Na poziv predsjednika Franje Tuđmana, postao je 1991. godine član Vlade demokratskog jedinstva Republike Hrvatske, kao nestranački ministar
Umro Živko Juzbašić, političar i nekadašnji čelnik Gavrilovića
U Zagrebu je u utorak, u 92. godini, umro Živko Juzbašić, antifašistički prvoborac, potpredsjednik hrvatske vlade, direktor Gavrilovića i obnašatelj mnogih drugih važnih javnih dužnosti, javila je obitelj.
Na poziv predsjednika Franje Tuđmana, postao je 1991. član Vlade demokratskog jedinstva Republike Hrvatske, kao nestranački ministar.
Bio je, u ime hrvatske Vlade, član Povjerenstva za pregovore o primirju i razmjeni zarobljenika, član Savezne komisije za prekid vatre, član Delegacije za pregovore u Den Haagu, član Ekspertne grupe za ljudska prava i prava nacionalnih zajednica, Radne grupe za pripremu Ustavnog zakona o ljudskim pravima i slobodama te pravima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina.
Rođen je u 1924. u selu Jošavici kraj Petrinje. Kao sedamnaestogodišnjak, već 1941. pridružuje se partizanskom i antifašističkom pokretu na Baniji. Jedan je od posljednjih partizanskih boraca, koji su u sastavu Sedme banijske divizije sudjelovali u bitkama na Neretvi i Sutjesci.
Bio je pomoćnik direktora Instituta radničkog pokreta Hrvatske (1962-1963), predsjednik Skupštine općine Petrinja (1963-1967), zastupnik u Saveznoj skupštini SFRJ (1963-1965), zastupnik u Saboru SR Hrvatske (1965-1969) te generalni direktor Mesne industrije Gavrilović (1967-1973).
Bitno je pridonio razvoju općine Petrinja i zaslužan je za modernizaciju i uspješno poslovanje „Gavrilovića“. Godine 1973., ne slažući se s aktualnom poljoprivrednom politikom, podnosi ostavku i odlazi u mirovinu.
Na parlamentarnim izborima 1992. izabran je u Zastupnički dom Hrvatskog sabora na listi SDP-a, kao predstavnik srpske nacionalne manjine.
Bio je među osnivačima Hrvatskog helsinškog odbora i jedan od osnivača političke stranke Akcija socijaldemokrata Hrvatske, čiji je predsjednik bio Miko Tripalo.
Nosilac je više odlikovanja i priznanja među kojima se ističu Partizanska spomenica 1941. Spomenica Domovinskog rata.