Najveći akcelerator na svijetu u utorak je počeo simulaciju nastanka svemira. Znanstvenici vjeruju da će moći dobiti objašnjenje kako je nastao život
Znanstvenici u LHC-u prvi put uspjeli sudariti čestice
CERN-ovi znanstvenici, koji rade na najvećem ubrzivaču čestica na svijetu (LHC), izazvali su sudar protona kakav je, smatraju oni, bio u samom činu stvaranja svemira, prije oko 15 milijardi godina, i koji je napravio 'novu teoriju' u fizici. U kontrolnoj su sobi znanstvenici 'veliki prasak' popratili pljeskom. Njihovi kolege iz cijeloga svijeta su ih pratili izravnim prijenosom preko interneta.
- Ovo je početak nečeg velikog, povijesni trenutak u fizici - rekla je Paola Catapano, znanstvenica i glasnogovornica Europske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN). Pokus su na kratko odgodili zbog anomalija koje su uočili u akceleratoru. Probleme s jednim od magneta je dojavio sustav za nadzor, ali su utvrdili kako se radi o problemima u električnom sustavu kojim se napaja LHC i ostali uređaje. LHC je prošli tjedan postigao rekordnu energiju zraka od 3,5 bilijuna elektronvolta. Akcelerator je zapravo 27-kilometarski tunel na dubini od oko 100 metara, čiji se početak i kraj spajaju. Čestice su ubrzavale do brzine samo 0,01 posto manje od brzine svjetlosti. Mnogi znanstvenici smatraju kako će sudar protona odgovoriti na većinu misterioznih pšitanja koja se tiču Higgsovog bozona poznatijeg kao 'božja čestica' za koji vjeruju da je omogućio stvaranje života. Radi se o 'tajnovitom čimbeniku' koji drži materiju na okupu. Teoretičari Velikog praska vjeruju da je svemir nastao naglim širenjem ili eksplozijom iz komprimiranog pradavnog stanja, tijekom kojeg je znatno smanjena njegova gustoća i temperatura, te je materija postala dominantna nad antimaterijom.