Kao kriminalac sa bogatim iskustvom sa policijom i poligrafskim ispitivanjem, odgovorno tvrdim da poligraf ne radi na principu kako se to želi prikazati u tim emisijama, tj. da isti čas prepoznaje istinu od laži. Mjerodavan je ispitivač/osoba koja sastavlja pitanja i kontrolira fiziološke reakcije osobe koju se ispituje, i na osnovu tih reakcija utvrđuje eventualnu istinitost odgovora. U krajnjem slučaju, odgovori nipošto ne trebaju biti istiniti ni točni, niti su mjerodavni za ispitivanje, već reakcija osobe koja je podvrgnuta poligrafu.
Dk
Deaktivirani korisnik
08.1.2020.
Odustani
Istina. Bila je velika fama oko onog showa s poligrafom.. recimo, ako se osoba osjećala nelagodno i jeftino u nekom odnosu njezina reakcija na sjećanja može dat
i isti odgovor.. Iako, ruku na srce, sumnjam da je to i ovdje slučaj..
Prikaži još ↓
DinoAKA ljubiša
08.1.2020.
Odustani
Ne kaže se đaba da NIŠTA na TV-u nije istinito, pa ni vijesti puno puta.
bu
budalajlama
08.1.2020.
Odustani
Zapravo, osoba koja se ispituje može davati posve netočne odgovore, ispitivač to i ne sluša, već gleda reakciju na postavljena pitanja od kojih neka imaju, a ne
ka uopće nemaju veze sa kriminalnim djelom. Pitanja se postavljaju obično u tri niza, ali im je redoslijed u svakom nizu pomiješan. Ispitivač na taj način vidi reakciju ispitanika na točno određeno pitanje koje je ključno za krimen , ali se u svakom nizu pojavljuje u različito vrijeme. Time može samo potvrditi ili otkloniti sumnju, ali to nije dokaz.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .