Kako smo ranije pisali, zgradu je inače trebala prvotno rušiti država i trošak naplatiti Rajkoviću jer je on sam to odbio učiniti, ali izgleda da se sada predomislio
Doznajemo! Vlasnik Medikola sam počeo rušiti svoju ilegalno sagrađenu kuću na otoku Čiovu
Golema građevina u uvali Labadusa na Čiovu investitora Ivana Rajkovića, vlasnika tvrtke Medikol koja između ostalog ima milijunske ugovore s državom odnosno HZZO-om, spremna je za rušenje. Rajković ju je jutros počeo sam rušiti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Inspektorat ne zaustavlja proceduru koja podrazumjeva odluku o izvođaču radova odnosno rušenja, bez obzira što je Rajković dovezao bagere. Tek kad se građevinska ispekcija uvjeri da je sve vraćeno u prvobitno stanje, oni će obustaviti proceduru, neslužbeno doznajemo.
Također, doznajemo da će građevinski inspektor izaći na teren utvrditi činjenično stanje.
Naime, Rajković im uopće nije prijavio da će sad sve srušiti. A na gradilištu bageri smiju samo biti ako će rušiti, ali to ne znači da Rajković nije doveo bagere da nastavi graditi. Ukoliko jest, opet će dobit kaznu.
Kako smo ranije pisali, zgradu je inače trebala prvotno rušiti država i trošak naplatiti Rajkoviću jer je on sam to odbio učiniti, ali izgleda da se sada predomislio.
Rajkovićeva tvrtka Medikol, inače, u posljednjih je deset godina na račun PET/CT pretraga od HZZO-a naplatila više od 87 milijuna eura. Pacijenti po uputnici liječnika odlaze u Medikol obaviti pregled na PET/CT uređaju jer ih država nema dovoljno, odnosno ima jedan. Medikol državi za obavljeni pregled ispostavi račun. Jedan PET/CT uređaj stoji oko tri milijuna eura. Da je država, umjesto da financira Medikol, kupovala navedene uređaje, u deset godina za 87 milijuna eura državne bi bolnice diljem zemlje imale 29 uređaja. Osim što od države zarađuju, nedavno su od Ministarstva znanosti i obrazovanja "amenovani" i kao znanstvena ustanova u RH.
No iako od države sasvim lijepo žive, Rajkovići nemaju novca da kupe zemljište u građevinskoj zoni. Umjesto toga kupuju 3500 četvornih metara oranice na Čiovu i ondje ilegalno grade zgradu. Nemaju očito ni za ljetovanje u hotelu nego odmor provode u kontejneru na gradilištu. Što se tiče prenamjene tog zemljišta, načelnik Općine Okrug, Ivica Radić, tvrdi kako posljednjih deset godina od županije traže da se na tom području Čiova ili sve sruši ili da prostor dobije drugu namjenu. Kažu kako je na snazi odluka da nema proširenja građevinske zone. A u županiji doznajemo da su oni prostorni plan promijenili lani, nakon pet godina rada na njemu, bez intervencije u zone na Čiovu. Novi je plan tek u povojima i odlučivanje o njemu može potrajati godinama. Iz te perspektive, šanse da se zgrada legalizira ravne su nuli.