Obavijesti

Lifestyle

Komentari 181

Veliki vodič: Evo kako uštedjeti na hrani, režijama, na gorivu...

Veliki vodič: Evo kako uštedjeti na hrani, režijama, na gorivu...

Svaki novčić koji uštedite je kao da ste ga ponovno zaradili. Promjenom nekih životnih navika možete uštedjeti na režijama, hrani, gorivu... Također, počnite prodavati ono što vam ne treba

Planirajte jelovnik i kupujte hranu na veliko 

Da ne bi nakon posla lutali trgovinom i grčevito razmišljali što ćete skuhati, napravite jelovnik za dva tjedna unaprijed i tek tada krenite u kupovinu. Ili, ponekad složite jelovnik na osnovu onoga što ste već imate kod kuće. Velika pakiranja hrane u trgovinama su uglavnom jeftinija, a neplansko i brzinsko kupovanje je uglavnom skuplje.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

02:03

Također, često imaju razne akcije i sniženja. Evo jedan primjer kako uštedjeti. Primjerice, ako vidite u trgovini svinjski but na sniženju, ne oklijevajte već kupite nekoliko kilograma, ovisno koliku obitelj imate.

Način trošenja novca otkriva puno o vama - 5 je tipova ljudi
Način trošenja novca otkriva puno o vama - 5 je tipova ljudi

Kupujete li to meso u mesnicama velikih trgovina, zamolite mesara da vam dio mesa isfašira a dio izreže na šnicle. Kad dođete kući, raspodijelite meso na paketiće i stavite u duboko smrzavanje. Od faširanog mesa možete napraviti umak, musaku, ćufte...

Šnicle možete pohati, peći ili ih izrezati na kockice i napraviti gulaš. Znači, tih nekoliko kilograma mesa kupili ste jeftinije, a kupili bi ga tijekom mjeseca u svakom slučaju, pa zašto onda ne uštedjeti na njemu kad već imate priliku.

Isto je i sa svom hranom koju inače kupujete. Kad vidite da je snižena, kupite više. Također, nemojte čekati da slučajno naiđete na sniženje već pratite promotivne letke pojedinih trgovina i kad vidite da vam nešto odgovara, ne čekajte već krenite u akciju.

Sendvič za posao napravite kod kuće, ne kupujte gotove

Pa makar se radilo o kupovini slanca svakoga dana, to je trošak koji vam nije potreban. Recimo da slanac u pekari stoji tri kune, mjesečno ćete za tih nekoliko zalogaja potrošiti 90 kuna, a godišnje 1.080 kuna. Ne bi li vam bilo draže taj novac potrošiti na obiteljski izlet, cipele za cijelu obitelj ili nešto treće što želite?  Ili tim novcem jednostavno možete pokriti dio minusa, platiti dio kredita...

Ne hodajte naokolo praznog želuca već zavirite u svoj hladnjak, napravite sendvič od bilo čega što imate i ponesete ga na posao ili u školu. Osim što je neusporedivo jeftiniji, znat ćete što jedete jer kod domaćeg sendviča nema prostora za neugodna iznenađenja. Na posao možete ponijeti i ostatke ručka od dana ranije ili skuhati nešto jednostavno i zdravo što volite.

Najskuplja varijanta je doći na posao i naručiti kuhanu hranu. Ako imate tu naviku svakodnevno ili povremenu, zastanite na trenutak, razmislite i zbrojite koliko ste pojedini mjesec potrošili na dostavljenu hranu. Potom izračunajte koliko bi vas stajalo da ste sami skuhali ono što volite i ponijeli sa sobom. Razlika će biti velika. 

Ne kupujte sredstva za čišćenje, napravite ih sami

Potrebni sastojci nalaze se gotovo u svakom kućanstvu - alkoholni ocat, soda bikarbona, limun, sapun... Vjerovali ili ne, samo s ova četiri sastojka možete očistiti cijelu kuću, odčepiti odvode, ispolirati namještaj, osvježiti smrdljive cipele...

Univerzalno sredstvo za čišćenje dobit ćete kad pomiješate 1/4 šalice sode bikarbone s litrom vode ili sok od jednog limuna pomiješajte s nekoliko kapi eteričnog ulja i litrom vode. Smjesu, bila ona od sode ili limuna, stavite u špricu, a nakon upotrebe površine koje ste čistili isperite vodom.

