Činjenica da je pas sudjelovao u napadu ne znači da treba osuditi cijelu pasminu jer na pseće ponašanje osim gena utječe i osobnost psa i okruženje u kojem odrasta
Top 9: Pasmine pasa koje su sudjelovale u najviše napada
'Dog attack deaths and maimings', jedno je od poznatijih istraživanja koje se od 1982. bavi napadima pasa na području SAD-a i Kanade.
Merrit Clifton, jedna je od urednica istraživanja 'Dog attack deaths and maimings' koje kontinuirano, svaki mjesec nadopunjuje bazu 'napada pasa' i to isključivo na temelju medijskih izvještaja.
Iako mnogi tvrde kako mediji nisu dovoljno relevantan izvor podataka Merrit se ne slaže jer kaže da su mediji legitiman izvor jer do informacija dolaze na temelju policijskih izvješća, podataka koje im dostavljaju službe koje brinu o životinjama, svjedoci napada i same žrtve.
Pasmina koja je najčešće napadala
Smatra to i portal Dogs.petbreeds.com koji je na temelju podataka istraživanja sastavio listu pasmina pasa koje su u zadnjih 32 godine najčešće napadale ljude.
Na prvom mjestu očekivano se nalazi pit bull koji je sudjelovao u 3397 napada, a od posljedica napada ove pasmine u zadnjih 32 godina preminulo je 295 ljudi.
Slijede:
Rotvajler - 535 napada / 85 sa smrtnim posljedicama
Njemački ovčar - 113 napada / 15 sa smrtnim posljedicama
Bull mastif - 111 napada / 18 sa smrtnim posljedicama
Sibirski haski - 83 napada / 26 sa smrtnim posljedicama
Akita - 70 napada / 8 sa smrtnim posljedicama
Njemački bokser - 64 napada / 7 sa smrtnim posljedicama
Chow Chow - 61 napada / 8 sa smrtnim posljedicama
Labrador - 56 napada / 3 sa smrtnim posljedicama
Napomena:
Svjestan da će njihova lista izazvati mnoge kontroverze portal Dogs.petbreeds.com objašnjava metodologiju kako je lista nastala.
Koncentrirali smo se na broj napada u posljednjih 32 godina i to samo na kobne napade koji su za posljedicu imali smrt, gubitak udova, sakaćenje i ostale teške ozljede koje zahtijevaju bolničko liječenje.
Uključene su samo pasmine koje je bilo moguće identificirati i to samo one koje su se držale kao kućni ljubimci.
Statistike nisu obuhvatile policijske i ostale službene pse ( npr. licencirane pse čuvare).
Za kraj naglasili su isto što i mi naglašavamo: Činjenica da je neki pas sudjelovao u napadu ne znači da treba osuditi cijelu pasminu jer na ponašanje pasa osim gena utječe i osobnost psa i okruženje u kojem odrasta.
Naime, da se rade statistike pasa koje su spasile najviše ljudskih života uvjereni smo da bi se na listi nalazili i neki od ovih pasa.
Sigurni smo jer svaki dan čitamo priče o psima herojima/terapeutima u kojima glavne uloge imaju upravo labradori, njemački ovčari, pit bullovi...
Ipak, navedena lista korisna je kao jedan od faktora koji treba uzeti u obzir prilikom odabira psa jer većini ovih pasa zajedničko je da je riječ o radnim psima kojima treba posvetiti puno više pažnje. U krivim rukama psi postaju oružje...