Resveratrol iz crnog vina pomaže održati ‘genetsku mladost srca’, ali ne smije se piti više od čaše na dan, napominje nutricionistica doc. dr. sc. Darija Varnešić Bender
Danas se slavi Martinje: Vino čuva srce ako se pije s mjerom
Blagdan svetog Martina, zaštitnika vinara i vinograda, u Hrvatskoj se obilježava stoljećima. Uz lokalne delicije, na svakom je stolu neizostavna ponuda raznih vina.
Njegove zdravstvene dobrobiti stručnjaci su ispitivali u mnogim studijama. Zaključili su kako u malim količinama konzumacija vina djeluje preventivno na bolesti srca, a kod ljudi koji su imali infarkt može spriječiti pojavu drugog infarkta. Blagotvorni učinak pripisuju resveratrolu, tvari s antioksidativnim djelovanjem kojom obiluje crno vino.
- Crno vino sadrži puno više resveratrola od bijelog vina budući da je najviša koncentracija ove tvari u kožici grožđa, a proces proizvodnje vina uključuje produljeni kontakt s opnama bobica grožđa. Resveratrol je odnedavno dostupan i kao kapsulirani dodatak prehrani. Samo jedna čaša vina osigurava oko 640 mg resveratrola - pojašnjava nutricionistica doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender.
Ističe kako resveratrol ima antioksidativno, protuupalno, antikancerogeno, antivirusno i antiaging djelovanje. Ispitivanja su pokazala da sprečava koagulaciju i nastanak krvnih ugrušaka, uzroka srčanog ili moždanog udara. Stimulira nastanak spojeva koji šire krvne žile, pa povećava protok krvi i bolju opskrbljenost tkiva hranjivim tvarima. Neutralizira štetne slobodne radikale i dodatno štiti krvne žile i srce.
- Smatra se da su oštećenja na genetskome materijalu ključna za proces starenja. No zahvaljujući snažnim antioksidativnim moćima, resveratrol pomaže ublažiti te promjene čineći nas vitalnijima. Znanstvenici su otkrili i da resveratrol pokazuje velik potencijal u stimuliranju enzima zaslužnog za dugovječnost.
Dodatno, pokazalo se, resveratrol može poslužiti u održavanju “genetske mladosti srca”, djelujući slično kao dijeta sa smanjenim unosom kalorija, te tako utječe na produljenje životnog vijeka - kazala je. Ipak, vino treba piti s oprezom budući da je riječ o alkoholnom piću.
- Preporuka je da muškarci mogu popiti od 1,5 do tri decilitra vina na dan, a za žene je preporuka do jednog i pol decilitra. Žene imaju manje enzima alkohol dehidrogenaze, koji je potreban da se alkohol u organizmu razgradi, pa zato mogu popiti manje pića - savjetuje.
Nutricionistica dodaje kako nikako ne treba piti na prazan želudac nego uz masniju hranu koja usporava pražnjenje želuca pa se alkohol sporije apsorbira.
Dugoročna neumjerena konzumacija alkohola je rizična:
- razara probavni, živčani i krvožilni sustav
- uništava organe endokrinog i dišnog sustava
- povećava sklonost infekcijama i tumorima
- dovodi do poremećaja spolnih hormona
- može izazvati gubitak pamćenja, oslabiti vid...
Evo što stručnjaci misle kad kažu 'jedno piće':
- pivo: 355 mililitara
- vino: 148 mililitara
- žestoko: 44 mililitra
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...