Prema privremenim podacima, u nevremenu je oštećeno više od 20.000 kuća i zgrada te drugih objekata javne namjene, 25 zdravstvenih ustanova, 14 domova zdravlja te 4 zavoda za hitnu medicinu...
Vlada: '20 milijuna eura će se dati osam županija koje su proglasile prirodnu nepogodu'
Govoreći o olujnim nevremenima, potpredsjednik Vlade Tomo Medved istaknuo je na sjednici Vlade kako su najveće štete nastale u Zagrebu, Zagrebačkoj, Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Brodsko-posavskoj, Požeško-slavonskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.
- Nanesena je ogromna materijalna šteta. Prema privremenim podacima, u nevremenu je oštećeno više od 20.000 obiteljskih kuća i zgrada te drugih objekata javne namjene. Na bolničkoj razini u 25 zdravstvenih ustanova su utvrđena oštećenja, 14 domova zdravlja te 4 zavoda za hitnu medicinu. Ogromna je šteta nanesena i poljoprivrednim usjevima, objektima u stočarstvu, šumskim objektima... - naveo je dodavši kako je upućena pomoć s državne razine iz svih sastavnica Domovinske sigurnosti.
- Procijenjeni trošak samo nužne sanacije elektrodistribucijskog sustava iznosi oko 21 milijun eura. Prema podacima HEP-a, bez struje je ostalo preko 150.000 korisnika, a do danas je vraćena gotovo u potpunosti. Za preostalih 600 u tijeku je rješavanje pitanja - rekao je Medved.
Na čak 6478 intervencija bilo je angažirano oko 19.000 vatrogasaca, dodao je.
- RH se kao i ostatak svijeta suočava s klimatskim promjenama, olujno nevrijeme pokazalo je jedinstven odgovor Domovinske sigurnosti te izrazitu solidarnost i humanost građana. Nužno je nastaviti jačati sposobnosti prevencije odgovora i upravljanja krizama - poručio je.
Hrvatska vojska ponovno pokazuje kako se na nju uvijek možemo osloniti u najzahtjevnijim zadaćama, istaknuo je ministar obrane Mario Banožić, koji je, kako je naglasio premijer, proveo sedam dana na terenu.
- Zato im još jednom zahvaljujemo na svemu što čine u pomoći ljudima u Slavoniji. Jedan vid naše zahvale je i 100-postotno povećanje naknade za aktivnosti na terenu - kazao je dodavši kako su na području Vukovarsko-srijemske županije svaki dan na raspolaganju do 250, a na području Brodsko-posavske do 70 vojnika.
- Prvi preliminarni podaci govore da je u Vukovarsko-srijemskoj županiji najviše šteta pa je tako 21. srpnja donesena odluka o proglašenju elementarne nepogode za 20 općina i tri grada - rekao je Banožić.
Ogromne su štete i na odgojno-obrazovnim ustanovama, dodao je ministar obrazovanja Radovan Fuchs.
- U Zagrebu je nastradala 51 osnovna, 16 srednjih škola i 71 vrtić, u Vukovarsko-srijemskoj županiji 27 škola, od čega pet teško i koje zahtijevaju ozbiljnu rekonstrukciju. Procjena šteta u ovom trenutku je u toj županiji oko 3,5 milijuna eura samo za školske objekte - naveo je istaknuvši kako je tamo situacija iznimno komplicirana obzirom na gradnju '60-ih i '70-ih godina trstikom pod krovovima, koji su sada potpuno uništeni zbog čega je došlo do natapanja unutrašnjosti.
- U Brodsko-posavskoj županiji pogođeno je 18 objekata, od čega 11 znatno ili jako, procjena štete je oko milijun eura u ovom trenutku, a Požeško-slavonska županija je pretrpjela nešto manje oštećenja, ali je 16 objekata stradalo. Na školi, koja je bila kompletno energetski obnovljena, u Novoj Gradišci cijeli je krov odletio, šteta je oko 300.000 eura - dodao je ministar.
90 lokalnih jedinica proglasilo je elementarnu nepogodu u osam županija, istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
- Prema našim podacima u poljoprivredi, izdvajamo stradanja na području Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske i Brodsko-posavske županije u kojima su štete na trajnim nasadima i gospodarskim objektima. Na prošloj sjednici Vlade donesen je program pomoći vrijedan 10 milijuna eura, a slijedom zaključka Ministarstvo poljoprivrede pustilo je u javno savjetovanje natječaj koji se odnosi na obnovu trajno uništenih gospodarstava. kad govorimo o šumama, čak milijun i 379.400 kubika je stradalo drvne mase - navela je.
Nakon prve potvrde 26. lipnja, afrička svinjska kuga je do danas potvrđena na području 13 lokalnih jedinica, od kojih je 11 u Vukovarsko-srijemskoj, a dvije u Brodsko-posavskoj županiji, dodala je još ministrica.
- Naredbe i rješenja se kontinuirano mijenjaju, postignuta su izuzeća kako bi se omogućio transport po posebnim procedurama zdrave stoke iz zona ograničenja i zona zaraze. Najavljen je i program pomoći prošli tjedan - kazala je.
Stoga je Vlada odobrila sredstva na teret Državnog proračuna kako bi se pomoglo u saniranju šteta.
- Primili smo zahtjeve Brodsko-posavske, Karlovačke, Krapinsko-zagorske, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke, Vukovarsko-srijemske i Zagrebačke županije za osiguranje sredstava za sanaciju štete. Sve navedene županije donijele su odluku o proglašenju prirodne nepogode s obzirom na razmjer nevremena i nastale štete. U ovom trenutku je prioritet osigurati, prije svega, pomoć za hitne intervencije za sanacije na stambenim objektima. Prema preliminarnim podacima, troškovi sanacije na tim objektima značajno premašuje financijske kapacitete proračune navedenih županija, stoga im se odobravaju sredstva iz proračunske zalihe za 2023. u iznosu 20 milijuna eura - rekao je ministar financija Marko Primorac dodavši kako će najveći dio sredstava, oko sedam milijuna eura, biti namijenjen Vukovarsko-srijemskoj županiji.