Obavijesti

Tech

Komentari 0

Velik potencijal: Kako esport može pomoći u razvoju raznih kreativnih i kognitivnih vještina

Velik potencijal: Kako esport može pomoći u razvoju raznih kreativnih i kognitivnih vještina
3

Esport ima ogroman potencijal za podršku razvoju kreativnih i kognitivnih vještina kod svojih sudionika. To nije samo oblik zabave, već i izazovna aktivnost koja potiče različite aspekte inteligencije i sposobnosti

Esport već godinama doživljava svoj procvat kao jedan od najbrže rastućih fenomena u svijetu zabave i natjecanja. I dok se mnogi još uvijek pitaju što točno esport predstavlja i kako može biti koristan, istraživanja i iskustva su pokazali da esport može značajno doprinijeti razvoju kreativnih i kognitivnih vještina kod kompetitivnih igrača. Esportaši su vrlo poznati kao individualci koji se izrazito dobro snalaze u timskom radu, imaju sjajne reflekse, izraženo kreativno i kritičko razmišljanje te snažnu koncentraciju i fokus. 

Prije svega, valja napomenuti da esport obuhvaća različite tipove video igara, uključujući strateške igre, pucačine iz prvog lica, Battle Royale, sportske igre, kartaške igre, RTS i borilački naslovi. Svaka od tih igara potiče razvoj različitih individualnih sposobnosti, a u ovom članku ćemo istražiti kako esport podržava i oblikuje društvene vještine, tako da ćemo opisati različite aspekte koji igraju ključnu ulogu u tom procesu.

Razvoj timske suradnje i komunikacije

Kompetitivne igre često zahtijevaju visoku razinu timske suradnje i komunikacije između igrača. S obzirom na to da se često nađu pod svjetlima pozornice, igrači moraju brzo i učinkovito komunicirati s članovima svojeg tima, razmjenjivati informacije i donositi odluke u stvarnom vremenu. Ovo potiče razvoj vještina kao što su verbalna i neverbalna komunikacija, timski rad i sposobnost donošenja brzih odluka.

Brze reakcije i strateško razmišljanje

Brze reakcije na promjenjive situacije obavezan su dio igranja kompetitivnih video igara. Igre postavljaju izazove koji potiču igrače da razvijaju svoje kognitivne vještine, uključujući brze reakcije, analitičko razmišljanje i planiranje. Osim toga, strateško razmišljanje je ključno za donošenje ispravnih odluka i dolaska do konačnog cilja - pobjede.

Kreativnost u problemima 

Esport igre često postavljaju igrače pred različite probleme i izazove koje trebaju riješiti. Igrajući ovakav tip igara, igrači su potaknuti razmišljati izvan okvira, tražiti kreativna rješenja i prilagoditi se nepredvidljivim situacijama. Sve to razvija njihove kreativne vještine i sposobnost razmišljanja izvan ustaljenih obrazaca.

Upravljanje stresom i pritiskom

Esport natjecanja često stavljaju igrače koji se natječu pod veliki pritisak, bez obzira radilo se o desetak ili nekoliko tisuća gledatelja koji prate svaki njihov potez. Upravljanje stresom i pritiskom ključno je za uspjeh. Također, na ovaj način razvija se emocionalnu inteligencija i sposobnost suočavanja sa stresom.

Analitičke vještine 

Mnoge esport igre zahtijevaju igrače da analiziraju svoje performanse i performanse protivnika kako bi napredovali. Igrači koriste analitičke vještine kako bi identificirali svoje slabosti i razvijali strategije za poboljšanje. Ovo je korisna vještina koja se može primijeniti u različitim aspektima života, kao što su poslovne odluke ili rješavanje problema.

Razvoj motoričkih vještina 

Esport igrači često koriste kompleksne kombinacije tipki i miša. Na ovaj način razvijaju se preciznost i brzina motoričkih vještina, što može imati pozitivan utjecaj na druge aktivnosti kao što su sviranje glazbenih instrumenata ili sportske vještine.

Timski duh i zajednička svrha 

Najpoznatiji esport naslovi upravo su timske igre u naslovima, kao što su League of Legends, Counter-Strike ili VALORANT. Sudjelovanje na esport turnirima pomaže igračima razvijati osjećaj pripadnosti i zajedničke svrhe. Ovo je važno za razvoj socijalnih vještina i emocionalne inteligencije, jer igrači uče kako surađivati s različitim osobama kako bi postigli zajedničke ciljeve.

Esport ima ogroman potencijal za podršku razvoju kreativnih i kognitivnih vještina kod svojih sudionika. To nije samo oblik zabave, već i izazovna aktivnost koja potiče različite aspekte inteligencije i sposobnosti. Kroz njega ljudi mogu razviti ključne vještine koje su relevantne u mnogim aspektima života, od školovanja do karijere, čineći ga važnim dijelom suvremenog društva. 

Esport je više od igre; to je prilika za osobni rast i razvoj koji ne bi smjeli zanemariti.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Isprobali smo pristupačni Samsung Galaxy S24 FE: Ovdje se nećete se osjećati zakinuto
GALAXY ZA 'FANOVE'

Isprobali smo pristupačni Samsung Galaxy S24 FE: Ovdje se nećete se osjećati zakinuto

Krajem godine Samsung izbacuje FE inačicu svoje aktualne Galaxy serije s osjetno nižom cijenom, ali i nešto skromnijim performansama. No, one ovdje ne dolaze do izražaja
Igrali smo novu Lego Horizon Adventures: Što donosi? Divna igra uz humor i bombe-kokoši
ZABAVA ZA SVE UZRASTE

Igrali smo novu Lego Horizon Adventures: Što donosi? Divna igra uz humor i bombe-kokoši

RECENZIJA Vjerojatno će biti jedna od najtraženijih blagdanskih igara ove sezone. Igra je dostupna na PlayStationu 5, PC-ju i Nintendo Switchu...
Liječnici otkrili koliko najdulje smijemo sjediti na WC školjci, više od toga šteti zdravlju
MNOGI PRETJERUJU

Liječnici otkrili koliko najdulje smijemo sjediti na WC školjci, više od toga šteti zdravlju

Možda vam se čini bezopasnim načinom za skratiti vrijeme, ali stručnjaci ističu da dugotrajno sjedenje na WC školjci može štetiti zdravlju. Saznajte koje je optimalno vrijeme sjedenja na WC školjci