Ruski predsjednik Putin i iranski predsjednik Rohani od početka podržavaju Asada, dok su Turska, SAD, EU i arapski saveznici podržavali različite pobunjeničke frakcije
Trump: Izgleda da Iran stoji iza napada na Saudijsku Arabiju
Američki predsjednik Donald Trump je izjavio u ponedjeljka da se čini da Iran stoji iza napada na Saudijsku Arabiju, ali da on želi izbjeći sukob i da treba pričekati i biti siguran tko je počinitelj napada.
"Čini se" da je Islamska Republika gađala naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji, ali želimo sa sigurnošću to potvrditi", rekao je novinarima tijekom primanja princa nasljednika Bahreina, princa Salmana bin Hamada Al-Khalife.
Trump je rekao da je odlučan pomoći svom saudijskom savezniku, ali da želi izbjeći rat s Iranom.
Američki predsjednik je ocijenio također da vjerojatno "nije povoljan trenutak" da ode u posjet Kim Jong Unu u Pjongjang, dok su razgovori između Pjongjanga i Washingtona o sjevernokorejskom nuklearnom programu na mrtvoj točki.
"Mislim da nismo spremni za to", izjavio je u ponedjeljak američki predsjednik iz Bijele kuće i dodao da bi se o tome moglo razgovarati kasnije, kao i o posjetu sjevernokorejskog čelnika Sjedinjenim Državama.
Vladimir Putin nudi rusko naoružanje Saudijskoj Arabiji
Rusija je spremna pomoći Saudijskoj Arabiji da zaštiti svoja naftna postrojenja koja su u subotu bila meta napada, rekao je u ponedjeljak predsjednik Vladimir Putin nakon razgovora s čelnicima Turske i Irana.
"Spremni smo ponuditi odgovarajuću pomoć Saudijskoj Arabiji i bilo bi dovoljno da političko vodstvo te zemlje donese mudru odluku kao što su to svojevremeno učinili čelnici Irana kupivši S-300 ili kao što je to učinio turski predsjednik i od nas kupio najnovije S-400 'Triumph' - sustav protuzračne obrane", kazao je Putin nakon sastanka s Tayyipom Erdoganom i Hasanom Rohanijem.
To oružje, naglasio je, zaštitilo bi bilo koje infrastrukturno postrojenje Saudijske Arabije.
Govoreći o Siriji, rekao je da se mir u toj zemlji može postići samo političkim i diplomatskim sredstvima.
Iranski predsjednik je uoči trilateralnih razgovora s predsjednicima Turske i Rusije u Ankari, također rekao da je diplomacija, a ne vojna akcija, jedino rješenje krize u Siriji.
Čelnici Irana, Turske i Rusije okupili su se kako bi razgovarali o načinu uspostave mira na sjeverozapadu Sirije, a nakon opetovanih napada sirijske vojske na područje Idliba, posljednjeg preostalog uporišta pobunjenika koji žele svrgnuti predsjednika Bašara al-Asada.
Ruski predsjednik Putin i iranski predsjednik Rohani od početka podržavaju Asada, dok su Turska, SAD, EU i arapski saveznici podržavali različite pobunjeničke frakcije.
"Diplomacija, a ne vojni obračun, može donijeti mir u Siriju", kazao je Rohani, dodavši da SAD smjesta mora povući svoje trupe iz sjeverozapadnog dijela Sirije jer da je to neophodno kako bi se tamo uspostavio mir.
Turska na 911 kilometara dugoj granici sa Sirijom ima 12 vojnih promatračnica i prijeti odmazdom ukoliko budu izložene napadu sirijskih regularnih snaga.
Putin ističe da tri zemlje moraju poduzeti dodatne korake kako bi se u Idlibu iskorijenila "teroristička prijetnja". Turska međutim strahuje da bi u Idlibu moglo doći do novog velikog egzodusa civilnog stanovništva iz Sirije.
"Mi, kao Turska, ne možemo sjediti i gledati kako se događa nova tragedija koja bi mogla pogoditi četiri milijuna ljudi nedaleko od naše granice", rekao je Erdogan. "Takav razvoj događaja ne bi pogodio samo Tursku nego i cijelu Europu", dodao je.
Pokretanje videa...