Prozore, ogledala i ostale staklene površine odlično ćete oprati smjesom od 1/4 octa i 3/4 vode koju ulijete u špricu, prskate po staklu i brišete novinskim papirom ili papirnatim ubrusima. Sredstvo za poliranje namještaja, ali i za čišćenje kožnih garnitura, napravite od dvije žlice ribanog sapuna i litru kipuće vode. 

Ovako očistite bijele krugove i mrlje na stolu od vrućih šalica
Ovako očistite bijele krugove i mrlje na stolu od vrućih šalica

Sapun se mora otopiti i koristi se dok je tekućina još topla tako što se stavlja na krpu (ne izravno na namještaj) i briše. Višak treba obrisati suhom krpom. Oni koji su isprobali ovu smjesu kažu da će se drvo, što više sapuna upije, manje oštećivati i prljati. Kupaonicu ćete dobro izribati pastom napravljenom od sode bikarbone i malo vode. Njome se čiste kade, umivaonici, pločice, zahodske školjke itd.

Smeđe mrlje od vode nestat će od mješavine 25 grama soli i 159 ml octa, a kamenac na slavinama kad ga prebrišete octom ili limunovim sokom. Začepljene odvode, najgoru noćnu moru svake kućanice, uspješno ćete osloboditi ako u njih uspete šalicu sode bikarbone pa šalicu octa (zapjenit će se). Ostavite neko vrijeme i isperite toplom vodom.

Neugodne mirise u kuhinji neutralizirat ćete sokom od limuna, a cipele riješiti smrada ako ih iznutra posipate sodom bikarbonom, ostavite i poslije istresete. Na jednak način osvježit ćete i tepihe, kauče i fotelje (ali ne kožne) tako da po njima posipate sodu, ostavite oko pola sata i usisate.

Alkoholni ocat će razgraditi kamenac Dobar je za čišćenje masnih mrlja i neutraliziranje smrada. Iako mu miris nije najugodniji na svijetu, sreća je da brzo ishlapi. Ne smije se koristiti na kamenu ili mramoru jer mu je jedna od odlika i razgradnja kamenca.

Soda bikarbona je multipraktična Osim čišćenja doma, njome možete izbijeliti zube (stavite je na četkicu i trljajte), ukloniti mrlje i neugodne mirise na rukama ili kamenac u perilicama. U perilicu stavite dvije žlice sode i stavite je da radi prazna na 60 stupnjeva.

24 genijalna trika za čišćenje cijele kuće - olakšavaju život
24 genijalna trika za čišćenje cijele kuće - olakšavaju život

Limunov sok uklanja mrlje od crnog vina Mikrovalnu pećnicu dezinficirajte tako da u nju stavite zdjelicu s vodom i limunovim sokom i pustite da radi minutu, dvije. Njime se uklanjaju mrlje od crnog vina s tepiha, ali i omekšava suha koža na tijelu (premažite je sokom).

Sapunom očistite prljavi nakit Običan sapun rastopljen u vodi dobar je za čišćenje gotovo svih površina u kući jer nije agresivan. Njime možete efikasno očistiti i nakit. Otopite malo sapuna u mlakoj vodi i držite nakit u tekućini dok se nečistoća ne otopi.

I gnojivo za biljke već imate kod kuće

Biljke će vam biti zahvalne na prirodnom sredstvu protiv ušiju jer nije štetno kao kupovno. Vodu u kojoj se kuhao krumpir ohladite, stavite u špricu i njome poprskajte biljke ili u zemlju stavite češnjak. Vjerovali ili ne, biljke će zablistati i ako podijelite pivo s njima. Prebrišete li ih smjesom piva i mlake vode, listovi će se sjajiti.

Ishlapljelo pivo, koje obično završi u odvodu, može se iskoristiti kao gnojivo, kao i istrošene vrećice crnog čaja ili kore od banana. Cvijeće u vazama će poživjeti dulje ako u vodu stavite šećera ili nacijedite malo limunova soka.

Fotolia

Puno možete uštedjeti i na električnoj energiji

Jedni od najvećih potrošača u kućanstvu su klima, termoakumulacijska peć, pećnica, perilica za rublje i perilica posuđa. Na primjer, ugasite štednjak ili pećnicu nekoliko minuta prije kraja jer će se hrana kuhati ili peći još neko vrijeme dok se ne ohlade.

Iako vam se možda čini da vam tih nekoliko minuta neće uštedjeti puno novaca, razmislite o tome da kuhate ili pečete svaki dan i tih nekoliko minuta svakoga dana sigurno će vam smanjiti račun za struju.

