Surovikin je poznat po korupcijskim aferama i nasilnom ponašanju. Bio je toliko agresivan da se jednom prilikom zamjenik zapovjednika divizije za naoružanje, brigadir Andrej Štakal ustrijelio pred njim
Tko je novi ruski zapovjednik? Brigadir se ubio pred njime, bio u prosvjedu protiv Gorbačova...
Putin je smijenio nekolicinu svojih generala. Službena je to informacija koju je potvrdio Igor Konashenkov, glasnogovornik ruskog Ministarstva obrane.
- Trupe Centralne armijske skupine, predvođene general-pukovnikom Aleksandrom Lapinom, probile su dobro pripremljenu neprijateljsku obranu i porazile protivnika, blokirajući grad Lisičansk s juga i razvijajući ofenzivu - napisao je na Telegramu.
Dodao je da je u međuvremenu skupina Jug, predvođena generalom Sergejem Surovikinom, dovršila poraz opkoljenih ukrajinskih snaga u blizini Hirska.
Među zamijenjenim generalima je Aleksandr Dvornikov, zapovjednik Južne vojne oblasti. Njega je nam tom mjestu zamijenio general zbora i dosadašnji zapovjednik Zračnih i svemirskih snaga, Sergej Surovikin.
Nazivaju ga herojem Ruske federacije, a predvodio je o rusku intervenciju u Siriji između ožujka i prosinca 2017., te između siječnja i travnja 2019. godine, dakle, ukupno duže nego bilo koji drugi ruski general.
Prema većini zapadnih obavještajnih izvora, general Dvornikov poslan je u Ukrajinu krajem travnja ove godine kako bi preuzeo izravno operativno zapovijedanje na tom području.
No, kako Putinovi planovi o brzom napadu i osvajanju Ukrajine nisu uspjeli, nastao je kaos na terenu. Iz tog je razloga Kremlj odlučio postaviti jasnu zapovjednu strukturu s jednim visokim časnikom unutar Ukrajine.
Njemu će odgovarati svi drugi zapovjednici postrojbi koji sudjeluju u invaziji. Taj je zadatak pripao zapovjedniku Južne vojne oblasti. Od samog početka ruske agresije na Ukrajinu, zapadni su se analitičari složili u jednom – Dvornikov je bio potkapacitiran.
Imao je skromno ratno iskustvo, a njegov je mandat u Siriji obilježilo masovno razaranje civilnih meta i svađa s iranskim saveznicima. Zbog njegovih se vojnih neuspjeha Teheranu morao osobno ispričati ruski ministar obrane Sergej Šojgu.
Izvrijeđao brigadira, ovaj se ubio pred njime
Njegov zamjenik Surovikin poznat je po korupcijskim aferama i nasilnom ponašanju. Bio je toliko agresivan da se jednom prilikom zamjenik zapovjednika divizije za naoružanje, brigadir Andrej Štakal ustrijelio pred njim.
Nije to bio njegov jedini agresivni ispad. Mjesec dana prije incidenta sa Štakalom, pukovnik Viktor Čibizov ga je 2004. optužio da ga je pretukao jer je glasao za pogrešnog kandidata. U oba slučaja Vojni ga je sud oslobodio krivnje.
Surovikinova karijera naglo je uzletjela 2008. godine, nakon rusko-gruzijskog rata kada je imenovan direktorom operacija u Glavnom stožeru Rusije. No, njegova je uloga u reformi ruske vojske bila prilično ključna, jer je Surovikin bio odgovoran za stvaranje vojne policije prije nego što je 2017. imenovan šefom Istočnog zapovjedništva.
Obnašao je dužnost zapovjednika Istočne vojne oblasti od 2013. do 2017. godine, kada je imenovan zapovjednikom grane ruske vojske koja je nastala spajanjem ruskog ratnog zrakoplovstva i svemirskih obrambenih snaga.
Surovikin se od zapovjednika bataljuna u garnizonu u Tadžikistanu pretvorio u zapovjednika 20. gardijske kombinirane oružane vojske sa stožerom u središnjoj Rusiji. Značajan korak na tom putu bilo je njegovo vodstvo nad stalno stacioniranom motostreljačkom divizijom u Čečeniji 2004-2005.
Bio u puču protiv Gorbačova
Bio je i sudionik puča protiv Mihaila Gorbačova 1991. godine, kada je vodio streljački bataljun i dobio naredbu da pošalje svoju jedinicu da postavi cestovne položaje u moskovskom Vrtnom prstenu. Kasnija službena sudska teorija govorila je sljedeće:
- Surovikinovu kolonu prosvjednici su blokirali u podvožnjaku gdje su postavili barikade. Surovikin je zahtijevao da se njegovoj koloni napravi prolaz i ispalio je dva hica upozorenja iz pištolja. Potom je s dijelom svoje kolone probio barikade i napustio mjesto događaja. Gomila je nastavila napadati preostala oklopna vozila; što je za posljedicu imalo smrt tri mladića, prenosi NovayaGazeta.
Surovikin je tada bio uhićen i u pritvoru je proveo sedam mjeseci. Na kraju je oslobođen optužbi jer je “jednostavno slijedio naredbu”.
Oslobodio ga je tada izravno Boris Jeljcin, prvi predsjednik Rusije.
Situaciju u Ukrajini, iz minute u minutu, možete pratiti ovdje.