.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 18
DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?
KUPILI PO POVOLJNOJ CIJENI

DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?

Kekini su veći dio zemljišta, ukupne površine 412 kvadrata, kupili 2018. od grada Buje na javnom natječaju. Početna cijena koju je grad tražio bila je manja od 9 eura po kvadratu