Veliki potrošači su i hladnjak i ledenica posebno zato što su u struju uključeni stalno. Znači, tu nemate mogućnost isključiti uređaj i iako štedjeti ali uštedjet ćete ako malo smanjite temperaturu hlađenja, hladnjak i ledenicu držite na hladnim mjestima u kući i pazite da u njih stavljate dobro ohlađenu hranu.

Ledenicu bi čak bilo najbolje držati u podrumu jer je tamo stalno hladnije. U tim uvjetima ledenica ne crpi toliko energije na hlađenje kao na toplom mjestu. Primjerice, ako premjestite ledenicu iz prostorije u kojoj je 20 stupnjeva u prostoriju hladniju za tri stupnja, uštedjet ćete oko deset posto električne energije.

Također, kad otvarate hladnjak i ledenicu pazite da vam vrata nisu dugo otvorena jer će inače puno topline ući unutra. Uređaj će u tom slučaju ponovno morati spustiti temperaturu kakva je inače a za to će morati povući dodatnu struju. Pažnju obratite i na perilicu za rublje jer ako rublje perete na, primjerice, 40 stupnjeva a ne na 60, perilica će trošiti puno manje struje.

Električnu energiju možete uštedjeti i tako da smanjite količinu robe koju peglate ali to ne znači da zato po svijetu morate hodati zgužvani. Da vam se rublje ne bi previše zgužvalo, izvadite ga iz perilice odmah nakon pranja i objesite. Prije ga obavezno dobro rastegnite rukama u svim smjerovima.

Napravite sami odličan sprej za pranje stakla - brzo i jeftino
Napravite sami odličan sprej za pranje stakla - brzo i jeftino

Puno toga će vam na taj način biti ravno i neće biti potrebe za peglanjem. Ako baš volite savršeno ravnu odjeću, vađenje rublja odmah iz perilice i rastezanje rukama skratit će vam vrijeme peglanja pa ćete i tako uštedjeti nešto energije. 

Naime, roba se najviše zgužva kad stoji mokra u perilici, i to vrlo brzo nakon pranja. Također, pokušajte odoljeti peglanju ručnika, posteljine, kuhinjskih krpa i ostalih stvari koje baš i ne moraju biti savršeno ravne.

Thinkstock

Evo kako smanjiti račune za vodu u kućanstvu

Jeste li znali da ako iz slavine u vašem kućanstvu u sekundi izađe jedna kap vode, godišnje ćete potrošnju vode povećati za više od 6000 litara? Tako kad vidite da voda konstantno kapa, promijenite gumicu na slavini, jer sa svakom uzaludno izgubljenom kapljicom, u odvod ustvari bacate svoj novac. 

A koliko tek litara vode nepotrebno trošite kod kućanskih poslova? Kad perete i ispirete posuđe poslije ručka, ne radite to pod mlazom vode, nego radije napunite sudoper vodom. Potrošnja će tako biti manja, a time i vaša ušteda novca veća. 

Perilicu za rublje, a isto vrijedi i za perilicu posuđa, uključujte tek kad je puna. Naime, za jedno pranje potrošit ćete istu količinu vode uključite li punu ili polupraznu perilicu. Također, imajte na umu da novije perilice za rublje troše do 50 posto manje vode od starih. 

Prema nekim istraživanjima, najviše vode u kućanstvu, oko 75 posto, troši se u kupaonicama. Kod pranja zubiju, umivanja, tuširanja, brijanja i ostalog usvojite naviku zatvaranja vode. Nema potrebe da voda curi dok sapunate tijelo ili kosu ili dok četkate zube. Primjerice, zatvaranjem vode kod pranja zubiju dnevno možete smanjiti potrošnju za oko pet litara po članu kućanstva. 

Kad god možete, izaberite tuširanje umjesto kupanja u kadi, ali neka tuširanje ne traje dulje od pet minuta. Tako ćete potrošiti do 50 posto manje vode. Obratite pažnju i na vodu koju pijete. Ako volite piti hladnu vodu, napunite boce i stavite ih u hladnjak. Tako ćete smanjiti potrošnju jer nećete morati puštati vodu da iz slavine curi dok ne naiđe hladna. 

Također, stavite perlatore na sve slavine kući. Stavljanjem perlatora na slavinu godišnje se po umivaoniku i po članu obitelji može smanjiti potrošnja vode za oko 9000 litara. Perlator stoji oko 20 kuna, stavlja se na postojeću slavinu i miješa vodu s velikom količinom zraka. Tako teče puno manje vode, a da to i ne primjećujete. Mlaz je dovoljan za pranje. 

