Francuska tvrtka Carmat razvila je potpuno umjetno srce. Ono je elektroničko i pokreću ga ugrađene baterije. Cijena ovog srca bit će između 140.000 i 180.000 eura
Umjetno srce pokreću baterije: Koštat će više od milijun kuna
Potpuno umjetno srce inovativni je tehnološki pothvat medicinske industrije i liječnika. Ako se izum pokaže uspješnim, bit će to prekretnica u kardiokirurgiji, ispričao nam je dr. sc. Željko Sutlić iz KB-a Dubrava.
Potpuno umjetno srce omogućit će normalan život i funkcioniranje svim srčanim bolesnicima koji nisu podobni za operacije ili ne reagiraju na ostale terapije i lijekove. Prva ga je razvila francuska biomedicinska tvrtka Carmat, koja je zdravstvenu inovaciju predstavila na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Parizu.
Carmat umjetno srce dizajnirano je za sve pacijente koji pate od kroničnih zatajenja srca ili akutnih zatajenja koja slijede nakon infarkta. Izum bi trebao pomoći i svim srčanim bolesnicima koji pate od koronarnih bolesti i arterijske hipertenzije.
- Potpuno umjetno srce od ostalih se implantabilnih naprava razlikuje u tome što je ono potpuno elektroničko - objasnio nam je Sutlić.
Dodao je kako je rad umjetnog srca baziran na već ugrađenim baterijama, za razliku od mehaničkog srca, koje se ugrađuje na lijevu ili desnu klijetku te se bazira na mehanici koja je pokrenuta na mehanički pogon. Potpuno umjetno srce teško je 900 grama, odnosno tri puta više od stvarne mase ljudskog srca, a nastalo je kao rezultat dugogodišnje suradnje između kardiokirurga Alaina Carpentiera i europske zrakoplovne tvrtke EADS.
Srce se samostalno ugrađuje u prsa pacijenta i opremljeno je nizom senzora, koji umjesto pumpe oponašaju prirodne kontrakcije.
- Jedina je mana što potpuno umjetno srce u sebi ima vrlo kompliciranu elektroniku pomoću koje je teško emitirati rad srčane pumpe - rekao je Sutlić i istaknuo da će, ako se projekt pokaže uspješnim, liječnici u KB-u Dubrava početi s njegovom implementacijom.