Obavijesti

News

Komentari 9

Umjetna inteligencija pronašla je ženu za 30 minuta: Policija u Njemačkoj tražila je 30 godina

Umjetna inteligencija pronašla je ženu za 30 minuta: Policija u Njemačkoj tražila je 30 godina

Program koji je korišten uspoređivao je lice na fotografiji s fotografijama na internetu

Michael Colborn svoje središte ima tu globalnoj mreži Bellingcat, u Amsterdamu. On vodi vodi projekt koji se bavi desničarskim ekstremistima u Europi. Za autore podcasta „Legion", koji se emitira na njemačkom javnom servisu RBB, prošle jeseni je istraživao slučaj Daniele Klette.

Riječ je o ženi koja ima 65 godina, a bila je pripadnica tzv. treće generacije RAF-a, odnosno Frakcije Crvene armije, zapadnonjemačke ljevičarske terorističke organizacije. Potraga za njom trajala je punih 30 godina. Uhitila ju je policija Donje Saske prošlog ponedjeljka (26.2.) u Berlinu. U njenom stanu pronađeno je i streljivo, javlja Deutsche Welle.

- Ja nisam dao nikakve informacije policiji. Ali nisam ni jedini koji ju je tražio - rekao je Colborn za berlinski list Tageszeitung.

Colborn je za pretragu koristio umjetnu inteligenciju, odnosno program koji uspoređuje lice na fotografiji s fotografijama na internetu, prije svega na društvenim mrežama.

Bizaran slučaj iz Njemačke: Muškarac se cijepio protiv koronavirusa čak 217 puta!
Bizaran slučaj iz Njemačke: Muškarac se cijepio protiv koronavirusa čak 217 puta!

- Cijeli proces je trajao oko 30 minuta. Dakle, od potrage za licem Daniele Klette do hipoteze da su fotografije starije žene snimljene u jednom brazilskom kulturnom centru najvjerojatnije fotografije Daniele Klette - kaže Colborn.

Kako bi potvrdio svoje informacije, rezultate je provjeravao na još jedan način. - Prema softveru, na obje fotografije je bila ista osoba. Smatrao sam da je rezultat vjerojatan i to sam rekao novinarima podcasta. Preporučio sam im da prate taj trag - rekao je. 
PimEyes je jedan od programa koje je Colborn koristio, svima je dostupan, a prema njegovim riječima platio ga je svega 30 eura. Program koristi umjetnu inteligenciju da pronađe veze između različitih fotografija na internetu. Ako je fotografija javno dostupna, „PimEyes" ju može „čitati" i analizirati.

Taj start-up je osnovan 2017. u Poljskoj, a danas je u vlasništvu jedne tvrtke iz Dubaija. Zbog svoje netransparentne poslovne prakse i kontroverznog postupanja po pitanju zaštite podataka, „PimEyes" je više puta kritiziran, a protiv te tvrtke je u Baden-Württembergu krajem 2022. čak pokrenut i kazneni postupak.

Zadnji sličan slučaj bio prošle godine

Ovo nije prvi put da upotreba softvera za prepoznavanje lica dospijeva na naslovnice medija, a o tome je i DW više puta izvještavao u posljednjih nekoliko godina. Zadnji slučaj je iz jeseni prošle godine, kada je jedan nalog na TikToku privukao pažnju nakon što je snimke s koncerata Taylor Swift ubacio u takav program i identificirao posjetitelje koncerta. To su pogledali milijuni korisnika te mreže.

Dječaka u Njemačkoj pronašli mrtvog na farmi bake i djeda: Pao u spremnik za gnojivo
Dječaka u Njemačkoj pronašli mrtvog na farmi bake i djeda: Pao u spremnik za gnojivo

Postavlja se pitanje kako je Michael Colborn, čovjek koji čak i ne zna njemački jezik, mogao za pola sata pronaći teroristkinju, a njemačkoj policiji to nije uspjelo u 30 godina? Odnosno, zašto policija nije koristila takav program u potrazi za Danielom Klette?Odgovor na to pitanje je jednostavan: zato što policiju koči Zakon o zaštiti osobnih podataka.

- Programe koje su koristili novinari i istraživači policija smije koristiti samo u ograničenoj mjeri ili pod posebnim uvjetima - objašnjava Daniela Behrens, ministrica unutarnjih poslova Donje Saske. Ona pritom naglašava da je policija samostalno ušla u trag Danieli Klette.

- Već dugo se zalažem da našim sigurnosnim organima omogućimo modernije metode nadzora, omogućimo upotrebu umjetne inteligencije i naoružamo ih ovlastima koje su kompatibilne s vladavinom zakona i slobodnim društvenim poretkom - rekla je ministrica. 

Istraživač Michael Colburn smatra da je u svakom slučaju neophodna društvena rasprava o tome treba li i kako koristiti takve programe. A na pitanje muče li ga etičke sumnje zbog toga što je njegovo istraživanje možda posljedično dovelo do uhićenja Daniele Klette, Colburn odgovara: - Ne. Za njom se već tragalo i to ne zbog lažnih optužbi. Ali, možda bih više volio da sam umjesto toga pronašao nekoliko odbjeglih neonacista - rekao je.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9
UZNEMIRUJUĆE Širi  se snimka mučenja mladića u Dubravi: Policija za 24sata: Istražujemo
STRAVA

UZNEMIRUJUĆE Širi se snimka mučenja mladića u Dubravi: Policija za 24sata: Istražujemo

Na snimci je krvavi mladić kojeg netko udara. Kontaktirali smo zagrebačku policiju koja nam je potvrdila da je upoznata sa svime te da je kriminalističko istraživanje u tijeku
Znate li što je učijak? Jednu čašu ove grickalice Goran prodaje za 2 eura: 'Imam tajni recept za to'
JEDINSTVENA GRICKALICA

Znate li što je učijak? Jednu čašu ove grickalice Goran prodaje za 2 eura: 'Imam tajni recept za to'

Goran Pavić (65) iz Debeljaka kraj Zadra posljednji je proizvođač zdrave grickalice, a do kraja osamdesetih učijak se kupovao na nadaleko poznatoj zadarskoj pijaci
STRAVA Kod Gline držali roba!  Tjerali ga da radi, sve su mu uzeli. Uhitili muškarca i ženu
UŽAS

STRAVA Kod Gline držali roba! Tjerali ga da radi, sve su mu uzeli. Uhitili muškarca i ženu

Muškarcu (42) su ograničili slobodu kretanja, da bi ga silom i tjelesnim kažnjavanjem s ciljem radne eksploatacije prisiljavali na kućanske i druge poslove, navodi policija