Postoji i vrlo jednostavan način provjere vodovodnih instalacija. Zatvorite u kući i dvorištu sve slavine, recite ukućanima da ne otvaraju vodu, da se ne tuširaju, uključuju perilicu ili slično. Tada pogledajte okreće li se brojčanik na vodomjeru. Ako stoji, s instalacijama je sve u redu, ali ako se okreće, voda vam negdje curi. Ne vidite li gdje, moguće je da curi u zidu, a za to ipak trebate pozvati vodoinstalatera.

Provjerite i vodokotlić koji ponekad zna curiti u vrlo tankome mlazu koji često ne vidimo. Ponekad u njega ubacite boju koja se topi u vodi. Ako u školjci vidite boju, znači da curi. 

Uštedite i na grijanju, a da vam bude toplo

Postoje trikovi kako da u domu bude toplo bez diranja termostata. Ono najvažnije je provjeriti izlazi li vam toplina iz kuće. Toplina se u kućanstvima najčešće gubi kroz neadekvatne vrata ili prozore. Brtvljenje je najbrža i najjeftinija opcija za rješavanje problema izlaska topline iz kuće.

Također, ugradnja automatskog termostata na radijatore je mjera uštede jer održava temperaturu prostora na istoj razini.  Dobra ideja za uštedu na grijanju je stavljanje reflektirajuće folije iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, ispod prozora - tako će prolaz topline biti usmjeren na prostor, a ne na prozor. Radijatore nemojte zaklanjati zavjesama ili namještajem jer to onemogućuje širenje topline prostorom. 

10 trikova kako ćete iskoristiti brašno u kući, a da nije za kruh
10 trikova kako ćete iskoristiti brašno u kući, a da nije za kruh

Izbjegavajte držanje prozora i balkonskih vrata 'na kipu' jer će vam tako toplina izlaziti, a kvaliteta zraka neće postati idealna. Umjesto toga provjetrite dom nekoliko puta dnevno po pet minuta, pa prozore ili vrata skroz zatvorite. Pomaže i spuštanje vanjskih i unutarnjih roleta - tako će se toplina dulje zadržavati u prostoru. 

Imate li u kući dimnjake koje ne koristite, bilo bi dobro da ih zatvorite (ostavite otvore za prozračivanje) jer je nekorišteni dimnjak kao rupa kroz koju ulazi hladan zrak. Stručnjaci procjenjuju da se kroz otvoreni dimnjak gubi oko 25 posto energije potrebne za zagrijavanje prostora.

Tu je još jedan odličan savjet. Nakon završetka pečenja ostavite vrata pećnice otvorenima jer će tako dodatno zagrijati prostor dok se hladi. Uz to, pripazite i kako zagrijavate kuću. Puno energije se troši zagrijavanjem hladnog prostora pa pokušajte držati temperaturu podjednakom - tijekom dana na oko 20, a noću na 15 stupnjeva. 

Top savjeti kako uštedjeti na gorivu

Pazite na tlak u gumama. Tlak u gumama je vrlo bitna stavka pa ga redovito provjeravajte i držite se propisanog. Uštedjet ćete do pet posto goriva. Gume s preniskim tlakom uzrokuju veću potrošnju jer imaju veći otpor kotrljanja. 

Automobilu redovito mijenjajte potrošne dijelove. Redovito mijenjajte ulje u motoru. Prljave svjećice, začepljeni filteri i slično povećavaju potrošnju goriva. Održavanjem automobila možete uštedjeti čak četiri posto goriva.

Također, motor gasite ako vidite da ćete negdje stajati dulje od minute, primjerice pred semaforom u većim kolonama. Tako ćete uštedjeti više goriva jer automobil, iako miruje, i u praznom hodu također troši gorivo. 

Vozite li se na kratkim relacijama, ne palite grijanje u automobilu. Dok se zagrije, već ćete biti na odredištu. Na dužim relacijama grijanje držite na nižim temperaturama. Grijanje klimom može vam povećati potrošnju za oko tri posto. 

Pokretanje videa...

00:35

Loše gume troše više goriva. Izaberite kvalitetne gume. Iako su skuplje, dugoročno se isplati jer gume imaju utjecaj na kretanje automobila. Zbog loših guma, a time i otežanog kretanja asfaltom, automobil može trošiti više jer treba više energije za kretanje. 

