Crna udovica je noćni, povučen insekt koji rijetko napušta mrežu. Do ugriza dolazi nepažnjom čovjeka, dodira s kožom, pa se ona instinktivno brani ugrizom i injiciranjem neurotropnog otrova, kažu u HZJZ-u
Iz HZJZ-a savjetuju što ako vas ugrize crna udovica: Odmah kod doktora. I da, ponesite i pauka!
Crna je udovica najotrovniji pauk našeg podneblja čiji neurotropni toksin i može izazvati teške simptome, pa čak i smrt u posebno rizičnoj populaciji. Sam ubod je često nezapažen; izaziva vrlo jaku bol, grčenje mišića oko mjesta uboda koje se širi tijelom, znojenje, povraćanje; ozbiljne komplikacije se mogu javiti kod djece, starijih i osoba s kroničnim bolestima. Potrebno je što prije otići u najbližu zdravstvenu ustanovu. Sve je to razlog da se upoznate s izgledom crne udovice, njenim staništem, kliničkom slikom trovanja, kao i principima liječenja, upozoravaju u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
- Crna udovica (malminjat, crna baba, crveni pauk; Latrodectus mactans tredecimguttatus) je pauk rasprostranjen uglavnom u priobalju. Njegovo je tijelo baršunasto crne boje, obraslo dlakom. Na leđima se nalaze crvene mrlje, ali ih ne mora imati. Velik je oko 1,5 cm – ženka je veća (do 18mm), dok mužjak ne prelazi veličinu od 3-5mm. Crna udovica obično gradi svoju mrežu vrlo blizu tlu, uz rubove jaraka, u žitu ili travi, ispod ili kraj velikog kamenja, u dupljama drveća, pri dnu panjeva i mladih izbojaka maslina u opožarenim maslinjacima, ali ponekad i u lišću, gustoj makiji, šikari i to naročito u krajevima sa zemljom crljenicom. Treba imati na umu da se često zadržava i na napuštenim vozilima, garažama, stajama, šupama, vanjskim zahodima i ostavljenim građevinskim strojevima - pojasnili su.
POGLEDAJTE VIDEO o dječaku kojeg je ugrizla crna udovica:
Pokretanje videa...
Kažu da je mreža, koju crne udovice naprave, najčešće neugledna, nepravilnog ljevkastog oblika, zaštićena travkama, lišćem, slamkama, grumenčićima zemlje i ostacima isisanih insekata.
- Crna udovica je noćni, povučen insekt koji rijetko napušta svoju mrežu, s koje visi leđima okrenutim prema dolje. Budući da se hrani raznim insektima, pomaže u održavanju ekološke ravnoteže (prirodna zaštita usjeva od štetočina i slično). Do ugriza dolazi nepažnjom čovjeka prilikom dodira s kožom, pa se ona instinktivno brani ugrizom i injiciranjem neurotropnog otrova (α-latrotoksin). Ovaj neurotoksin otvara presinaptičke kanale, čime se stimulira otpuštanje različitih neuroprijenosnika s posljedičnom prekomjernom stimulacijom neuromišićnih sveza - kažu u HZJZ-u.
Spomenuli su i koji simptomi se pojavljuju nakon ugriza i što napraviti odmah nakon ugriza:
- Ugriz crne udovice je gotovo bezbolan, te često prođe i nezapažen. Mjesto ugriza može biti jedva zamjetljivo, s pojavom otoka i blagog crvenila, a unutar sat vremena javljaju se grčevi mišića oko mjesta ugriza, koji se potom šire na grupe većih mišića, kao što su trbušni, leđni, grudni i bedreni. Mogu biti zahvaćeni i glatki mišići, primjerice bronha ili maternice. Od ostalih su simptoma obično prisutni mučnina i povraćanje, glavobolja, obilno znojenje, pritisak u grudnom košu, anksioznost, te porast krvnog tlaka i ubrzani rad srca. Lice ugrižene osobe može poprimiti karakterističan izgled, Latrodectus facies, karakteriziran grčem muskulature lica, oticanjem očnih vjeđa, suzenjem i slinjenjem. Bolni tonički grč trbušnih mišića može biti toliki da imitira akutni abdomen pa navede liječnika da se radi o upali slijepog crijeva ili drugoj akutnoj kirurškoj bolesti - savjetuju u HZJZ-u i napominju kako se ugrižena se osoba mora odmah javiti liječniku, te po mogućnosti ponijeti pauka radi točne identifikacije.
Uobičajena je sistemska trostruka terapija je:
- analgetici protiv bolova
- miorelaksansi protiv grčeva mišića
- intravenska primjena kalcijevog glukonata
- Uz navedeno, treba provjeriti je li osobu potrebno docijepiti protiv tetanusa, a mjesto ugriza lokalno obraditi radi prevencije infekcije - dodaju.