Radi se o slučaju gradnje na prostoru TEŽ-a u Zagrebu gdje je investitor Milan Lončarić tražio legalizaciju i skidanje zaštite kulturnog dobra kako bi srušio čuveni toranj i gradio stanove
Uskok je digao optužnicu protiv bivšeg ravnatelja HRT-a: 'Dao je Bandiću 50.000 eura mita'
Uskok je podigao optužnicu kojom tereti bivšeg glavnog ravnatelja HRT-a Kazimira Bačića da je predao pokojnom gradonačelniku Milanu Bandiću mito od 50.000 eura.
Radi se o slučaju gradnje na prostoru TEŽ-a u Zagrebu gdje je investitor Milan Lončarić tražio legalizaciju i skidanje zaštite kulturnog dobra kako bi srušio čuveni toranj i gradio stanove.
Bačić je po Uskoku, pomogao Lončariću i u dobivanju kredita, a ovaj mu se odužio sa stanom u vrijednosti od 135.000 eura. Da je živ, i Bandić bi bio optužen.
Optužnicu prenosimo u cijelosti:
"Optužnicom se I. okr. tereti da je, u razdoblju od ožujka 2020. do 29. lipnja 2021. u Zagrebu, kao osnivač i odgovorna osoba te stvarni voditelj poslovanja više trgovačkih društava, a nakon što je bezuspješno pokušao ishoditi odgovarajuće suglasnosti, dozvole i rješenja nadležnih službi Grada Zagreba potrebnih za legalizaciju već izgrađenih objekata kao i za izvođenje građevinskih radova na nekretninama u vlasništvu njegovih društava, dogovorio s II. okr., glavnim ravnateljem Hrvatske radiotelevizije (HRT), s kojim je i obiteljski povezan, da će korištenjem svog društvenog utjecaja kojeg uživa kao višegodišnji glavni ravnatelj HRT-a posredovati prema tadašnjem (sada pokojnom) gradonačelniku Grada Zagreba kako bi ovaj na temelju svog službenog položaja i autoriteta osigurao ishođenje potrebnih suglasnosti, dozvola i rješenja neovisno o ispunjenju propisanih uvjeta. Ujedno je dogovorio da će II. okr. svojim utjecajem i autoritetom glavnog ravnatelja HRT-a, koji je važan komitent komercijalnih banaka u Hrvatskoj, posredovati prema odgovornim osobama banaka radi ishođenja kredita pod što povoljnijim uvjetima u svrhu financiranja projekata društava I. okr., dok će I. okr. kao protuuslugu za navedeno novčano nagraditi II. okr. i tadašnjeg gradonačelnika.
U cilju realizacije opisanog dogovora, II. okr. je u više navrata tražio od tadašnjeg gradonačelnika da svojim autoritetom posreduje kod službenih osoba Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode kako bi izdao potrebne suglasnosti i rješenja za izvođenje građevinskih radova na nekretninama u vlasništvu društava I. okr., neovisno o ispunjenju propisanih uvjeta. Za to je I. okr. putem II. okr. tadašnjem gradonačelniku predao 50.000 eura, dok je tadašnji gradonačelnik osobno i posredstvom ravnatelja Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba zatražio od pročelnika Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode da udovolji podnesenim zahtjevima društava I. okr., bez obzira na propisane uvjete te izda odgovarajuće dokumente kojima bi se ozakonila nelegalna nadogradnja na zgradi koja se nalazi u kulturno zaštićenoj zoni u Zagrebu te tako društvu I. okr. pribavi korist. Također je od njega zatražio da se u odgovarajućim dokumentima, sukladno traženju I. okr., neistinito navede kako se toranj u tvorničkom kompleksu u Zagrebu treba ukloniti uslijed oštećenja zadobivenih u potresu iako za to nije bilo osnove, što su tadašnji gradonačelnik, I. i II. okr. znali, sve kako bi se tvorničkom kompleksu ukinuo status kulturnog dobra i time omogućilo rušenje te povećala mogućnost gradnje i tako društvima I. okr. pribavila korist. Radi realizacije dogovora s I. okr., II. okr. se obraćao i odgovornim osobama više poslovnih banaka u Hrvatskoj sa zahtjevima za odobrenje kredita društvu I. okr. pod što povoljnijim uvjetima za financiranje izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa, za što je I. okr. nagradio II. okr. kupnjom i opremanjem stana u Zagrebu u vrijednosti od najmanje 135.510 eura."