Nije isto pijete li kavu sa zaslađivačem ili fast food 'zalijevate' tzv. dijetnim sokovima, pokazala je studija koja istražuje štetan učinak umjetnih zaslađivača na organizam
Umjetna sladila - štetna ili ne? To ovisi s čime ih kombinirate
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: TOP DEVET NAMIRNICA KOJE SU NAJBOGATIJE ANTIOKSIDANSIMA
Umjetna sladila su već neko vrijeme kontroverzna - postoje studije koje sugeriraju da su barem toliko loša kao šećer, dok druge pokazuju suprotno. No novo istraživanje indicira da ovisi o kontekstu u kojem se konzumiraju.
Pokretanje videa...
Usredotočimo se na osnovno pitanje - djeluju li umjetna sladila, odnosno zaslađivači na kontrolu pretilosti i dijabetesa? Proturječne informacije definitivno nisu korisne za one koji moraju kontrolirati svoju prehranu, a ako je polovica studija pogrešna i ne znamo koja polovica, kome vjerovati?
Prema profesoru Danu Smallu sa Sveučilišta Yale, nitko od znanstvenika zapravo ne griješi, već samo testiraju različite okolnosti. U njegovom su istraživanju ispitanici pili napitke s voćem koji sadrže sukralozu, šećer ili sukralozu i maltodekstrin (ugljikohidrat bez slatkog ukusa). Potom je testirao njihovu tjelesnu osjetljivost na inzulin i metabolizam glukoze, a FMRI skeniranja također su otkrila promjene u odgovorima njihovog mozga na slatkoću, piše IFL Science.
Vjeruje se da ove promjene mogu uzrokovati da ljudi konzumiraju visokokaloričnu hranu i ometaju sposobnost tijela da prerađuje ono što prima. U nekim istraživanjima na životinjama, zaslađivači su umanjili sposobnost osjeta prirodno slatke hrane, što je dovelo do dodatne konzumacije kako bi dobili istu razinu nagrade - kako mozak doživljava slatko.
Naknadni testovi pokazali su da maltodekstrin nije proizveo nijedan od ovih učinaka sam po sebi; problematična je bila samo kombinacija. Prethodna su ispitivanja rijetko uključivala maltodekstrin, ali često su se temeljila na korištenju umjetnih sladila u kombinaciji s drugom hranom bogatom ugljikohidratima.
Small vjeruje kako stoga nije problem u samim umjetnim zaslađivačima, pa tako dijetna Coca Cola ne predstavlja problem ako se pije sama, kao ni recimo kava s umjetnim sladilima, no problem se javlja ako uz to jedemo nešto prirodno bogato ugljikohidratima, kao što je prženi fast food i slično.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: ČEŠNJAK POMAŽE ZDRAVLJU SRCA, ŠTITI NAS OD RAKA I JAČA IMUNITET
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...