Policijski Uskok je, u suradnji s Uskokom, proveo istragu nad načelnikom Općine Smokvica na Korčuli i građevinarom Ivicom Kriletićem koji je gradio Muzej zlata i srebra. Pomoću aneksa su izvlačili EU novac
Uskok: 'Načelnik je dogovorio radove na muzeju pa stalno potpisivao nove anekse...'
Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK - Služba Split) su, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, dovršili kriminalističko istraživanje nad dvije muške osobe (35 i 67) zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti te poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti.
Kako doznajemio, radi se o Kuzmi Tomašiću, načelniku Smokvice na Korčuli te građevinskom poduzetniku Ivici Kriletiću, vlasniku tvrtke koja je izvodila radove na Muzeju zlata i srebra u Smokvici.
Cijela njihova operacija, sumnjaju istražitelji, trajala je od 2017. do 2024. , a bila je vezana uz financiranje izgradnje i opremanja muzeja. Nisu poštivani rokovi izvođenja radova niti fiksna ugovorena cijena izvođenja radova, a niti su bile ispunjene pretpostavke za otvaranje muzeja.
Istraga je pokazala kako se Kriletić javio kao najpovoljniji ponuđač s najnižom cijenom. S njim je zaključen ugovor te je cijena određena kao fiksna i nepromjenjiva.
- Iako je to znao, 35-godišnji načelnik općine pod čiju nadležnost spada spomenuti muzej je u ime općine sa 67-godišnjakom kao odgovornom osobom trgovačkog društva zaključio više aneksa ugovora o izvođenju dodatnih građevinskih radova uz produljenje roka izvođenja radova. Sumnja se da je navedeno učinjeno protivno odredbama zaključenog ugovora i u nakani da se trgovačkom društvu pribavi znatna imovinska korist odobravanjem već ugovorenih radova kao naknadnih i nepredviđenih te dodatnih radova po znatno višoj cijeni od ugovorenih - pišu iz policije.
Po izvedenim radovima, načelnik općine je bez kontrole projektantskog, stručnog i tehničkog nadzora potpisao zapisnik o primopredaji svih ugovorenih radova kao da ih je trgovačko društvo i izvršilo. Potom je potpisan je i zapisnik o okončanom obračunu na temelju kojeg je općina uplatila spomenutom trgovačkom društvu sveukupni iznos.
- Kriminalističkim istraživanjem također je utvrđeno kako je, u postupku financiranja ovog projekta, općina sklopila ugovor o partnerstvu sa Dubrovačko - neretvanskom županijom. Županija je potom, na temelju Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, općini dodijelila iznos od 837.085,42 kune, odnosno 111.100,33 eura za gradnju i opremanje muzeja uz uređenje glavnog mjesnog trga - navode iz policije o izvlačenju sredstava EU fondova.
Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) utvrdila je nepravilnosti te nije odobrila bespovratna sredstava u navedenom iznosu radi čega je općina bila dužna izvršiti povrat najmanje 25% dostavljenog novca. S obzirom na to da općina ta sredstva nije bila u mogućnosti vratiti, vratila ih je Dubrovačko-neretvanska županija.
- Trgovačkom društvu takvim je postupanjem pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu preplaćenih radova od najmanje 2.287.922,76 kuna (razlika ugovorenog i isplaćenog) dok je Dubrovačko-neretvanska županija oštećena za najmanje 837.085,42 kune, a općina je oštećena za najmanje 2.274.991,82 kune, od preuzetog kredita za plaćanje ugovorenih radova - pišu iz policije.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, osumnjičenici su predani pritvorskom nadzorniku, a kaznena prijava je podnesena Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.