Iako su tvrdokorni, žohari ipak ne mogu preživjeti nuklearni napad, tvrdi kineski znanstvenik Shui Zhan. - Mislim da je to pretjerivanje i da nikad nije dokazano...
Tijelo im ubija otrove, a udovi imaju sposobnost regeneracije
Žive na najmračnijim i najprljavijim mjestima, a svatko tko ih je imao u svojoj kući i stanu jako dobro zna koliko ih se teško riješiti. Njihova otpornost potaknula je kineske znanstvenike da malo bolje prouče žohare i otkriju nam njihove tajne.
Analizirajući njihov DNK, pronašli su posebne gene koji im omogućavaju regeneraciju udova, ali i da jedu otrovnu hranu.
Američki žohar (Periplaneta americana) najveći je u svojoj vrsti i ima čak 20.000 gena što je jednako kao kod ljudi. Sposoban je namirisati hranu iz velikih udaljenosti, pogotovo onu fermentiranu.
Žohari imaju i sustav detoksikacije zbog čega se može dogoditi da pojedu otrov i prežive. Njihov imunitet odličan je u borbi protiv infekcija i omogućava im život u nehigijenskim uvjetima, piše Daily Mail.
Iako su tvrdokorni, žohari ipak ne mogu preživjeti nuklearni napad, tvrdi kineski znanstvenik Shui Zhan.
- Mislim da je to pretjerivanje i da nikad nije dokazano, dodaje.
Prošlogodišnje istraživanje otkrilo je da ženke žohara imaju mogućnost razmnožavanja bez muškog partnera. Jaja mogu proizvesti partenogenezom što je oblik razmnožavanja u kojem se nova jedinka razvija iz neoplođene spolne stanice, obično jajne stanice.Organizam koji nastane partenogenezom je genetski identičan roditeljskom, tj. njegov klon.
Takvim načinom uvijek nastaju ženke koje mogu preživjeti i mogu se, kao i njihove majke, same razmnožavati.