Diljem Hrvatske otvorit će se veliki broj reciklažnih dvorišta na kojima će se otpad moći odlagati bez naknade, a komunalna poduzeća će po njega dolaziti besplatno
Više ništa neće biti isto: Ulice će biti bez glomaznog otpada
Novost u novom Zakonu o održivom gospodarenju otpada je da se više neće smjeti u vrijeme prikupljanja glomaznog otpada ostavljati frižideri, stara vrata, peći i ostale stvari na javnim površinama. Zakon se upravo nalazi na javnoj raspravi i trebao bi se usvojiti do prije ljeta.
Otvara se veliki broj reciklažnih dvorišta, barem jedan po kvartu ili manjem gradu. Otpad će se morati odnositi u ta dvorišta gdje će komunalna poduzeća dolaziti po njega i to besplatno.
Dva modela zbrinjavanja PET boca
Što se tiče posebnih kategorija otpada u koji spadaju PET boce, novi Zakon ima dva modela. Sadašnji, odnosno depozitni te model recovery organizacija. Odnosno, tvrtke koje će se tek pojaviti na tržištu i s kojima će proizvođač boca moći sklopiti ugovor da za određenu naknadu zbrinjavaju otpad. Sadašnji model, "sustav 50 lipa" funkcionira tako da proizvođač uplati Fondu za zaštitu okoliša 50 lipa čim boca izađe na tržište te tako osigurava da Fond ispravno brine o njoj kada postane otpad. Sustav koji je javnosti najbliži je onaj za koji dobivaju 50 lipa kao povrat boce za sada će se sigurno zadržati.
U Ministarstvu kažu kako je današnji model prilično skup i da će se do prelaska na novi sustav pokušati poboljšati.
Lakše zbrinjavanje problematičnog otpada
Također se uvodi i nova kategorija nazvana problematični otpad. U tu kategoriju spadaju mobiteli, računala, baterije i slično i za njih je do sada bilo potrebno imati više dozvola. Nova kategorija bi trebala olakšati odlaganje takve vrste otpada.
Za preprodaju otpada propisan je mjesečni iznos
Uvođenjem novog zakona najviše štete će imati oni koji su preprodajom otpada zarađivali za život. Trgovci otpadom morat će videonadzorom snimati svaku kupnju i arhivirati je na mjesec dana, novac će prodavateljima isplaćivati na račun, a prodavatelji će se morati identificirati osobnom iskaznicom, ali i predočiti dokaz o podrijetlu otpada ili barem izjavu o vlasništvu.
Propisan je određeni mjesečni iznos koji se smije zaraditi prodajom otpada, i ako ga se prijeđe, smatrat će se da obavljaju djelatnost trgovanja otpadom.