Obavijesti

News

Komentari 4

VIDEO Jedinstveni projekt: Krajiški učitelj imao je sablju i nosio ju je na zlatnom remenu

VIDEO Jedinstveni projekt: Krajiški učitelj imao je sablju i nosio ju je na zlatnom remenu
4

Jedini primjerak nalazi se u Hrvatskom školskome muzeju, koji je uniformu i priču o krajiškim učiteljima digiralizirao

Kad bi Ivan Januškovec krenuo na posao, svi u Mitrovici, Otočcu ili Petrinji, ovisno o tome gdje je radio, pozdravljali su ga s poštovanjem. Iako je po rođenju i školovanju bio iz Češke, gospodin Januškovec upravo je na našim prostorima ostavio veliki trag. On je bio krajiški učitelj u školama Vojne krajine u drugoj polovici 19. stoljeća. Napredovao je i do mjesta ravnatelja te carskog namjesnika, bio je potkovan pedagoški, te je 1855. imenovan i nadzornikom škole u Varaždinu, da bi nakon nekoliko godina postao glavnim krajiškim učiteljem za sve škole u Krajini.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Uniforma Krajiškog učitelja iz 19. stoljeća 01:09

Ovu i mnoge druge priče o obrazovanju na našim prostorima bilježe i čuvaju u Hrvatskom školskome muzeju, iz kojega stiže novi jedinstveni projekt vezan upravo uz krajiške učitelje. Muzej je digitalizirao originalnu uniformu krajiškog učitelja iz 19. stoljeća, čiji jedini primjerak u Hrvatskoj imaju u svojoj pohrani. Od tada se čuva na voštanoj lutki također iz 1901. godine. S obzirom na to da trenutačno nemaju svoj prostor, uniforma je spremljena, no kako ova iznimno zanimljiva priča ne bi pala u zaborav, djelatnici muzeja iskoristili su modernu tehnologiju i uniformu - digitalizirali. Ovo je i prvi eksponat Hrvatskog školskog muzeja koji je digitalno predstavljen u 3D modelu webAr-u. Dovoljno je skenirati QR kd i uroniti u izuzetno zanimljivu hrvatsku školsku povijest.

Kustosica muzeja Sanja Nekić jedna je od voditeljica projekta koja nam je pokazala originalnu uniformu darovanu muzeju i ispričala mnoge zanimljive detalje, poput priče o gospodinu Januškovcu.

- Učitelj Vojne krajine u drugoj polovici 19. stoljeća bio je gospodin, dobro obrazovan i vrlo cijenjen. Krajiški učitelji školovali su tadašnje buduće vojnike, a posebno su se isticali po svojim uniformama - govori Sanja Nekić.

A 1849. godine u tadašnjoj Habsburškoj Monarhiji čak je i uredbom bilo propisano da učitelji Vojne krajine imaju obavezu nositi uniformu dok su u službi, ali i izvan nje, dakle izvan nastave. Krajiški učitelji bili su državni činovnici u Vojnoj krajini.

Bijele rukavice od srneće kože

"Uniforma se sastojala od kaputa, hlača i dvije vrste kapa - one za svaki dan obične vojničke kape te tzv. pikača ili kape za svečane prilike. Propisana boja kaputa je tamnozelena ili tamnoplava, kao i detalji oko gumba na kaputu koji trebaju biti u dva reda srebrni ili posrebreni, a ploha gumba ukrašena dvoglavim orlom kao simbolom Habsburške Monarhije. Boja hlača je tamnosiva ili tamnoplava. Da se upotpuni dojam profinjenosti bilo je propisano nošenje bijelih rukavica od srneće kože, a poseban dodatak činio je mač oko struka koji je trebao biti u kožnom etuiju i visio je na zlatnom vezenom remenu", navodi se u materijalima.

Najbolji učenici i učitelji

Na pitanje je li u svom radu krajiški učitelj koristio sablju, Sanja Nekić, uz smijeh, ističe kako je to bila paradna sablja, ali i da je tadašnji zakon za pučku školu otvoreno propisivao kako je učitelju najbolje nabaviti brezovu šibu jer je dovoljno tanka da boli, ali čvrsta da ne puca lako.

- Dakle, fizičko kažnjavanje ne samo da je bilo dozvoljeno, nego i zakonom propisano. Tako da su možda koristili i sablje. Ipak, treba znati da su krajiške škole bile stroge vojne škole i kandidati su se pomno birali. Upisivali su ih mladići poslije pučke škole i morali su ispunjavati brojne uvjete: pamet, disciplina, spremnost... - kaže Sanja Nekić

A koliko su uniforme krajiških učitelja bile famozne, pokazuju i zapisi prema kojima se može vidjeti da su ih poslije 1860-ih počeli nositi i drugi učitelji izvan Krajine. To je jako ljutilo školske nadzornike, koji su zbog toga prosvjedovali, pa je nastala prava zbrka, priča nam kustosica.

Krajiški učitelji Ivan Januškovec i Stjepan Miholek ostavili su mnogo zapisa o školovanju, pedagogiji i školama tog vremena, stoga su i ostali zapamćeni. No i drugi su radili vrlo važan i ozbiljan posao. Sve opisano je sačuvano i danas se nalazi u Hrvatskom školskome muzeju, a upoznati krajiškog učitelja možete vrlo lako - skeniranjem koda ili preko internet-stranice muzeja. Nadajmo se da će se muzej brzo vratiti u svoje obnovljene prostore, te da ćemo imati priliku pogledati i uživo originalnu uniformu.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'
KULTNI PROSVJED ZA RADIO 101

Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'

Na poziv HHO-a upućenim kroz radijski eter, 120.000 građana sa svijećama u rukama okupilo se na Trgu bana Jelačića za opstanak Stojedinice
Kaos kraj Siska! Vlak naletio na konje, promet stoji već 4 sata!
ZAUSTAVILI SVE

Kaos kraj Siska! Vlak naletio na konje, promet stoji već 4 sata!

Vlak koji putuje na relaciji Sisak-Zagreb naletio je na puštene konje. Vlakovi ne voze, a očevid je i dalje u tijeku
Uhićen dvostruki ubojica Alija Balijagić: 'Našli smo ga na spavanju, imao je dvije puške'
AKCIJA NA SNIJEGU

Uhićen dvostruki ubojica Alija Balijagić: 'Našli smo ga na spavanju, imao je dvije puške'

Zatečen je u jednoj kući za koju smo imali informacije da povremeno tu dolazi. Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor, kaže Ivica Dačić