Obavijesti

News

Komentari 0

Troškovi rada po satu u EU i eurozoni snažno porasli

Troškovi rada po satu u EU i eurozoni snažno porasli

Troškovi rada po satu u EU i eurozoni porasli su u trećem tromjesečju najsnažnije u ovoj godini, a u Hrvatskoj njihov je rast bio najveći u dvije godine

Pokazalo je to izvješće Eurostata, odražavajući probleme kompanija s pronalaženjem radnika.

Na razini 27-članog EU-a kalendarski prilagođeni troškovi rada po satu porasli su u trećem tromjesečju 2,9 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, najsnažnije od kraja prošle godine.

U razdoblju od travnja do lipnja uvećani su prema revidiranim podacima Eurostata 0,6 posto.

U eurozoni troškovi su u ljetnom tromjesečju uvećani 2,5 posto, također najsnažnije od četvrtog prošlogodišnjeg tromjesečja. U drugom su tromjesečju gotovo stagnirali.

Kompanije imaju sve više problema s nestašicom radne snage, pa pokušavaju privući odnosno zadržati radnike višim plaćama i dodatnim beneficijama.

Veće plaće i doprinosi

Troškovi plaća porasli su tako u EU u razdoblju od srpnja do listopada 2,8 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, nakon što su u prethodnom kvartalu gotovo stagnirali.

U eurozoni su pak uvećani 2,3 posto, nakon 0,5-postotnog pada u drugom kvartalu.

Najviše su rasli troškovi plaća u sektorima informiranja i komunikacija, za 4,4 posto, te rudarstva, za 3,9 posto. Izrazitiji rast zabilježen je i u sektorima veleprodaje i maloprodaje i popravaka motornih vozila, za 3,4 posto.

Troškovi doprinosa poskočili su u trećem kvartalu za 3,3 posto u EU, te za tri posto u eurozoni.

U razdoblju od travnja do lipnja uvećani su 2,3 posto u Uniji, te 1,2 posto u zoni primjene zajedničke europske valute.

Najveći rast troškova doprinosa zabilježen je u sektoru smještaja i posluživanja hrane, za 14,2 posto, te umjetnosti, zabave i rekreacije, za 12,9 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Hrvatska uz bok Danskoj i Nizozemskoj

Među zemljama EU-a najviše su u razdoblju od srpnja do rujna porasli ukupni troškovi rada po satu u Litvi, za 15,2 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.

Slijedi Bugarska s 13,8-postotnim rastom, te Mađarska gdje su porasli deset posto.

U Hrvatskoj su kalendarski prilagođeni troškovi rada po satu u trećem tromjesečju porasli 4,3 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, najsnažnije od trećeg tromjesečja 2019. U razdoblju od travnja do lipnja uvećani su 1,3 posto.

Troškovi plaće porasli su 4,4 posto, nakon 1,3-postotnog rasta u prethodna tri mjeseca. Troškovi doprinosa uvećani su četiri posto nakon što su u razdoblju od travnja do lipnja porasli 1,1 posto.

Hrvatska se rastom ukupnih troškova rada u ljetnom tromjesečju svrstala uz Dansku i Nizozemsku, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Najslabiji rast ukupnih troškova rada po satu bilježila je u trećem tromjesečju Belgija, za 0,7 posto, a smanjeni su samo u Grčkoj, za 4,6 posto.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći