Vjerojatno se kaže, osim ako nisi iz BIH ili Srbije.
mudodokolenko
02.6.2021.
Odustani
hrvatski je virovatno
Dk
Deaktivirani korisnik
02.6.2021.
Odustani
@tko zna tko možda je manjina, pa se prašta ili?
crtanijunak
02.6.2021.
Odustani
Možda je iz šume ili nedaj bože iz bunara.
bl
bla.bla.bla.
02.6.2021.
Odustani
I jedno i drugo je iz hrvatskog govora, i vjerojatno i vjerovatno, srpsko je verojatno/verovatno, i sve te rijesi nisu ni hrvatske ni srpske, nego preuzete iz r
uskog jezika, tako da ohladi glavu, obrazuj se, i ne pametuj o necemu o cemu nemas pojma @tko zna tko
Prikaži još ↓
bl
bla.bla.bla.
02.6.2021.
Odustani
Gledajuci znacenje rijeci i podrijetla tocnije je vjerovatno. Dolazi od rijeci vjera-vjerovati. Nebi sigurno rekli vjerojati. No koristi se vjerojatno, v zamije
njeno s j, jer nismo imali pravu tvorbu rijeci nego je preuzeli, tako da norme preporucaju koristenje j.
Prikaži još ↓
Dk
Deaktiviran korisnik
02.6.2021.
Odustani
Pa eto. dakle tocno je vjerojatno.
tz
tko zna tko
02.6.2021.
Odustani
Vjerojatno ili vjerovatno | Bujica riječi
Posted by: Dejana Šćuric on 3. 7. 2012.
Ovo je jedna od češćih jezičnih nedoumica u hrvatskome jeziku. Na početku
valja reći da se dijelom hrvatskoga standardnog jezika smatraju pridjev vjerojatan (vjerojatna, vjerojatno) i prilog vjerojatno.
Oblike smo preuzeli prema ruskome verojátnyj, verojátno (вероятный, вероятно). U osnovi je ovih oblika slavenska riječ vjera, no mi smo u svoj jezik potpuno preuzeli ruske oblike i nismo sami prema svojim tvorbenim pravilima stvarali vlastite riječi za ove pojmove.
Oblike je bilo lako smislom povezati s glagolom vjerovati, pa su govornici ove riječi prilagođavali tomu glagolu. Tako su nastali oblici vjerovatan i vjerovatno. No oni zapravo nisu pravilno tvoreni prema glagolu vjerovati, nego je samo glas j zamijenjen glasom v. Pravilnom bismo tvorbom od toga glagola primjerice mogli dobiti pridjev vjerovan (kao poslovan od poslovati) ili vjeran (kao doličan prema dolikovati, iako se vjeran naravno može izvesti i prema imenici vjera).
S obzirom na to da nije riječ o uobičajenoj tvorbi, nego tek o zamjeni jednoga glasa drugim, norma preporučuje da se u hrvatskome standardu upotrebljavaju oblici s j − vjerojatan i vjerojatno. Isto je i s riječima nevjerojatan, nevjerojatno ili vjerojatnost.
Prikaži još ↓
Dk
Deaktiviran korisnik
02.6.2021.
Odustani
Da, to je vec Bla napisao iznad
tz
tko zna tko
02.6.2021.
Odustani
blablabla lupaš gluposti, daj se malo obrazuj prije sljedećeg komentara.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .