SVB je u srijedu objavio da je prodao 'hrpu' vrijednosnih papira s gubitkom i da će prodati 2,25 milijardi dolara u novim dionicama kako bi ojačao svoju bilancu što je izazvalo izazvalo paniku
U samo 48 sati propala velika američka banka: 'Zatvaranje unutar dana bilo je neizbježno'
Nakon nevjerojatnih 48 sati kriza kapitala dovela je u petak do propadanja banke Silicon Valley. To je drugo najveće propadanje financijske institucije u povijesti SAD-a, piše CNN.
SVB je u srijedu objavio da je prodao 'hrpu' vrijednosnih papira s gubitkom i da će prodati 2,25 milijardi dolara u novim dionicama kako bi ojačao svoju bilancu što je izazvalo izazvalo paniku među ključnim tvrtkama rizičnog kapitala. Tvrtkama su nakon toga navodno savjetovali da povuku svoj novac iz banke. Dionice tvrtke pale su u četvrtak, povlačeći za sobom druge banke. Do petka ujutro dionice SVB-a su zaustavljene i odustalo se od nastojanja da se brzo prikupi kapital ili pronađe kupca.
Dionice nekoliko drugih banaka privremeno su zamrznute u petak, uključujući First Republic, PacWest Bancorp i Signature Bank.
Kalifornijski regulatori zatvorili su tehnološkog zajmodavca i stavili ga pod kontrolu američke Federalne korporacije za osiguranje depozita (FDIC), koji djeluje kao stečajni upravitelj. Oni će najvjerojatnije likvidirati imovinu banke kako bi isplatio svoje klijente, uključujući deponente i vjerovnike. FDIC, neovisna vladina agencija koja osigurava bankovne depozite i nadzire financijske institucije, rekla je da će svi osigurani štediše imati puni pristup svojim depozitima najkasnije do ponedjeljka ujutro. Neosiguranim štedišama rekli su isplatiti "predujam dividende tijekom sljedećeg tjedna".
Zanimljivo je da je FDIC preuzeo banku sredinom jutra, budući da agencija obično čeka da se tržište zatvori kako bi intervenirala.
- Stanje SVB-a pogoršalo se tako brzo da nije moglo izdržati još pet sati. To je zato što su njeni štediše povlačili svoj novac tako brzo da je banka bila insolventna, a zatvaranje unutar dana bilo je neizbježno zbog klasičnog bankovnog bijega - napisao je izvršni direktor Better Marketsa Dennis M. Kelleher.
Pad banke Silicon Valley djelomično proizlazi iz agresivnog povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi tijekom prošle godine. Kad su kamatne stope bile blizu nule, banke su se opterećivale dugoročnim, naizgled niskorizičnim državnim obveznicama. No podizanjem kamatne stope kako bi se borilo protiv inflacije, vrijednost te imovine je pala, ostavljajući banke na nerealiziranim gubicima.
Na propadne banke reagirao je i Elon Musk koji je kasno u petak rekao da je otvoren za ideju kupnje banke Silicon Valley nakon njezinog kolapsa, ali ideja je naišla na hladan prijem kod najmanje jednog investitora Tesle.