Telemach u Hrvatskoj i Sloveniji provodi veliki projekt 5G Adria kojim se analizira što treba napraviti kako bi se osigurala velika protočnost podataka i brza komunikacija i to na koridoru kroz Sloveniju i Hrvatsku
Telemach radi 5G projekt za autoceste budućnosti: Sigurnije, brže i za aute koji tek dolaze
Autoceste budućnosti donijet će puno veći broj pametnijih vozila koja mogu međusobno komunicirati, ali i samovozeće automobile te nove izazove u kojima će komunikacija morati biti brža, stabilnija i sigurnija. Zbog toga će biti potrebno izgraditi i autoceste s gušćom pokrivenosti 5G mrežom koja podržava visok kapacitet prijenosa podataka, nisku latenciju te visoku pouzadnost usluga, osobito u situacijama prometnih nesreća.
Zbog toga je pokrenut i projekt 5G Adria, a radi se o konzorciju koji čine Telemach Slovenija i Hrvatska, DARS, Fakultet za elektrotehniku Sveučilišta u Ljubljani i hrvatska kompanija OIV. Oni zajednički rade na studiji koja istražuje i analizira uvjete za uspostavu 5G infrastrukture za buduću nadogradnju mobilnosti i povezivosti Slovenije i Hrvatske. Istraživanje se provodi od siječnja u okviru Instrumenta za povezivanje Europe CEF – Digital i bit će završeno do kraja lipnja. Sama studija inače vrijedi 1,4 milijuna eura, a polovica je financirana iz europskih sredstava.
U projektu su analizirali i uskladili pasivnu i aktivnu infrastrukturu s trenutnim kapacitetima mreže, koja već sada podržava upravljanje prometom duž mediteranskog cestovnog koridora. Svoje istraživanje su na posebnom događaju u Otočcu u Sloveniji predstavili Milan Berlič (Telemach Slovenija), Danijela Bistrički Morović (Telemach Hrvatska), Jaka Gorišek (DARS), Tomi Mlinar (Fakultet elektrotehnike UL) i Nenad Šlibar (OIV).
- Projekt 5G-ADRIA otvara vrata novom poglavlju u našem razmišljanju, a iako je još uvijek u fazi studije, stvara prilike za prekograničnu suradnju i inovacije te postavlja temelje za napredak u digitalnom dobu. Kada govorimo o 5G koridoru, ne govorimo samo o tehnološkom napretku, već i o širem društvenom i gospodarskom razvoju u našoj regiji. 5G mreža postat će okosnica digitalne infrastrukture koja će povezivati ​​naše zemlje na nov i inovativan način. Ovo nije projekt samo za Sloveniju ili Hrvatsku, već za cijelu regiju. Suradnja dviju država postavit će temelje buduće prekogranične suradnje na području tehnologije i gospodarstva - popratio je raspravu Tomislav Čizmić, predsjednik Uprave Telemacha Slovenija.
Studija tako predstavlja osnovu za razvoj budućih mreža i usluga koje će osigurati bolju protočnost, veću sigurnost na cestama, poboljšanu komunikaciju među automobilima te manje zastoja i nesreća. Projekt se fokusira na strateški koridor i uspostavljanje povezanosti između sjevernojadranskih luka Kopra i Rijeke.
Ovaj koridor počinje u Kopru, prolazi kroz Ljubljanu do graničnog prijelaza Bregana te se nastavlja u Hrvatskoj do Zagreba i Rijeke. U Sloveniji obuhvaća 207 km autoceste, a u Hrvatskoj 171 km te donosi rezultate i daljnje korake koji bi se mogli replicirati na ostale cestovne pravce u obje države. U okviru studije analizirala se mogućnost uvođenja povezanog i automatiziranog prometa (CAM) s poboljšanim upravljanjem prometnim informacijama.
Jednostavnije pojašnjeno, studija se fokusira na razvoj rješenja na iznimno prometnom koridoru, gdje je ogroman broj kamiona no ona će se moći koristiti i na drugim cestama. Jedna od opcija bi tako bilo i korištenje na potezu autoceste A3 gdje su česte brojne nesreće što bi u takvim situacijama ubrzalo i olakšalo komunikaciju.
- Postizanje ambicioznih ciljeva postavljenih Digitalnim kompasom za digitalnu transformaciju EU do 2030. zahtijeva upravo projekte poput 5G-ADRIA. Tome doprinosi i Telemach kao inicijator pozitivnih promjena i kreator povezanije i digitalno napredne regije. Implementacija digitalne infrastrukture trenutno je spora ponajviše zbog složenog zakonodavnog okvira. S druge strane, studija je pokazala i velike prednosti koje bi donijela provedba 5G koridora, od unaprjeđenja prometne i digitalne infrastrukture do jačanja ekonomske suradnje. Samo kroz inovativne zajedničke projekte, možemo izgraditi digitalnu i održivu budućnost - rekao je Adrian Ježina, predsjednik Uprave Telemacha Hrvatska.
Studija tako postavlja temelj za visokokapacitetne mreže sljedeće generacije koje će omogućiti najnaprednije aplikacije za sigurno i učinkovito funkcioniranje autonomnih vozila. Razmatrani su i različiti aspekti poput e-zdravlja, mobilnosti i e-mobilnosti, transporta, industrije, pametnog društva i pametnih gradova, a važan naglasak stavljen je i na održivi razvoj jer će poboljšana prometna infrastruktura doprinijeti smanjenju emisija CO2 i čišćem okolišu.
U pripremi i provedbi studije ključna je bila suradnja partnera iz Slovenije i Hrvatske, koji su spojili znanje i iskustva obje države. Ovakva suradnja će i ubuduće doprinositi razvoju digitalnih tehnologija i infrastrukturnih projekata u regiji, čime će se stvoriti povezanija i naprednija prometna infrastruktura.
- Izuzetno mi je drago što OIV sudjeluje u studiji izvodljivosti za buduću implementaciju 5G mreže duž prometnog koridora između dviju država Europske unije. U izradu iste ugradili smo naše bogato znanje i iskustvo u izgradnji infrastrukture za potrebe mreža nove generacije. Nadamo se da će se na temelju ove studije prepoznati vrijednost konačnog projekta za obje države, kao i unapređenje svakodnevnog života građana - izjavio je predsjednik Uprave OIV-a Mate Botica.
Detalji studije, poput samih troškova implementacije ovih rješenja po kilometru autoceste, bit će poznati na jesen.