Obavijesti

News

Komentari 11

Afera SMS: Franjo Varga i Blaž Curić branit će se sa slobode

Afera SMS: Franjo Varga i Blaž Curić branit će se sa slobode
6

Vargu i Curića Uskok tereti zbog sprječavanja dokazivanja i pomaganja u tome nedjelu, a optužno vijeće optužnicu može potvrditi, odbaciti ili ju vratiti tužiteljstvu na doradu

POGLEDAJTE VIDEO:

Osumnjičeni u aferi SMS Varga i Curić izlaze iz pritvora i čekaju suđenje Više na http://bit.ly/2W6I205 Reporter: Danijela Mikola

Posted by 24sata on Monday, 18 March 2019

Optužno vijeće osječkog Županijskog suda potvrdilo je osnovanost optužnice protiv bivšeg policijskog informatičara Franje Varge i bivšeg vozača ministra poljoprivrede Blaža Curića u aferi SMS. Također, Optužno vijeće ukinulo im je istražni zatvor.

Njih dvojica danas izlaze na slobodu, javlja N1.

Varga i Curić na sud su dovedeni iz istražnog zatvora u kojem su već šest mjeseci pa, po sili zakona, nastavljaju se braniti sa slobode.

Vargu i Curića Uskok tereti zbog sprječavanja dokazivanja i pomaganja u tome nedjelu, a optužno vijeće optužnicu može potvrditi, odbaciti ili ju vratiti tužiteljstvu na doradu.

Varga je, po tvrdnjama tužiteljstva, izrađivao lažne SMS-ove među ostalima i za Zdravka Mamića, a Curić ga je navodno u rujnu prošle godine telefonom upozorio da se protiv njega vodi kriminalističko istraživanje.

Nakon otkrivanja ove afere mediji su tvrdili da su Vargine usluge koristili i bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te zamjenik predsjednika HDZ-a i Curićev kum, potpredsjednik Hrvatskog sabora Milijan Brkić, koji su takve optužbe odbacili.

Krajem studenoga u medijima su objavljeni detalji Vargina istražnog iskaza u kojem osim o svom odnosu s Mamićem govori i o suradnji s Karamarkom, Brkićem, bivšim savjetnikom predsjednice Republike Vladom Galićem, ali i nekadašnjim vlasnikom Agrokora Ivicom Todorićem. I Todorić je također, uz Brkića i Karamarka, ispitan u ovoj istrazi zbog sumnje da je Varga povezan s SMS prepiskom skupine "Borg".

Početak suđenja za par mjeseci

Suđenje bivšem policijskom informatičaru Franji Vargi i bivšem vozaču ministra poljoprivrede Blažu Curiću zbog spriječavanja dokazivanja i pomaganja u tome nedjelu trebalo bi početi za "otprilike dva mjeseca", kazao je glasnogovornik osječkog Županijskog suda Miroslav Rožac nakon što je optužno vijeće u ponedjeljak potvrdilo optužnicu i ukinulo istražni zatvor protiv Varge i Curića.

Rožac je izjavio je da je optužnica potvrđena i da na to rješenje nije moguća žalbe te da je protiv Varge i Curića ukinut istražni zatvor zbog isteka maksimalnog roka trajanja pritvora od šest mjeseci.

Na upit novinara kada se može očekivati početak rasprave Rožac je kazao da bi se to moglo dogoditi za "otprilike dva mjeseca", nakon što rješenje o ukidanju istražnog zatvora, na koje je moguće uložiti žalbu, postane pravomoćno.

Odluke optužnog vijeća novinarima su u izjavama nakon sjednice optužnog vijeća potvrdili i zamjenik ravnateljice Uskoka Sven Mišković te Vargin odvjetnik Mario Poljak koji je kazao da će Varga i Curić iz istražnog zatvora izaći u ponedjeljak.

Na upit koliko će na suđenju imati svjedoka Poljak je kazao kako još treba posložiti neke stvari oko obrane te činjenično provjeriti još neke stvari, a da o broju svjedoka ne želi nagađati. Dodao je kako sud nije prihvatio prigovore obrane, koji su se odnosili na vještačenje, a o datumu početka suđenja nije želio nagađati.

Varga se u pritvoru nalazi od 20. rujna, a Curić od 26. rujna prošle godine. Istražni zatvor posljednji put im je produljen 19. veljače zbog bojazni od ponavljanja kaznenog djela.

Optužnicom se prvookrivljenog Vargu tereti da je, od sredine 2017. do 20. rujna 2018. na području Belišća i Zagreba, izrađivao lažnu korespondenciju "navodno vođenu putem elektroničkih uređaja te prijepis i analizu navodne komunikacije između visokih dužnosnika i drugih osoba u Republici Hrvatskoj" u namjeri onemogućavanja i znatnog otežavanja dokazivanja u sudskom postupku koji se pred osječkim Županijskim sudom vodio protiv bivšeg čelnika "Dinama" Zdravka Mamića i još trojice okrivljenika kao i postupku izručenja Hrvatskoj Ivice Todorića, o čemu je odlučivao nadležni sud u Velikoj Britaniji.

