Pojam modne kategorije Haute Couture mode temelji se na načinu odijevanja kasnog 17. stoljeća, kad je Francuska postala sinonim za vrhunske tekstile i materijale kao što je najfinija svila
Visoka moda: Ekskluzivan svijet kreacija za najbogatije dame
Tijekom 17. stoljeća, dvorske dame i pripadnice aristokracije zapošljavale su osobne krojače timove, što je početak kategorije koju danas zovemo Visokom modom. U to doba, a i često kasnije, ove su kreacije bile namijenjene za samo jedno nošenje.
Bila je to personalizirana odjeća stvorena za osobu koja naručuje haljinu, a slična je situacija i danas.
POGLEDAJTE VIDEO: Kreativan život Karla Lagerfeld
Pokretanje videa...
Prvi majstor Visoke mode bio je Englez Charles Frederick Worth iz 19. stoljeća.
On je radio na specifičan način, koristio je najskuplje tkanine te se inspirirao povijesnim elementima odjeće i, naravno, stvarao samo po mjeri. Time je zadovoljio sva pravila Visoke mode.
Ova kategorija stvorena je za mali, ekskluzivni krug ljudi, a tih pravila drži se i danas.
Ovom scenom upravlja pariška Fédération de la Haute Couture et de la Mode (FHCM).
Sam pojam Haute Couture je zakonski zaštićen, ovu je posebnu kategoriju kreirala sama francuska vlada i to još 1945. godine.
Dizajneri koji potpisuju ove kreacije moraju se držati posebnih pravila.
Brendovi Visoke mode moraju imati atelje s najmanje 15 članova osoblja te 20 krojačica koje poznaju posebne tehnike izrade i obrade materijala.
Obavezno moraju raditi za privatne klijente te predstaviti dva puta godišnje barem po 50 kreacija, na pariškom tjednu Visoke mode.
Od veljače 2021. samo 15 imena ima članstvo u FHCM. To su Alexander Vauthier, Alexis Mabile, Bouchra Jarrar, Chanel, Christian Dior, Franck Sorbier, Giambattista Valli, Givenchy, Jean Paul Gaultier, Joulien Fournié, Maison Margiela, Maison Rabih Kayrouz, Maurizio Galante, Schiaparelli i Stéphane Rolland.