Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

U Lonjskom polju je sada prva ljetna rezidencija za šišmiše

U Lonjskom polju je sada prva ljetna rezidencija za šišmiše
1

U Parku prirode Lonjsko polje izrađena je prva nastamba za šišmiše, koja prema Sporazumu za očuvanje europskih šišmiša organizacije EUROBATS, zadovoljava sve kriterije skloništa za šišmiše

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:

MOGUĆE JE DA JE ŠIŠMIŠ ZARAZIO ŽIVOTINJE PA JE PREŠLO NA LJUDE

Zatopljenje donosi povećanje broja insekata kojima se šišmiši hrane pa nakon zimskog sna počinje njihovo doseljavanje u ljetna prebivališta.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Šišmiši nositelji korona virusa 00:36

Šišmiši će sada prvi put naseliti i novu nastambu na suvenirnici Posjetiteljskog centra u mjestu Krapje. Naime, kako šišmiši, uz šumska staništa i spilje, nastanjuju i stare kuće građene od prirodnih materijala, tako su se prije četiri godine počeli doseljavati u zidove suvenirnice.

Prostor između drvenih hrastovih planjki i unutarnjeg zida posebno se svidio čudesnim letećim sisavcima, no kako oni utječu na higijenu prostora, stručnjaci Parka prirode Lonjsko polje predložili su postavljanje nastambe za šišmiše. To rješenje naslanja se na dobru praksu zaštite šišmiša u svijetu. Na drveno pročelje suvenirnice stavljene su dvije hrastove nastambe za šišmiše s po tri komore.

"Zbog pandemije koronavirusa šišmiši su proteklih mjeseci nepotrebno stigmatizirani u dijelu javnosti. Šišmiši u Hrvatskoj tim virusom ne mogu zaraziti ljude, a vrijednost šišmiša za ekološki sustav iznimno je velika. U suvenirnici u Krapju obitavale su čak četiri vrste strogo zaštićenih vrsta šišmiša iz roda patuljastih šišmiša. Sada pratimo kako će šišmiši prihvatiti novu nastambu“, kazala je u povodu 17. travnja, Međunarodnog dana uvažavanja  šišmiša, stručna voditeljica Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje, Valerija Hima.

Uvrštavanje nove nastambe na popis međunarodno važnih skloništa za šišmiše, predložili su stručnjaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, koji su u Krapju obavili nužna istraživanja. Spomenutim se sporazumom zaštićuje ukupno 51 europska vrsta šišmiša.

Međunarodni dan uvažavanja šišmiša obilježava se kako bi se javnost upoznala s vrijednošću te zaštićene životinjske vrste. Šišmiš, uz ostalo, dnevno pojede nekoliko stotina komaraca, čime doprinose ekološkoj ravnoteži smanjujući broj insekata. Neke rijetke vrste šišmiša pomažu i u oprašivanju biljaka. Na svijetu ima oko 1400 vrsta šišmiša, koji žive u prirodi, ali i urbanim sredinama, parkovima, dvorištima te građevinama.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:

'IZAĐEM NA BALKON DA UHVATIM MALO ZRAKA. KAD ONO - ŠIŠMIŠ'

POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:

Pokretanje videa...

00:24
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču
Nije sve samo genetika: Evo što određuje koliko će penis narasti
JESTE LI SE IKAD PITALI?

Nije sve samo genetika: Evo što određuje koliko će penis narasti

Veličina vaše 'muškosti' jeste stvar genetike, ali i drugi faktori se javljaju kao odlučujući u tom procesu rasta, poput prehrane, hormona i načina života