Iako će slučaj bivšeg ministra obrane na analizu toksikologa, neobjavljivanje pravog podatka o alkoholu izazvat će još veće nepovjerenje u sustav, kaže vještak za promet Goran Husinec
Husinec tvrdi: 'Konstrukcija DORH-a u priopćenju je značila samo jedno - Banožić je bio čist'
Uvidom u izdane naloge i dokumentaciju s točnim datumima i vremenima izuzimanja potrebnih uzoraka u Općoj županijskoj bolnici u Vinkovcima, kod osumnjičenog 44-godišnjeg vozača osobnog vozila, u trenutku prometne nesreće, nije utvrđena prisutnost alkohola ili prisutnosti droga, psihotropnih tvari i lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti osumnjičenika.
Napisalo je to Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru nakon mnogobrojnih upita medija o toksikološkom stanju sad već bivšeg ministra obrane Maria Banožića. Podsjetimo, on je prošle subote skrivio prometnu nesreću dok je pretjecao kamion. Zabio se u drugo vozilo u kojem je poginuo muškarac, a sam Banožić završio je prvo u vinkovačkoj pa u osječkoj bolnici.
Vadili su mu krv za analizu, no niti policija niti DORH nisu objavili rezultat, kao što to obično čine za druge prometne nesreće s pripitim ili pijanim vozačima. Kako su danas objavila 24sata, dokument iz bolnice pokazuje kako je imao 0,21 promila alkohola u krvi što istražiteljima očito nije bilo važno.
- Državno odvjetništvo koristi takvu formulaciju kad je čovjek čist, odnosno kad je vozač na 0,0 promila alkohola u organizmu te kad nije imao nikakvih droga. Je li netko lagao u izvješću ili su varali, to zna samo Bog. S druge strane pak, sud uzima u obzir da alkohol utječe na sposobnost vožnje kad je 0,5 promila i više. Kad je ispod te granice, sve je stvar toksikologa i njegove analize. On uzima sve faktore u obzir, od visine, težine i drugih i daje svoj sud. Zato ne postoji jasna granica u tom dijelu utjecaja. Također, toksikološko vještačenje ima veću težinu od testiranja u bolnici - rekao nam je sudski vještak za promet Goran Husinec.
Smatra kako će svi dokumenti doći na analizu toksikologa o uzročno-posljedičnoj vezi te razine alkohola i sudarom. No gorim od svega smatra što neobjavljivanje tog podatka, ako je istinit, izazvati još veće nepovjerenje u sustav.
S druge strane, DORH je zadržao distancu te su rekli u utorak još sve provjeriti.
- Ujedno, a povodom informacija objavljenih u medijima vezano za radnje provedene u bolnici i od drugih osoba, naložit će nadležnoj policijskoj upravi provođenje izvida radi provjere njihove točnosti - napisali su iz DORH-a.
'U lov se ide trijezan'
S druge strane, ako je nešto popio, a išao je svojim terencem u lov, prekršio je jedno od glavnih pravila lova.
- Ako je netko pod utjecajem alkohola, ne bi smio u lov. Pravilo je da se ne pije prije i tijekom lova. Zato lovac obavezno mora imati 0,0, jer on barata oružjem - rekao nam je jedan lovac s više desetljeća iskustva.
Situaciju na terenu trebaju kontrolirati sami lovnici, kako bi iz lova isključili upravo one koji piju. Kontroliraju, kažu nam, onako kako vide jer sami nemaju alkotestove.
- Svaki se lov, pošto se radi o okupljanju, mora prijaviti. Policija to često kontrolira i alkotestiraju nas - kaže nam lovac.
Da se ne radi o usmenoj predaji potvrđuje i policija, koja često ista upozorenja objavljuje i na svojim stranicama, a sve u svrhu smanjivanja nesreća u lovu.