Otkud sad porez na kriptovalute? Svi "stručnjaci" nas uvjeravaju kako su kriptovalute borba protiv banaka, pelješenja od strane države, kako nitko ne zna tko uopće ima bitcoine i druge kriptovalute, itd.... Nije mi baš jasno kako poreznici namjeravaju uloviti ove obveznike poreza.
Crnbog
02.1.2018.
Odustani
To je bar lako, ovi što zarađuju na kripto valutama imaju osmjeh na licu a to je oporezivo..
Dk
Deaktivirani korisnik
02.1.2018.
Odustani
Mislite da su u tolikoj mjeri naivni da bi se javno osmjehivali? :))
Ch
ChristopherLamb
02.1.2018.
Odustani
Odakle mišljenje da su banke jednako Porezna Uprava? To što neki porez postoji, nema ama baš nikakve veze sa bankama. Nikakve. Banke su jedno, Porezna drugo. Ja
vjerujem da poreznici lako mogu uloviti ove obveznike jer se gleda ulaz/izlaz a ne tečaj. Lako se provjeri kada je netko negdje nešto uplatio (npr nekome tko prodaje kriptovalute, a dalje je nebitno što je kupovao kada je već to pretvoreno u kriptovalutu).
Prikaži još ↓
Dk
Deaktivirani korisnik
02.1.2018.
Odustani
ChristopherLamb@ komentar je bio ironičan samo to nisam razvidno naznačila:) Naime svi informatičari i srodna zanimanja me zadnju godinu dana zdušno uvjeravaju
kako će kriptovalute baciti banke na koljena, zeznuti poreznike jer nitko ne zna gdje se i kako kupoprodaje i zarađuje, da se "grane" kriptovaluta odvajaju po volji ulagača ili nadograđuju nove i sl. Jedan je vlastitu kuću prodao za kriptovalute, naumio i majčinu pa ga je spriječila. Jasno mi je što su porezi, banke, a glede lova poreznika mogu se samo nasmijati bar kad je riječ o našoj zemlji. Što ako građanin hrvatski porezni obveznik (koji nije izišao iz por.sustava RH temeljem dokazivanja službi za strance kako mu RH nije zemlja životnog interesa) kupi kriptovalute u zemljama EU /dobro tu ga se razmjenom podataka i može upecati/ i pogotovo izvan EU? Razumjela sam iz njihovih duuugih pojašnjavanja kako su kriptovalute sloboda za narod u smislu "razvoda braka" od banaka, poreznika, države.... Nisu?
Prikaži još ↓
Ch
ChristopherLamb
03.1.2018.
Odustani
Osijek-1 nisam shvatio ovaj zadnji dio ako netko kupuje izvan EU, no svakako da se mnogi zaletavaju. Jer dizati kredite a ne razmišljati i posljedicama, zvuči k
ao klasična priča kod nas. Tim više što će to biti prva generacija na koje bi zbog dobitaka porezna upravo i mogla baciti oko. Porezna je već odavno riješila ovakve probleme sa klasičnim trgovanjem dionica, i taj model sada primijenila ovdje. Stvari jesu drugačije, ali princip je isti.
Prikaži još ↓
Dk
Deaktivirani korisnik
03.1.2018.
Odustani
Unutar EU porezne uprave mogu povlačiti podatke iz država članica i razmjenjivati ih. Stoga našijenci na radu u zemljama EU ili primatelji mirovina iz tih držav
a moraju se upisati u registar inozemnih poreznih obveznika kako bi izbjegli dvostruko oporezivanje dohotka ili mirovine (i eventualno platiti razliku manje naplaćenog poreza na dohodak). Izvan EU naše institucije nemaju takvu mogućnosti, osim vjerujem ako se radi o sumnjama na kriminalne radnje pa istrage slijedom toga. U klasičnom trgovanju dionicama vlasništvo, novac, udjeli su negdje jasno vidljivi pa se mogu pronaći. Kod kriptovaluta navodno takve tragove nije moguće slijediti bez pristanka vlasnika kriptovalute. Koji je isto tako navodno upitno poznat.
Prikaži još ↓
Ch
ChristopherLamb
05.1.2018.
Odustani
Osijek-1 u redu.. samo iskreno ne znam kakve to sve konotacije sa sobom nosi i može donijeti. Možda će tek vrijeme pokazati?
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .