Sud je predmet vratio ministarstvu na ponovni postupak, a budući da je riječ o prvom vraćanju na ponovni postupak, protiv te presude nije dopuštena žalba.
Upravni sud poništio okolišnu dozvolu za centar Marišićna
Upravni spor, koji su udruga Krizni eko stožer Marišćina i nekoliko građana Viškova pokrenuli protiv Ministarstva zaštite okoliša i energetike, završen je u četvrtak presudom kojom je Upravni sud u Rijeci poništio rješenje o okolišnoj dozvoli za novo postrojenje Županijskoga centra za gospodarenje otpadom Marišćinu, priopćio je taj sud.
Sud je predmet vratio ministarstvu na ponovni postupak, a budući da je riječ o prvom vraćanju na ponovni postupak, protiv te presude nije dopuštena žalba.
"Poništeno rješenje odnosi se na zbrinjavanje neopasnog otpada kapaciteta većeg od 50 tona na dan, tj. na biološku i fizikalno-kemijsku obradu otpada i na odlagalište otpada na koje se odlaže više od 10 tona otpada na dan ili imaju ukupni kapacitet veći od 25.000 tona", stoji u priopćenju.
Iz Upravnog suda navode da je na objavi presude "ukratko izneseno da je nezakonitost utvrđena u dijelu rješenja što se odnosi na potrebu izrade temeljnog izvješća kao dijela sadržaja stručne podloge zahtjeva za ishođenje okolišne dozvole".
Navode i da taj sud nije našao utemeljene argumente tuženika Ministarstva zaštite okoliša i energetike da izrada temeljnog izvješća nije potrebna jer je riječ o novom postrojenju budući da takav zaključak nije utemeljen u odredbama propisa kojima je regulirano predmetno upravno područje.
U priopćenju još stoji da u preostalom dijelu dozvole sud nije našao nezakonitosti, da u tom sporu nije odlučivano o drugim elementima cjeline zahvata ni o ostalim spornim pitanjima vezanim uz zahvat te da zato na ta pitanja današnja presuda ne utječe.
"Nije odlučivano ni o postupanju Ekoplusa u praksi, što podliježe nadzoru nadležnih upravnih tijela u zasebnim postupcima, već isključivo o zakonitosti spomenute okolišne dozvole, u tekstu u kojem je izdana", priopćio je Upravni sud.
Kao zainteresirana strana u sporu je sudjelovao i nositelj zahvata Ekoplus, koji upravlja Marišćinom.