Mnogi roditelji susreli su se sa situacijom da su jedva uspavali bebu noseći je na rukama, a potom je cijeli trud propao čim bi mališana spustili u njegov krevetić
Tehnika 'hodaj pa sjedi' pomaže roditeljima lakše uspavati bebe
Znanstvenici tvrde da su pronašli način kako doskočiti problemu. Testirali su metodu hodanja i sjedenja za koju kažu da bi mogla biti najbolji način da se beba koja plače smjesti, zaspi i ostane čvrsto spavati.
POGLEDAJTE VIDEO: Kada se rađaju najuspješnije bebe
Pokretanje videa...
Niti jedna od komponenti ove metode nije revolucionarna, ali možda ćete se ugodno iznenaditi ako iskušate njihov preporučeni točno određeni slijed, piše Lifehacker.
Tehnika se odnosi na bebe koje plaču prije spavanja i baš ih u trenutku plača treba primiti u ruke. Znanstvenici preporučuju da bebu prvo podignete u ruke i nosite, a smatraju da bi trebala zaspati kroz pet minuta. Evo kritičnog dijela: nakon što ste ju nosili, sjedite s bebom pet do osam minuta. To im omogućuje da zaspu dok su još u kontaktu s vama. Zatim ih nježno spustite u krevetić.
Znanstvenici priznaju da je njihova studija "istraživačka i treba potvrdu", tako da nitko ne obećava da je ovo čarolija koja će djelovati, ali to se poklapa s nekoliko zapažanja koja su iznijeli i s kojima bi se vjerojatno složila većina roditelja.
Naime, ljudi i životinje koje nose svoje mlade imaju tzv. "transportni odgovor" koji umiruje bebe kada ih nose dok su u pokretu. Uplakane bebe prilično pouzdano zaspu ako šetate s njima, a sretne, budne bebe to ne čine. Također, bebe se razbude čim primijete da su odvojene od roditelje.
Stoga, ako ste ih nosili na rukama i potom ih spuštate u krevetić, to može ili produbiti njihov san ili ih naglo probuditi. Bebe ulaze u fazu dubljeg sna otprilike pet do osam minuta nakon što ste primijetili da su zaspale, zbog čega je vjerojatnije da će ostati spavati i kad ih spustite.
Kad se sve ovo skupi, znanstvenici sugeriraju da bi protokol "hodaj pa sjedi" trebao imati prilično dobru stopu uspjeha. Imajte na umu da je to za bebe koje plaču, a ne za one budne, tako da možda neće biti nešto na što možete računati u redovnoj rutini uspavljivanja.
Vjerojatno se podrazumijeva, ali svejedno valja reći, da ukoliko beba ima razloga za plač, prije uspavljivanja valja ukloniti razlog. Ako su gladni ili ih nešto boli, neće nužno zaspati samo zato što ste šetali s njima. Ali ako su vaša djeca sklona nervozi i plakanju kada trebaju na spavanje, ovo bi vam moglo pomoći.