Drugo suđenje Miri Vrlji, unatoč odgodama zbog njegove bolesti, ušlo je u završnu fazu. Terete ga da je 2008. oštetio svoju tvrtku koristeći jahtu koju je kupio za iznajmljivanje i da je utajio porez
Turudićev bratić Miro Vrlja je objasnio zašto ne prima sudske pozive: Liječim se u Sloveniji
Miro Vrlja, bratić glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i suvlasnik kompleksa Kvaternik-Plaza, u petak bi trebao iznijeti svoju obranu u ponovljenom postupku u kojemu ga terete za zloporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju i utaju poreza.
Vrlja, koji se žali da ima zdravstvenih teškoća zbog kojih je u više navrata tražio i dobio odgodu izvršenja zatvorske kazne na koju je osuđen u drugom postupku, u srijedu se pojavio na Županijskom sudu u Zagrebu.
Ponovio je da se ne osjeća krivim za optužbe da je još u ožujku 2008. na račun tvrtke Tutus snaga oštetio kupio jahtu na operativni leasing, da bi je potom koristio u privatne, a ne poslovne svrhe. Time je, smatra tužiteljstvo, oštetio svoju tvrtku za gotovo 400.000 eura.
Teretili su ga i da je utajio porez. Na ročištu u srijedu tužiteljstvo je u spis predalo imovinsko-pravni zahtjev kojim se u ime Republike Hrvatske traži da Vrlja u proračun uplati 309.275 eura s kamatama.
Sud je zanimalo i zbog čega Vrlja ne podiže pozive za rasprave.
- Ne mogu podignuti pozive kad sam gotovo cijelo vrijeme na liječenju u Sloveniji. Međutim, unatoč tome uredno se odazivam - pojasnio je Vrlja, kojemu odvjetnici jave kad treba doći na sud.
Za razliku od Vrlje, njegova računovotkinja, koja nije primila poziv nije se pojavila na ročištu u srijedu. Nakon što su na sudu pročitali svu materijalnu dokumentaciju iz spisa, iskaze svih saslušanih svjedoka, kao i nalaz i mišljenje financijsko-knjigovodstvenog te sudsko-medicinskog vještaka, koji je ocjenjivao Vrljinu raspravnu sposobnost, na red je došla njegova obrana. Nju će Vrlja iznijeti na sljedećoj raspravi.
Podsjetimo, Vrlja je krajem rujna 2018. nepravomoćno osuđen na djelomičnu uvjetnu kaznu. U zatvoru je trebao provesti osam mjeseci, a ostalih godinu i dva mjeseca ostao bi na slobodi ako u četiri godine ne počini novo kazneno djelo.
Vrhovni sud tu je presudu ukinuo 2022. i vratio slučaj na ponovno suđenje.
Inače, kako smo pisali, Vrlja je već četiri puta odgodio odlazak u zatvor zbog zdravstvenih problema, a nedavno je zatražio i petu odgodu. Trebao bi izdržati godinu dana zbog utaje poreza još iz 2007.
Pravomoćna presuda donesena je tek 2022. godine, no od tada uspijeva odgađati odlazak u zatvor. Ako bi ga pravomoćno osudili i u drugom postupku, Vrlja bi mogao zatražiti objedinjavanje tih dviju kazni.