Ako na automobilu imate krovni nosač, skinite ga kad vam ne treba jer će tako vozilo biti aerodinamičnije i trošit će oko pet posto manje goriva. Otvoreni prozori na brzini većoj od 50 km/h stvaraju otpor i povećavaju potrošnju. Uz to, ne punite rezervoar do vrha jer lakši automobil troši manje. Ako je automobil lakši, trošit će manje goriva jer će trebati manje energije za kretanje.

Pazite na okretaje motora i smanjite brzinu. Primjerice, idealna brzina za uštedu je između 75 i 90 km/h uz mjenjač podešen na petu brzinu. Pazite da su vam okretaji motora na 2000 za automobile na dizelska goriva ili 2500 za benzinske motore. 

Vozite mirnije uz što manje kočenja i ubrzavanja jer nagla ubrzanja troše više od 20 posto goriva u odnosu na staloženiju vožnju. Pratite situaciju ispred sebe i prije kočenja pustite gas. Kad krećete, polako stišćite gas. 

Tempomat je zgodna stvar kada je ušteda u pitanju. Održava konstantnu brzinu, a to je vrlo bitno za štednju. Ali to vrijedi samo za ravnu cestu ili nizbrdicu. Ne koristite ga na uzbrdici jer u tom slučaju povećava potrošnju goriva. 

Dodatna zarada: Prodajte stvari koje vam ne trebaju 

To vas ne košta ništa, a može vam napuniti kućni budžet. Usput ćete se riješiti viška stvari koje vam samo zatrpavaju kuću. Staru odjeću, obuću, namještaj, tehniku, igračke, dekorativne i kolekcionarske stvari... sve to možete prodati. Najjednostavniji način je prodaja putem društvenih mreža i internetskih oglasnika poput njuškalo.hr.

Za početak je važno dobro fotografirati predmet koji planirate prodati. Ako se radi o odjeći ili obući, svaki komad fotografirajte posebno i posebno oglašavajte na internetu. Navedite točno o čemu se radi, postoji li kakav nedostatak, kvar ili slično jer prešućivanjem tih detalja nećete puno napraviti već ćete samo zakomplicirati život i sebi i kupcu. 

Kako očistiti fuge u kuhinji i kupaoni bez štetnih kemikalija
Kako očistiti fuge u kuhinji i kupaoni bez štetnih kemikalija

Kada napišete stvarno stanje, kupac će znati što kupuje i kad je već došao do vas, vjerojatno će kupiti uzeti to što je vidio jer nema neugodnih iznenađenja. Također, vrlo je važno uz stvar koju prodajete navesti cijenu jer ćete tako izbjeći nepotrebne telefonske pozive ljudi koje zanima cijena, a možda kad je čuju odustanu od kupnje. Nema nikakvog smisla nešto prodavati, a ne navesti cijenu.

Ukoliko se kupac nalazi u drugom gradu, dogovorite plaćanje na račun i slanje poštom ili Tiskom. Obično je kupac taj koji plaća trošak slanja. Ponekad onaj tko kupuje nema povjerenja pa se ne usudi uplatiti novac neznancu pa je u tom slučaju zgodan način slanje pouzećem - kupac plaća to što kupuje i trošak slanja u trenu preuzimanja paketa, a novac se prodavatelju, recimo, uplati na račun.

Možda će vam se činiti da se ne isplati prodavati sitne stare stvari za male iznose, ali razmislite, deset po deset kuna i imat ćete sto kuna, petsto, tisuću... 

NJIMA NE TREBA VJEROVATI: Ovih 5 horoskopskih znakova su najveće tračare i ne znaju kad treba stati

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 181
Radno vrijeme trgovina i šoping centara na blagdan sv. Stjepana
SKORO SVE ZATVORENO

Radno vrijeme trgovina i šoping centara na blagdan sv. Stjepana

Na blagdan Svetog Stjepana neće raditi trgovine i šoping centri u Hrvatskoj. Postoji tek nekoliko izuzetaka, koji se uglavnom odnose na otoke
Trgovine najavile sniženja do čak 50 posto: Evo kada kreću
Bershka, Pull&Bear...

Trgovine najavile sniženja do čak 50 posto: Evo kada kreću

Od sutra započinje zimsko sniženje koje može trajati 60 dana, a najave idu za tim da se mogu očekivati popusti i veći od 50 posto, evo što su oglasile neke popularne trgovine