Seljani u Rusiji upozoravaju da su se u Sibiru otvorila takozvana 'usta pakla'. Radi se o krateru Batagaj koji je nastao otapanjem permafrosta i širi se za 20-30 metara godišnje
U Sibiru se otvorila 'usta pakla': Neki vjeruju da vodi u podzemni svijet, čuli su i 'buku' iz rupe...
Seljani u Rusiji upozoravaju da su se u Sibiru otvorila takozvana 'usta pakla'., prenosi Mirror. Stanovnici Batagaja u Jakutiji uočili su gigantski otvor na Zemlji za koji neki vjeruju da je prolaz u podzemni svijet.
Krater nastao otapanjem permafrosta
Izvješća govore da masa koja tone se nastavlja širiti i utjecati na krajolik. Slike kratera Batagaika prikazuju ogromnu masu tla kako tone i čini se da uvlači sve oko sebe.
Krater je nastao otapanjem permafrosta. Zemljište na tom mjestu bilo je trajno zamrznuto tijekom kvartarnog zaleđivanja prije 2,58 milijuna godina, a kada je šumsko područje 1960-ih iskrčeno, sunčeva svjetlost je doprla do tla i počela ga zagrijavati. Led u tlu počeo se topiti i to je uzrokovalo zbijanje i slijeganje tla.
Zbog utjecaja globalnog zatopljenja na temperature ovakva bi se 'usta pakla' uskoro mogla pojaviti na lokacijama diljem svijeta. Kako se Zemlja nastavlja zagrijavati, to bi moglo rezultirati topljenjem leda duboko ispod površine. Krater Batagaika se mjeri od 1980-ih i trenutno je dugačak oko jedan kilometar i dubok 86 metara.
Otvorena Zemlja otkriva slojeve tla stare od 120.000 do 200.000 godina, a prema preliminarnom datiranju najnižeg sloja moguće i do 650.000 godina. To ga čini najstarijim neotkrivenim potopljenim područjem u Euroaziji. Krater se širi i raste za 20 do 30 metara godišnje, a to će se i nastaviti sve dok se tlo ne slegne.
Mještani tvrde da su iz kratera čuli buku
Mještani su izvijestili i da su čuli uznemirujuću buku koja dolazili iz kratera. Jakuti koji nastanjuju to područje vjerovali su u natprirodno i duhovni svijet, pa je moguće da je na taj način ostalo uvjerenje u dublje značenje kratera. Nastanjeni su u Rusiji, ali ima ih i u Kazahstanu, Ukrajini i Latviji.
Istraživač Julian Murton proučavao je otvor i pronašao samo stijenu, bez ulaza ili prolaza na dnu. Jedna ekspedicija 2018. godine od strane Sjeveroistočnog saveznog sveučilišta i sveučilišta Kindai u Japanu pronašla je u Batagaju sačuvanog konja. Ždrijebe je bilo staro otprilike 42 000 godina i imalo je očuvanu dlaku i unutarnje organe.