To je tek drugi put u povijesti da je Torinsko platno uživo prikazano na televiziji. U jednoj od svojim posljednjih odluka Benedikt XVI. odobrio je prikaz platna
Torinsko platno su na Veliku subotu prikazali na televiziji
Torinsko platno je uživo prikazano na Veliku subotu na talijanskoj televiziji, javlja radio Vatikan. To je tek drugi put u povijesti da je Torinsko platno uživo prikazano na televiziji. Prvi put se to dogodilo 1973. godine. U jednoj od svojim posljednjih odluka, papa u miru Benedikt XVI. odobrio je prikaz platna. Objavljivanje Torinskog platna uživo na televiziji komentirao je i papa Franjo.
- Gledajući čovjeka na platnu, molim molitvu svetog Franje Asiškog ispred križa: Uzvišeni, veličanstveni Bože, osvijetli sjene moga srca i dopusti mi pravu vjeru, određenu nadu i savršenu milost, osjećaj i razumijevanje, Bože, tako da mogu postići tvoju svetu i iskrenu zapovijed - rekao je papa Franjo.
Torinsko platno nije krivotvorina?
Svjetski mediji su u petak, podsjetimo, objavili kako su znanstvenici najnovijim istraživanjima došli do zaključka da Torinsko platno možda nije krivotvorina. Naime, zaključili su da platno potječe iz vremena između 300. godine prije nove ere i 400. godine nove ere što znači da je vrlo lako moguće kako je Krist doista u tom platnu bio položen u grob.
Torinsko je platno dugo oko pet metara i na njemu se vide obrisi čovjeka duge kose i brade te krvave mrlje na mjestima gdje su, kako se vjeruje, bile čovjekove ruke i noge.
Torinsko platno, ili kako ga nazivaju Sveto platno, je jedna od najpoznatijih kršćanskih relikvija. Ime je dobilo po Katedrali sv. Ivana Krstitelja u Torinu gdje se čuva. Tkanina navodno predstavljala pokrov u koji je zamotan Isus nakon smrti na križu. O platnu se godinama raspravlja, neki i dalje misle da je riječ o krivotvorini.