Građani će moći vidjeti samo svoj potpis, a udruge koje nisu sudjelovale u prikupljanju potpisa za referendumske inicijative neće imati uvid u potpisne liste
Uvid u sve nevažeće potpise samo građanskim inicijativama
Ministarstvo uprave utvrdilo je termine i metodologiju uvida u potpise prikupljenih za dvije referendumske inicijative koji su nakon provjere i prebrojavanja proglašeni nevažećima.
Najprije su na redu građani, njih 233 koji su se prijavili za provjeru, koji će 14. i 15. odnosno 16. studenog, ako ne mogu u prethodna dva termina, moći dobiti uvid isključivo u svoje potpise, piše Večernji list.
Na datume 20., 21., odnosno 22. studenoga na redu građanske inicijative Istina o Istanbulskoj i Narod odlučuje, čiji će predstavnici moći pregledati svih 44.974, odnosno 40.875 nevažećih potpisa.
Provjeru nevažećih potpisa za obje inicijative zatražili su i GONG, Hrvatski helsinški odbor, Centar za civilne inicijative, B.a.B.e. te Kuća ljudskih prava Zagreb.
Međutim, budući da te udruge nisu sudjelovale u prikupljanju potpisa, oni neće imati uvid u potpisne liste. Moći će tek razgovarati s članovima povjerenstva koji će biti prisutni kontroli nevažećih potpisa i gledati kako građani i inicijative provjeravaju nevažeće potpise.
Protokol provjere potpisa za fizičke osobe zamišljen je tako da osoba koja se prijavila za provjeru potpisa u Apisu najprije upisuje svoje ime i prezime i provjerava status potpisa u aplikaciji. Ako se utvrdi da je ime te osobe na listama referendumskih inicijativa, ta osoba ulazi u sigurnu sobu gdje može provjeriti svoj potpis, bio on određen kao važeći ili nevažeći.
Ako osoba utvrdi da je njezin potpis na listi i da je ocijenjen kao važeći, a nije potpisala nijednu referendumsku inicijativu, moći će zatražiti njegovo osporavanje i podići kaznenu prijavu. Ako se utvrdi da postoji višekratno ponovljen potpis jedne osobe, ta će osoba moći dobiti uvid u sve te potpise.
Ako se odmah u aplikaciji utvrdi da potpis određene osobe ne postoji na listama referendumskih inicijativa, onda ta osoba i ne ulazi u sigurnu sobu i nema pristup potpisnim listama.
Svima prijavljenima za uvid u nevažeće potpise tročlano povjerenstvo održat će prezentaciju i objasniti po kojim su kriterijima valorizirali potpise, a svatko tko bude imao primjedbu na to zašto je neki potpis proglašen nevažećim to će moći raspraviti s članovima povjerenstva, piše Večernji.
U sigurnoj sobi Apisa neće se smjeti koristiti mobiteli, olovke i slični predmeti, dakle potpisi se neće moći snimiti ili prepisati. U Apisu će postupak uvida u nevažeće potpise snimati, kao što je snimano i njihovo prebrojavanje, kažu u Ministarstvu uprave.
Prema svemu sudeći, mediji neće imati pristup provjeri potpisa jer je Ministarstvo uprave na obrascima za prijavu predvidjelo samo inicijative te građane. S obzirom na metodologiju provjere nevažećih potpisa, mediji ne bi ni imali uvid u potpisne liste.