Upravo radim u Engleskoj na jednom gradilištu. Zaštita na radu je ovdje sveto pismo. Dve polazi od nje. Posao se zaustavlja istog trena čim se uoči neka nepravilnost ili opasnost. Skele se pregledavaju jednom tjedno detaljno i svakodnevno vizualno. Zato u 6 mjeseci od 80 naših radnika na gradilištu nema niti jedne ozbiljnije ozljede ili incidenta. Pa ti onda razmisli.
Brčak
28.1.2015.
Odustani
...pa dosta više o tome kako je vani sve idealno.....pa jbt radio sam vani 25 godina u Austriji.Zaštita na radu je bilo sveto pismo samo onda kad se desi zlo.20
07 u Grazu na izgradnji trgovačkog centra dečko Nijemac padne kroz otvor predviđen za lichtkuppel 7 m visine i pogine.Dolazi građevinska inspekcija skela bez zaštite,radnici bez kaciga,pola radnika bez zaštitnih cipela ne atestirana produžna kabla mali milijun prekršaja naš šef u konačnici ni jednu kaznu nije platio samo dobio opomenu.....i sledeća dva dana svega se predržavalo i onda opet sve po starom.
Prikaži još ↓
lotus_1
28.1.2015.
Odustani
Moram ovo reći: Hvala Bogu, pa ima i kod nas odgovornih tvrtki koje se drže pravila Zaštite na radu. Ne bi u statistiku, koliko je takvih,... ali ima ih!
Captain Obvious
28.1.2015.
Odustani
Evo baš se dogodilo da ja na ovo gradilištu radim na području zaštite na radu pa znam o čemu pričam jer znam kako se radi i u Njemačkoj, Austriji, Švedskoj itd
ali ovo je jedna viša razina. Naši radnici su već "ludi" koliko ih drilaju sa time. Korištenje kaciga i ostale opreme se ni ne provjerava jer se to podrazumjeva da imaš na sebi. Rad na visini je sve što nije na podu. Tako ako si na visini od 20 cm već moraš imati osiguranje od pada. A o urednosti gradilišta da ne pričam.
Prikaži još ↓
Brčak
28.1.2015.
Odustani
Pa prijatelju i u Hrvatskoj je isto sve iznad 1 m je rad na visini i 5000 kn je kazna ako nemaš ljekarsko za rad na visini i obavezan si svake godine obnavljat.
..a trebam li spominjat da je 10 000 kazna za firmu i 5000 kn za odgovornu osobu ako radnik radi fleksom,motornom pilom ili da montira skelu anije obučen za tu radnju što je najbolje svako osposobljavanje je posebno i košta 400-900 kn po radniku.
Prikaži još ↓
eg
egzekutor
28.1.2015.
Odustani
Prema Zakonu o zaštiti na radu, upotreba zaštitnih kaciga obavezna je kada se radi na više od jednog metra visine, ili dubine (npr. u rovu, širokom iskopu ili s
l.) Također je obavezna upotreba i u nekim drugim posebnim uvjetima, npr, ako postoji opasnost od pada tereta u blizini skele, ako je iznad gradilišta kran koji prenosi teret i sl.....o kakvih 20 cm ti pričaš???? Znači, primjerice,radnik koji boja linije na cesti se popne na cestovni rubnjak, i mora stavit zaštitnu kacigu?
Prikaži još ↓
lotus_1
28.1.2015.
Odustani
Koliko ja znam, rad na visini je preko 3 metra. Radnik mora proći preglede, u skladu sa Procjenom opasnosti tvrtke u kojoj radi, kao i položenu zaštitu na radu,
zaštitu od požara i barem jedan radnik sa položenom prvom pomoći. Znam da se i kod nas radi svakako, ali isto tako jamčim da ima i firmi koje rigorozno traže ispunjavanje svih zakonskih odredbi. I to je dobro. Sad još samo da tržište prepozna odgovorne.
Prikaži još ↓
Captain Obvious
28.1.2015.
Odustani
Gle ti sad spominješ zakon a ja ti govorim o praksi. U Hrvatskoj sve lijepo piše ali se malo toga provodi. Kazne su samo ako se nešto dogodi ili ako te inspekci
ja uhvati. Razlika je u tome što će te ovdje prijaviti radnik ako uoči neku nepravilnost što sam se i danas uvjerio. Hrvatski ZNR i njihova HASWA su nebo i zemlja kako u slovu tako i u pridržavanju istoga.
Prikaži još ↓
Brčak
28.1.2015.
Odustani
Lotus upravu si malo sam iznerviran što je sve vani "idealno" dakle svaki rad iznad 1 m visine mora biti osiguran zaštitnom ogradom.
eg
egzekutor
28.1.2015.
Odustani
lotus...1 metar...za ostalo si u pravu...u Zg, na svako ozbiljnije gradilište, dolazi i Inspekcija rada, i Inspekcija zaštite na radu.....i to je uglavnom dobro
..svima, osim gazdama firmi....jer moraju plaćati svako obučavanje radnika, koje je obavezno...kao što mora plaćati zdravstvene preglede, atestiranje strojeva i alata....sva ta dokumentacija, atesti, svjedodzbe moraju biti na gradilištu u svakom trenutku...a gradilište mora prije početka radova biti prijavljeno Inspekciji rada, koja te onda ima na oku, i nema švercanja....bar bi tako trebalo biti...a u većini firmi i je, jer su kazne velike....
Prikaži još ↓
lotus_1
28.1.2015.
Odustani
Kapetane, i u Hrvatskoj se praksa mijenja. Odgovorne tvrtke traže ispunjenje Zakona. Ima ih, i to sa zadovoljstvom mogu potvrditi!
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .