Kineski AI startup DeepSeek izazvao je potrese na Wall Streetu i tehnološkom tržištu nakon što je predstavio svoj novi AI model R1, za koji mnogi stručnjaci tvrde da može konkurirati OpenAI-jevom ChatGPT-u i Metinoj Llami
Kineski AI DeepSeek uzdrmao je svijet, Nvidiji vrijednost pala za 500 milijardi u jednom danu!
DeepSeek tvrdi da je njihov Janus-Pro-7B model za generiranje slika na testovima nadmašio rivale iz OpenAI-a i Stabilllityja, a radi se o DALL-E 3 i Stable Diffusionu. Kažu kako se radi o naprednijojo verziji Janusa, koji su predstavili krajem godine, piše Reuters.
Dionice Nvidije, vodeće tvrtke za AI čipove, pale su za više od 16 posto na tržištu, što je smanjilo njezinu vrijednost za više od 500 milijardi dolara. To je ekvivalent gubitku cijele tržišne vrijednosti naftnog giganta Exxona ili kartičarske kompanije MasterCard. No, vrijednost Nvidije je i dalje vrtoglavih 2,9 bilijuna dolara. Samo Apple i Microsoft imaju veću tržišnu vrijednost od Nvidije.
Društvenim mrežama širi se snimka razgovora oko poznate fotografije čovjeka s vrećicama pred tenkovima na Tiananmenskom trgu 1989. godine. DeepSeek na trenutak krene s pravim odgovorom, ali on nestaje i pojavi se generička poruka: "Oprostite, to je izvan mog trenutnog opsega. Razgovarajmo o nečem drugom."
POGLEDAJTE VIDEO:
Isto ponašanje opaža se i kod tema poput Tajvana. Na primjer, pri upitu o ljudskim pravima Ujgura u Xinjiangu, chatbot najprije pruža detaljan odgovor o međunarodnim kritikama, optužbama za genocid, prisilnim sterilizacijama i drugim povredama ljudskih prava. No, u nekoliko sekundi algoritam cenzure briše taj odgovor i zamjenjuje ga istom porukom, piše Trendingtopics.eu.
Podsjetimo, 1989. godine kineska je vlast brutalno ugušila masovne prodemokratske prosvjede koji su započeli mjesecima ranije, a Trg nebeskog mira postao je simbol otpora. Kritični trenuci bili su 3. i 4. lipnja kad su poslani vojska i tenkovi u Peking, a sigurnosne službe zapucale na nenaoružane prosvjednike. Upravo gore spomenuta fotografija jedan je od simbola tog otpora i borbe za slobodu.
Dok DeepSeek modeli posjeduju sposobnost pružanja činjenica, stroga cenzura prilagođena politici Kineske komunističke partije ograničava njihovu upotrebu u Europi, SAD-u i drugim regijama gdje se transparentnost i sloboda govora cijene. Pitanje je hoće li globalno tržište prihvatiti ovakve modele unatoč cenzuri, ili će se DeepSeek morati prilagoditi standardima slobode govora kako bi ostao relevantan izvan granica Kine?
Kineski AI startup DeepSeek uzdrmao je svijet umjetne inteligencije, ali i izazvao potop na burzama lansiranjem svojih novih modela, DeepSeek V3 i R1, koji su po kvaliteti usporedivi s modelima velikih igrača poput OpenAI-a, Googlea, Anthropica i Mete. Ono što ih čini posebno zanimljivima jest činjenica da su razvijeni uz znatno niže troškove te se nude po vrlo niskim cijenama ili potpuno besplatno. Zahvaljujući tome, DeepSeek je brzo osvojio vrhove ljestvica chatbotova i mobilnih aplikacija diljem svijeta.
DeepSeek nudi dva načina korištenja:
Funkcionalnosti su naizgled standardne – postavljate pitanja ili dajete zadatke, slično kao kod ChatGPT-a ili Claudea. Međutim, ono što izaziva pažnju jest kako DeepSeek odgovara na politički osjetljive teme.