Obavijesti

Viral

Komentari 16

Hrvatske jedinke spašavat će ris Doru ulovljen u Rumunjskoj

Hrvatske jedinke spašavat će ris Doru ulovljen u Rumunjskoj
4

Rumunjski četverogodišnji snažni ris nazvan Doru, težine 21kg, podrijetlom iz subkarpatskih šuma, u subotu je dobio novi dom u Gorskom Kotaru u Nacionalnom parku Risnjak

Rumunjski četverogodišnji snažni ris nazvan Doru, težine 21 kg, podrijetlom iz subkarpatskih šuma, u subotu je dobio novi dom u Gorskom Kotaru u Nacionalnom parku Risnjak.     

Lijepi mužjak jedan je od dva risa koji su nedavno zamkama uhvaćeni u Rumunjskoj. Onaj zvan Goru otišao je u Sloveniju. Tijekom sljedećih pet godina u ove dvije zemlje naselit će se još 14 jedinki iz Slovačke i Rumunjske u sklopu međunarodnog EU projekta LIFE Lynx, kojemu je u razdoblju od 2017.-2024. cilj zaustaviti izumiranja dinarske i jugoistočne alpske populacije risa.
 
Naime, zbog prekomjernog lova, fragmentacije staništa i nestanka plijena ris je na našem području istrijebljen početkom 20. stoljeća, pa su Slovenci 1973. godine u šume pokraj Kočevja naselili šest risova iz Slovačke. Tako je današnja populacija risova u Hrvatskoj i Sloveniji potomak životinja koje su reintroducirali upravo slovenski lovci.

No budući da se potomci tih istih šest životinja međusobno razmnožavaju već 45 godina, nastale su genetske promjene koje prijete njihovu opstanku. Zbog skrovitog načina života znanstvenicima je teško precizno odrediti brojnost ove velike zvijeri, no procjenjuje se da u Hrvatskoj (na području Gorskog kotara, Like i zaleđa) danas živi između 40 i 60 risova, a u Sloveniji samo njih dvadesetak.

- Od devedesetih godina prošlog stoljeća bilježi se pad populacije risova, a za njezino spašavanje nužni su tzv. svježi geni. Naime, čovjek im je staništa pa je njihova populacija u Hrvatskoj i Sloveniji ostala izolirana. Sada je na čovjeku da risovima vrati dug. Moramo veliku pažnju pridati praćenju njihove populacije te im putem ovog naseljavanja iz Karpata omogućiti kontakt s risovima koji im nisu u rodu - objasnio je dr. Vedran Slijepčević, istraživač risova i viši predavač na Odjelu lovstva i zaštite prirode Veleučilišta u Karlovcu, na nedavno održanom predavanju u Nacionalnom parku Risnjak.

- Trenutačno stanje s populacijom risova u našoj zemlji nije zadovoljavajuće jer su svi hrvatski risovi izrazito visokosrodni, što je izuzetno opasno jer bi, primjerice, bolest opasna za jednog, automatski bila vrlo opasna za sve – naglasio Slijepčević pojasnivši da je takvo stanje, uz još goru situaciju u susjednoj Sloveniji, dovelo do pokretanja EU projekta Life Lynx u okviru kojeg bi u idućih pet godina na područje Dinarida bilo pušteno devet karpatskih risova, a na područje uz talijansko-slovensku granicu njih pet.

Cilj je vezati te dvije populacije što bi, uz nove risove pristigle s područja Karpata, iz Slovačke i Rumunjske, ojačalo 'krvnu sliku' i genetsku strukturu te umanjilo opasnost i nestanak postojeće populacije tih životinja. 

U projekt je uključeno 11 partnera iz pet EU zemalja, a na području Hrvatske tim je projektom zahvaćeno 9.500 četvornih kilometara, od čega 2.000 otpada na područje Gorskog kotara i Učke. 

U okviru projekta, u posljednjih godinu dana provodi se i istraživanja risova pomoću fotozamki, koje je, uz pomoć ljudi s terena - planinara, lovaca i čuvara prirode rezultiralo identifikacijom više od 40 različitih risova od kojih je veći dio njih znan po imenu.

Također, organizirano je i prikupljanje uzoraka za izolaciju DNK kako bi se, među ostalim, utvrdila područja podobna za nove jedinke.

Inače, ris je teritorijalna životinja koja živi sama, a teritorij mužjaka je velik 200 do 400 kilometara četvornih. Risovi žive samo u očuvanom staništu koje im pruža zaklon i hranu. Na goranskom području nalaze se gotovo posvuda – od Fužina i Liča preko Mrkoplja i Begovog Razdolja pa prema Ravnoj Gori i Vrbovskom te, naravno, području Čabra i granici sa Slovenijom.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 16
RIJEŠITE KVIZ Praznici i blagdani u Hrvatskoj: Znate li što i kad se slavi? Bilo je tu dosta selidbe...
PROVJERITE ZNANJE

RIJEŠITE KVIZ Praznici i blagdani u Hrvatskoj: Znate li što i kad se slavi? Bilo je tu dosta selidbe...

Većini vjerojatno nije ni bitno koji je praznik. Bitno je samo spojiti i dobiti što više slobodnog vremena. Neki su se za sličan manevar, ovaj s povezivanjem srijede s vikendom odlučili i na dan izbora...
VIDEO Predstavili javno slatke pande blizance: Biraju im imena
TEŽE VIŠE OD 10 KILA

VIDEO Predstavili javno slatke pande blizance: Biraju im imena

HONG KONG - Prvi divovski pande rođeni u Ocean Parku predstavili su se javnosti u nedjelju, a stanovnici su pozvani da predlože imena za simpatične blizance. Mladunci su rođeni u kolovozu prošle godine, čime su postali prvi uspješno rođeni par divovskih pandi u Hong Kongu, prenosi Reuters. Njihovi roditelji, Ying Ying i Le Le, drugi su par divovskih pandi koje je središnja vlada Kine darovala Posebnoj administrativnoj regiji Hong Konga (HKSAR). Pri rođenju, ženka je težila otprilike 122 grama, dok je mužjak imao oko 112 grama. Uz pažljivu 24-satnu skrb osoblja, oba mladunca su značajno dobila na težini i sada teže više od 10 kilograma svaki. Blizanci su dostupni za javno razgledavanje svaki dan od 10:00 do 15:00 sati, a očekuje se da će ih dnevno moći vidjeti do 5.000 posjetitelja. Stanovnici Hong Konga pozvani su da predlože par imena za blizance, uzimajući u obzir njihove fizičke osobine, karakteristike te međusobnu interakciju i svakodnevni život. Rezultati natjecanja bit će objavljeni u prvoj polovici ove godine.
Neočekivani gost: 'Čoko-bandit' oposum pojeo je čitav kolač
UHVAĆEN NA DJELU

Neočekivani gost: 'Čoko-bandit' oposum pojeo je čitav kolač

Agentica za nekretnine u Omahi, Nebraska, nedavno je dobila neočekivanog kućnog gosta – gladnog oposuma koji je pojeo cijelu čokoladnu tortu, ostavljenu na hlađenju na terasi, prenio je CNN