U ponedjeljak je na Wall Streetu zabilježen najveći pad dionica Facebooka od 2014. godine, koji je iznosio skoro 7 posto. Investitori strahuju od manje oglašivača i većih regulacija
U par sati: Zuckerberg izgubio pet, a 'Fejs' 37 milijardi dolara!
Nastavlja se raspetljavanje skandala oko krađe podataka čak 50 milijuna Facebook korisnika koje je tvrtka Cambridge Analytics koristila za plasiranje reklama vezanih uz predsjedničku kampanju Donalda Trumpa 2016. godine.
Na Wall Streetu je u ponedjeljak Facebooku pala vrijednost i to za čak 6,8 posto, upravo zbog skandala koji je nedavno otkriven.
To je ujedno i najveći dnevni gubitak Facebookove dionice od 2014. godine, a zbog toga je Zuckerberg izgubio čak 5 milijardi dolara. Postavlja se i pitanje hoće li Facebook moći nastaviti naplaćivati oglašavanja po istoj cijeni, a investitore u tvrtku brine hoće li se kompanija naći pod strožim regulacijama.
Zbog Facebooka pale su i dionice Applea i Microsofta između 1,5 i 3 posto. Ponedjeljak je tako obilježio tehnološki sektor kao najvećeg gubitnika.
Facebookovi zaposlenici će u utorak prisustvovati obaveznom sastanku na kojem će moći postavljati pitanja vezana uz skandal. Sastanak će voditi Paul Grewal, glavni savjetnik tvrtke. Objasnit će zaposlenicima pozadinu skandala, a odgovarat će i na pitanja zaposlenika.
Podsjetimo, Facebook je dvije godine znao da Cambridge Analytics nezakonito uzima podatke velikog broja korisnika mreže u Americi kako bi mogla lakše izraditi predsjedničku kampanju za Donalda Trumpa te se sumnja da su na taj način utjecali na ishode izbora. Pod krinkom istraživanja u znanstvene svrhe, preuzimanjem posebne aplikacije korisnici bi pristali (ili ne) na davanje svojih podataka.
No, otišlo je puno dalje jer je Cambridge Analytics preuzimao podatke i svih Facebook prijatelja korisnika koji su preuzeli aplikaciju, a broj je u malo vremena narastao na nekoliko desetaka milijuna.
Jedinu stvar koju je Facebook učinio da spriječi krađu bilo je slanje pisma jednom od voditelja istraživanja (kasnije i zviždača u ovom slučaju) Christopheru Wylieju da podatke koje je nezakonito prikupio - uništi. Nakon toga, nikakve druge mjere nisu poduzimali.