Članovi obitelji ubijenih i nestalih Prijedorčana mirnom su šetnjom kroz središte grada podsjetili na zbivanja od 31. svibnja 1992., kada su paravojne snage bosanskih Srba preuzele vlast u gradu
U Prijedoru obilježen 'Dan bijelih traka': Okupljeni odali počast svim žrtvama progona
U Prijedoru na sjeverozapadu BiH u srijedu je obilježen "dan bijelih traka" podsjećajući na datum kada je 1992. u toj općini počeo masovni progon nesrpskog stanovništva u kojemu je ubijeno više od tri tisuće Hrvata i Bošnjaka, uključujući najmanje 102 djece.
Članovi obitelji ubijenih i nestalih Prijedorčana mirnom su šetnjom kroz središte grada podsjetili na zbivanja od 31. svibnja 1992., kada su paravojne snage bosanskih Srba preuzele vlast u gradu te svim Hrvatima i Bošnjacima zapovjedili da moraju istaknuti bijele plahte na svojim kućama, a kao znak raspoznavanja na ulicama moraju nositi bijele trake na rukavu.
Bez političkih govora sudionici komemoracije u srijedu su čitali imena ubijene djece i položili bijele ruže u središtu Prijedora, na mjestu gdje već gotovo desetljeće obitelji bezuspješno pokušavaju podići spomenik tim nedužnim žrtvama, čemu se odlučno protive lokalne i entitetske vlasti.
Za političare koji vladaju Republikom Srpskom ta je ideja provokacija, a oni 30. svibnja smatraju danom oslobođenja Prijedora.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor na toj je tvrdnji inzistirao i u utorak, kada su lokalni Srbi obilježili datum kojega smatraju simbolom "obrane od hrvatsko-bošnjačke agresije".
Kazao je kako je povijest samo jedna "i ne smije se iskrivljavati", a da svima onima koji misle drugačije nema mjesta u Prijedoru.
- Svi koji misle drugačije i koji smatraju da ovdje nema mira i da je nestabilno, koji ne žele suživot, poručujemo da im nije mjesto u našem gradu i da su ovdje nepoželjni- izjavio je
Povjerenica VE pozvala na podizanje spomenika ubijenoj djeci
Povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava Dunja Mijatović u posebnoj je izjavi u srijedu istaknula kako je krajnje vrijeme da se prestanu nijekati počinjeni zločini i da se odobri postavljanje spomenika ubijenoj djeci.
- Pozivam vlasti u Prijedoru da napokon uklone zakonske i političke zapreke koje priječe izgradnju spomenika ubijenoj djeci Prijedora- izjavila je Mijatović.
Odavanju počasti ubijenim Prijedorčanima pridružio se i britanski veleposlanik u BiH Julian Riley. On je u poruci na Twitteru napisao kako se njegova zemlja s tugom prisjeća zbivanja iz 1992. godine
- Posebno je bolno sjećanje na 102 ubijene djece. Preživjeli trebaju našu potporu, a društvo u cijelosti treba prihvatiti i učiti iz sudski utvrđenih činjenica o ratu '90-ih'- napisao je britanski veleposlanik.