Obavijesti

Video

Komentari 92

Ironman Mario Mandžukić: Na testiranjima je rasturio baš sve

Hrvatski napadač Mario Mandžukić imao je sjajne rezultate na svim testiranjima uoči Svjetskog prvenstva u Rusiji, pa i ne čudi da ne staje ni u 120. minuti

Ljudi, ajde, da se nešto dogovorimo. Recite kad bude dosta, ove nam je riječi Marija Mandžukića s Kineziološkog fakulteta prenio Damir Martin, koji jednom godišnje ide na testiranja.

POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:

Pokretanje videa...

00:53

Naš sjajni veslač jednom godišnje ide na ovaj fakultet na testiranja. Ima sjajne rezultate, baš kao i naš neumorni i sjajni borac Mandžo.

- Mario je imao sjajne rezultate na svim testiranjima, bio je toliko siguran da će ih imati da je to najavio odmah po dolasku tamo - kaže nam Damir Martin, koji je inače najizdržljiviji olimpijac na svijetu.

Jedno od testiranja je prije Svjetskog prvenstva 2014., zajedno s dr. sc. Igorom Jukićem, dr. sc. Lukom Milanovićem, sadašnjim kondicijskim trenerom u reprezentaciji i dr. sc. Ivan Krakanom, vodio doc. dr. sc. Vlatko Vučetić. Na Kineziološki fakultet tad su došli naši reprezentativci, a rezultati su oduševili prisutne.

Naši su igrači i dalje u usporedbi sa svima ostalima daleko ispred.

- Vrhunski pripremljeni igrači i koji igraju u najjačim klubovima imaju maksimalni primitak kisika oko 60 mlO2/kg/min, a neki naši igrači imaju i više od 65 mlO2/kg/min - rekao nam je profesor Vučetić i nastavio:

- Važno je istaknuti i vrijednosti brzine trčanja pri kojoj igrači prelaze takozvani aerobni prag (oko 2 mmol/l) i anaerobni prag (koji odgovara vrijednostima oko 4 mmol/l koncentracije laktata u krvi) – naime vrhunsko kondicijski pripremljeni igrači prelaze anaerobni prag pri brzinama oko 15 km/h (minimalno 14 km/h), nekolicina naših igrača taj anaerobni prag prelaze pri brzinama i većim od 16,5 km/h, a neki čak i 17 km/h.

Hrvatska je tri utakmice zaredom igrala produžetke, zbog toga se prije finala postavlja i pitanje umora, Francuzi su ipak proveli puno manje vremena na travnjaku.

Vrhunska razina kondicijske pripremljenosti naših stožernih igrača nije slučajna, kod nekolicine je u pitanju genetika, ali kod većine igrača to je posljedica stručno vođenih kondicijskih treninga od strane najeminentnijih stručnjaka s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – doc. dr. sc. Luka Milanović, prof. dr. sc. Igor Jukić, dr. sc. Ivan Krakan i doc. dr. sc. Vlatko Vučetić.

Zbog toga naši igrači mogu izdržati najveća opterećenja i puno se brže oporavljati između utakmica.

- Brzina regeneracije je direktno zavisna o razini kondicijske pripremljenosti, ali i razini maksimalnog primitka kisika (VO2max). A s druge strane, brzina regeneracije direktno je ovisna o pravilnim te dobro planiranim i programiranim treninzima nakon utakmice, kao i treninzima prije sljedeće utakmice - kaže nam Vučetić.

Nogometaši idu i na oporavak u kriogene komore na terapiju tekućim dušikom.

- Krioterapija se počela primjenjivati još u 17. stoljeću te se danas primjenjuje u sportu usporedo s korištenja leda - pojasnio nam je jednom prilikom Ivica Smodek, liječnik Dinama i jedan od najboljih liječnika sportske medicine u Hrvatskoj te dodao:

- Krioterapija smanjuje upalu mišića i ubrzava njihov oporavak nakon velikih napora. Zapravo, djeluje protuupalno i kao kratkotrajni analgetik jer hlađenje dovodi do usporavanja metabolizma i smanjenja metaboličkog stresa nakon vježbanja.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 92
Prisjetite se najboljih trenutaka hit serijala 'Tko je kriv?'
NAJBOLJI TRENUCI

Prisjetite se najboljih trenutaka hit serijala 'Tko je kriv?'

Serijal 'Tko je kriv?' postao je pravi hit na našem YouTube kanalu i ostalim društvenim mrežama. Prisjetite se najboljih trenutaka posljednje sezone ovog serijala
Olić otvoreno o Mandžukiću, Daliću i zašto je zvao Mikića, a Durdova nije: 'Nije to isti slučaj'
INTERVJU ZA 24SATA

Olić otvoreno o Mandžukiću, Daliću i zašto je zvao Mikića, a Durdova nije: 'Nije to isti slučaj'

Bilo je vrijeme da odem od Dalića i okušam se samostalno. Gvardiol i Kovačić su bili ekstra talenti, a Modrić je s 20 još bio u Zaprešiću pa je postao najbolji svjetski veznjak svih vremena. Mladi samo moraju raditi i sve će doći