Fotografija je učenicama Gospodarske škole u Varaždinu donijela pobjedu na kreativnom natječaju u organizaciji Instituta Zaposlena mama. Sudjelovati znači suočiti se s temom, kaže njihova mentorica Mia Klarić
Žene mogu sve što i muškarci, kažu Tea i Sonja, pobjednice natječaja o ravnopravnosti
"Trebaju nam neki jaki muškarci za nositi klupe... pa i žene ih mogu nositi“, riječi su koje su srednjoškolke iz Varaždina Teu Štrigu i Sonju Bosilj inspirirale da se prijave na kreativni natječaj "Mi možemo jednako". Tea i Sonja s tom idejom i fotografijom na kojoj je s njima radio i kolega Patrik Vragović na kraju odnijele i pobjedu. Tema natječaja bila je rodna ravnopravnost.
Tea (na slici gore) i Sonja učenice su trećeg razreda Gospodarske škole Varaždin, a nositelj projekta je Institut za istraživanje i edukaciju Zaposlena mama, sufinanciran od strane Ureda za udruge Vlade RH u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje s nekoliko partnera. Natječaj kao jedna od aktivnosti projekta u organizaciji Hrvatske zajednice županija završio je sredinom veljače, a glavna je nagrada za najbolju fotografiju u kategoriji srednjih škola dodijeljena nedavno.
'Razrednica bila uvjerena da ćemo pobijediti'
Uz Teu kao nositeljicu projekta i Sonju sudjelovao je i Patrik Vragović, kojeg djevojke opisuju kao "kreativnu osobu s okom za detalje“. Tea naglašava kako su podjednako radili na ideji koja im se nametnula u dugotrajnim razgovorima.
- Baš smo zapele za temu i samo je došlo - smije se Tea, a oduševljenje ne krije ni razrednica.
- Sudjelovati ne znači samo napraviti fotku, to znači suočiti se s temom i raspravljati kako ona utječe na nas i mislim da su to stvarno super odradili - kaže profesorica Mia Klarić, ujedno i mentorica ovog trojca.
- Fotografija je morala govoriti sama za sebe, bez dodatnih pitanja, s jasnom i kratkom porukom – baš kao u marketingu - kaže Sonja.
- Poanta je bila da se ne vide lica, ali da se vidi tko je tko - naglašava Tea, aludirajući na glavnu poruku fotografije u kojoj svaka osoba, bez obzira na rod i spol, može raditi posao u kojem je dobra. Premda se nisu susrele s osobnom diskriminacijom, smatraju kako je najviše primjećuju na društvenim mrežama i u svakodnevnim "sitnicama“.
Uz brojne projekte u kojima su već sudjelovale, djevojke ističu pozitivna iskustva u vezi protekle online nastave, a za maturu će vjerojatno uz one u školi pohađati i dodatne pripreme. Njihova ambicioznost ne prestaje jer planiraju studirati u inozemstvu, a kao najveći argument tome navode intenzivnu praktičnu nastavu u sklopu studija. Najviše ih zanimaju jezici, a kao alternativu navode turizam, dok Sonja razmišlja i o marketingu.