NASA je kasno u petak lansirala u Zemljinu orbitu teleskop koji će tražiti planete slične Zemlji na kojima je moguć život. Tražit će ih u Mliječnoj stazi
Teleskop Kepler 6 godina će tražiti drugu "Zemlju"
NASA je kasno u petak lansirala u Zemljinu orbitu teleskop Kepler koji će pokušati tražiti planete slične Zemlji na kojima je moguć život i koje se nalaze u orbiti oko zvijezda. Vijest o lansiranju objavljena je na blogu Kepler projekta na internetu.
Misija Kepler, koja je nazvana prema njemačkom astronomu iz XVII. stoljeća Johannesu Kepleru, usmjerena je na oko 100.000 zvijezda u galaksiji Mliječni put za koju znanstvenici vjeruju da bi mogla imati planete koje kruže u zoni pogodnoj za život.
Teleskop će tražiti pokretne sjene na zvijezdama koje bi ukazivale na kretanje planeta i pomogle u mjerenju dužine orbita.
- Ukoliko kruži vrlo brzo, to znači da je planet jako vruć - kazao je William Borucki, čelni istraživač za Kepler projekt iz NASA-e.
- Ako planet pak ima dug orbitalni period, znači da je hladan i vjerojatno zamrznut zauvijek.
Misija će eliminirati oba ekstrema, budući da znanstvenici traže planete koji "nisu ni prevrući, ni prehladni, već baš kako treba", kazao je Borucki.
Planirano je da misija vrijedna 591 milijun dolara traje tri i pol godine, no Kepler kamera podešena je da traje šest godina u slučaju produljenja misije, kazali su znanstvenici NASA-e.