Iz sačinjene lažne korespondencije, smatra tužiteljstvo, proizlazi kako "pojedini državni dužnosnici dogovaraju neosnovano pokretanje kaznenog progona protiv navedenih osoba ili kako pojedini pravosudni dužnosnici vrše pritiske na druge pravosudne dužnosnike da se te osobe u kaznenim postupcima bez ikakve osnove i dokaza osude", a sve kako bi se to koristilo kao dokaz teškog kršenja njihovog prava na pravično suđenje zajamčeno Ustavom i Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Curića se optužnicom tereti da je Vargi dostavljao potrebne podatke u vidu telefonskih kontakata pojedinih dužnosnika i drugih osoba.
Varga je u istrazi osumnjičen da je u postupku koji se protiv bivšeg čelnika  "Dinama" Zdravka Mamića, njegova brata Zorana Mamića, bivšega Dinamova direktora Damira Vrbanovića i poreznika Milana Pernara vodio pred osječkim Županijskim sudom, zbog izvlačenja novca iz toga kluba, izradio lažnu SMS prepisku između bivšega glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i jednoga suca koji je u tom predmetu bio član sudskoga vijeća, a po kojoj je Cvitan prije objave prvostupanjske presude vršio pritisak na suca da bez ikakvih dokaza osudi jednoga okrivljenika u tome postupku.

Lažnu prepisku Varga je potom navodno dostavio Zdravku Mamiću koji ju je je objavio na konferenciji za medije 4. lipnja ove godine. Tužiteljstvo podsjeća kako je Mamićev branitelj  tražio da se na temelju lažne korespondencije odgodi objava prvostupanjske presude u tom predmetu, što je sudsko vijeće odbilo te je 6. lipnja 2018. objavilo presudu kojom su svi okrivljenici u tom predmetu proglašeni krivima.

Osim toga Varga je, tvrdi tužiteljstvo, prije izrade pisanog otpravka osuđujuće presude protiv koje se može podnijeti žalba Vrhovnome sudu, izradio novu lažnu korespondenciju o navodnom utjecaju na suce Vrhovnog suda koji bi odlučivali o žalbi, kako bi je predao Mamiću s namjerom da je iskoristi u žalbenom postupku, ali ga je u tomu spriječila Curićeva dojava da je pod policijskim mjerama.

Curić  je uhićen 26. rujna u Zagrebu, a tijekom istrage ga se teretilo je da je Vargu 20. rujna telefonom upozorio da se protiv njega vodi kriminalističko istraživanje, rekavši mu da izbriše sve poruke, brojeve i druge sadržaje.

Nakon otkrivanja ove afere mediji su tvrdili da su Vargine usluge koristili i bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te zamjenik predsjednika HDZ-a i potpredsjednik Hrvatskog sabora Milijan Brkić koji su takve optužbe odbacili.

Sud nije mogao potvrditi optužnicu u aferi SMS prije odluke o zahtjevima obrane

Odvjetnik Blaža Curića, Krešimir Vilajtović, u ponedjeljak je ustvrdio da osječki Županijski sud nije mogao potvrditi optužnicu u aferi SMS prije nego što je Vrhovnom sudu proslijedio zahtjev obrane da se postupak premjesti u Zagreb i odlučio o izdvajanju dokaza koje obrana smatra nezakonitima.

Vilajtović je podsjetio da je premještanje slučaja u Zagreb i izdvajanje dijela dokaza zatražio još u odgovoru na optužnicu.

"Sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku sud je morao odlučiti o našem zahtjevu za izdvajanjem dokaza kako bi se eventualno mogli žaliti Vrhovnom sudu kojemu su propustili proslijediti i naš zahtjev za delegacijom mjesne nadležnosti", kazao je Vilajtović Hini nakon što je osječki Županijski sud u ponedjeljak potvrdio optužnicu protiv Curića i Franje Varge kojima je ujedno nakon šest mjeseci ukinut i istražni zatvor.

Vijaltović podsjeća da je zahtjev da se slučaj premjesti u Zagreb zatražio jer je sudac istrage koji je donio rješenje o istražnom zatvoru za Curića i Vargu i više ga pita produljivao bio član vijeća na suđenju Zdravku Mamiću, a radi se o slučaju za koji je, prema tvrdnjama tužiteljstva, Curić sudjelovao u izradi lažne prepiske.

Obrana smatra da bi se slučaj trebao premjestiti u Zagreb i zato što je taj grad "jedno od mjesta izvršenja kaznenog djela za koje ih se tereti", a iz Zagreba su svi svjedoci, državni odvjetnici i Curićev branitelj.

U izjavi Hini Vilajtović je kazao i da je zadovoljan što je Curić pušten iz istražnog zatvora iako, kako je kazao, ne razumije kako tužiteljstvo više ne vidi opasnost od ponavljanja nedjela, s obzirom da su ga u zatvoru "mogli držati još osam dana". "To govori o iskonstruiranosti razloga za ranija produljenja istražnog zatvora jer se nisu promijenile nikakve okolnosti koje nisu bile prisutne prije mjesec dana i ozbiljno dovodi u sumnju nepristranost sudaca Županijskog suda u Osijeku", dodao je Vilajtović.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 11
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima