Obavijesti

News

Komentari 5

Udomitelje koji su kažnjavali odrasle štićenike i tjerali ih na rad sudac je pustio na slobodu

Udomitelje koji su kažnjavali odrasle štićenike i tjerali ih na rad sudac je pustio na slobodu

Muškarca (73) i ženu (68) sumnjiče da su kaznena djela počinili na štetu četvero odraslih štićenika starih od 43 do 69 godina. Neki su kod njih na skrbi bili od 18 do 20 godina

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu izvijestilo je kako je 17. srpnja 2024., ispitalo dvoje okrivljenika (68-godišnjakinju i 73-godišnjaka) zbog osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo trgovanja ljudima iz članka 106. stavak 1. i 3. Kaznenog zakona te je donijelo rješenje o provođenju istrage protiv dvoje okrivljenika.

Kako navode, postoji osnovana sumnja da su okrivljenici od svibnja 2004. do srpnja 2024. godine, na području Zagrebačke županije, nakon što su pribavili dozvolu za obavljanje udomiteljstva za smještaj više odraslih bolesnih osoba, postupali s namjerom njihovog iskorištavanja za obavljanje različitih poslova. Osnovano se sumnja da su postupali protivno odredbama domaćeg i međunarodnog prava i međunarodnih propisa te fizički kažnjavali oštećenike i prisiljavali ih na rad.

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu predložilo je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu određivanje istražnog zatvora protiv oboje okrivljenika zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.  

Udomitelji kod Zagreba tjerali štićenike na rad i iskorištavali ih
Udomitelji kod Zagreba tjerali štićenike na rad i iskorištavali ih

Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu nije prihvatio prijedlog državnog odvjetništva i okrivljenike pustio da se brane sa slobode zbog čega je Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu najavilo žalbu na rješenje suca istrage. 

Kako doznajemo, štićenici su odmah izmješteni iz njihova doma i pronađen im je drugi smještaj zbog čega je sudac smatrao kako ne postoji opasnost da bi na njih mogli utjecati. Također, oboje su visoke životne dobi, a Zakon o kaznenom postupku predviđa da se istražni zatvor osumnjičenicima starijim od 70 godina može odrediti samo iznimno. U konkretnom slučaju muškarac je stariji od 70 godina, a žena tek nešto mlađa, a okolnosti samog djela nisu takve da bi, prema mišljunju suda, opravdale iznimno određivanje istražnog zatvora.

Podsjetimo, u srijedu je zagrebačka policija priopćila da su dovršili kriminalisitčko istraživanje nad 68-godišnjakom i 73-godišnjakinjom zbog sumnje da su odrasle štićenike koji su im bili povjereni na udomiteljski smještaj kažnjavali i iskorištavali za rad.

- Početna saznanja o mogućim nepravilnostima u udomiteljskoj obitelji zagrebačka je policija dobila unazad mjesec dana kada se i krenulo s početnim izvidima, a poduzete mjere i radnje rezultirale su dovršenim kriminalističkim istraživanjem. Provedenim kriminalističkim istraživanjem, sumnja se, da su osumnjičeni muškarac i žena na području Zagrebačke županije, u razdoblju od svibnja 2004. kada su pribavili dozvolu za obavljanje socijalnih usluga smještaja odraslih osoba pa sve do srpnja 2024. godine u svoju obitelj smjestili četiri odrasle osobe starosti od 43 do 69 godina koji su tamo bili smješteni unazad 18, odnosno 20 godina - izvijestila je policija.

Policija sumnja da su oštećene, obzirom na njihovo teško psihofizičko stanje i mentalno zdravlje, nadzirali, iskorištavali, kažnjavali i prisiljavali na teški fizički rad te na taj način nad njima stvorili odnos ovisnosti i nadzora.

Zagrebački policajci obavili su pretragu prostorija u kojima su bile smještene oštećene osobe, te u suradnji s pravnom osobom s javnim ovlastima žurno ih i privremeno premjestili u druge osposobljene udomiteljske obitelji.

Osumnjičene su utihili i doveli u službene prostorije Policijske uprave zagrebačke, a nakon završenog kriminalističkog istraživanja predali su ih pritvorskom nadzorniku, dok je kaznena prijava zbog sumnje počinjenje kaznenog djela trgovanja ljudima dostavljena nadležnom Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu.
 

'Nikad prije nije bilo pritužbi'

Pitali smo Hrvatski zavod za socijalni rad koliko često i na koji način kontroliraju zadovoljavaju li udomitelji uvjete za pružanje smještaja te je li ikad ranije u navedenoj obitelji bilo postupanja. Evo što su nam odgovorili.

- Timovi za udomiteljstvo Hrvatskog zavoda za socijalni rad godišnje nekoliko puta obilaze udomiteljske obitelji, a udomitelji su dužni voditi evidenciju i dokumentaciju o svim važnim životnim okolnostima korisnika te najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češće izvještavati Područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad o korisnicima. Korisnike smještene u udomiteljskim obiteljima redovito obilaze stručni radnici iz nadležnih Područnih ureda - kazali su iz Zavoda.

Dodaju da je nadležni Tim za udomiteljstvo redovito obilazio navedenu udomiteljsku obitelj te naglašavaju da u konkretnom slučaju korisnici nikada nisu iskazivali nezadovoljstvo pruženom uslugom smještaja.

- Po zaprimanju prijave na moguće nepravilnosti, stručni radnici su odmah postupili sukladno pravilima struke, učinjen je terenski izvid u udomiteljskoj obitelji kako bi se utvrdile okolnosti te je slučaj prijavljen policiji koja je provela daljnja postupanja. Korisnici su odmah izmješteni iz navedene udomiteljske obitelji te im je osiguran drugi odgovarajući smještaj - odgovorili su nam iz Zavoda.

Otkrili su nam i podatak da Zagrebačka županija ima 347 udomiteljskih obitelji, od toga 243 za odrasle.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'
EKSKLUZIVNO: TAJNI ŽIVOT MINISTRA

Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'

Beroš je bio član lože Pravednost. Činjenica masonerije politički je relevantna. Prije četiri godine glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić smijenjen je kad je otkriveno da je mason, donosi novi Express