1 centimetar i 1 kilogram dvije su važne brojke ovog laptopa koji je još uz to dobio odlično dizajniran poklopac, koji je inače jedinstven na svakom Asusu, zbog načina izrade
Toliko lagan da ga možeš zaboraviti: Isprobali smo novi Asus ZenBook S13 laptop
Lagan i tanak. To su bila dva glavna cilja na koja se Asus fokusirao s novim ZenBook S13 ultrabook prijenosnikom i oba su savršeno ostvarili. A uz to, ovo je i dalje prilično moćan i svestran laptop koji izgleda jako atraktivno. ZenBook S13 OLED težak je jedva nešto iznad kilograma i osjetno je lakši od Appleova MacBook Aira, a pritom je tanak samo 10,9 milimetara. U odnosu na moj poslovni HP Zbook, ovo je perolaka kategorija laptopa, koji na momente djeluje kao da nosiš bilježnicu, a ne poslovno računalo. Zahvaljujući zanimljivoj teksturi na gornjoj strani laptopa, koja ostavlja ‘kameni’ dojam, zaklopljeni ZenBook lako bi mogli zamijeniti za luksuzni pladanj. No, radi se o materijalu koji je Asus nazvao ‘plasma ceramic aluminium’ za koji su razvili vlastiti proces izrade i dizajn svakog poklopca je pritom jedinstven, a dodatni bonus je što ne ostavlja otiske prstiju. Pritom, kažu u Asusu, koriste vodu, struju i temperaturu, ali ne i jake kiseline i teške metale pa je sama proizvodnja nešto zelenija.
Iako se radi o tankom uređaju, ZenBook je jako dobro sklopljen i čvrst, a koristi i leguru magnezija i aluminija u izradi dijelova. Sve mu je to donijelo i MIL-STD 810H vojni standard robusnosti. Što se zelenila tiče, u proizvodnji zvučnika su koristili plastiku iz mora, a i za slova su uzeli recikliranu plastiku.
ZenBook ima i odličan ekran, a radi se o 13,3-inčnom OLED panelu rezolucije 2880x1800 piksela. Uz to, format ekrana je 16:10 pa imate i nešto više kvadrature na raspolaganju od standardnih 16:9 ekrana, što će biti od koristi na ovakvom ekranu. Prikaz boja je odličan, s dubokom crnom, tekst se odlično vidi kod tipkanja, a pravi je gušt gledati i filmove na ekranu. Ono što je odlično kod Asusovog dizajna je da šarka, kad podižete ekran, lagano podiže i gornji dio laptopa od površine što će pomoći u protoku zraka. Uz to, cijeli ekran otvara se gotovo 180 stupnjeva.
ZenBook S13 je i prilično moćan stroj sa i7 procesorom te 32 GB RAM-a. Nudi se još sa 16 GB te sa i5 procesorom. Dolazi s 1TB PCIe Gen4 SSD-om koji podržava brzine do 7000 GB/s, što svakako dobro dođe kod podizanja računala, baratanja podacima i općenitim radom. Tu je i integrirana Iris Xe grafika. Sve to znači da će laptop stabilno i glatko raditi te omogućiti uživanje u manje zahtjevnim igrama. Nemojte računati da ćete juriti svijetom Cyberpunka, laptop se mučio i u Ratchet & Clank: Rift Apart.
Zvučnici su solidni, a tu je i podrška za Dolby Atmos tehnologiju koja će dodati prostornost njegovu zvuku.
Tipkovnica ima pozadinsko osvjetljenje, a Asus se hvali i hodom od 1,1 mm, najdužim u klasi. Iako je ovo 13,3-inčni laptop, tipkanje je bilo prilično ugodno, s dovoljno velikim touchpadom. Što se portova tiče, na raspolaganju vam je HDMI 2.1, dva USB-C Thunderbolt 4 te USB-A 3.2 i ulaz za slušalice, a morate računati da će jedan od USB-C ulaza biti rezerviran za 65W punjač koji će puniti njegovu bateriju od 65 Wh, a Asus podržava i druge punjače, poput onih od mobitela ili powerbank. Možda neće biti tako brzi, ali će olakšati punjenje ako ste zaboravili punjač.