Ulična umjetnost udahnula je novi život fasadama diljem Europe. Osim što ih čine atraktivnijima, murali intrigiraju prolaznike svojim porukama. Jedan od takvih murala nedavno je osvanuo u zagrebačkom centru.
Stare zagrebačke fasade postaju umjetničko platno
U sklopu nedavno održanog festivala Design District Zagreb, Miron Milić oslikao je mural na fasadi Vojnovićeve 19. Njegovi murali postali su prepoznatljiv dio urbane kulture, a najpoznatiji je "Slap" u Petrinjskoj ulici. Muralom u Vojnovićevoj okida snimke svakodnevnice ovog kvarta, ukazuje na njene izazove i sve to vješto povezuje u mozaik života ovog grada, u kojem za svakog postoji mjesto i dobrodošlica. Pritom je fasada zgrade poslužila kao slikarsko platno, čime se iskoristio postojeći resurs kao podloga za umjetničko djelo.
Oslikavanje zgrade muralom je realizirano u sklopu kampanje “Zagreb otvoreni grad?” čiji je cilj otvaranje Interkulturnog društvenog centra koji će odgovarati na suvremene potrebe stanovnika Zagreba i doprinijeti razvoju kvalitete života u njemu. U kampanji "Zagreb: otvoreni grad?" do sada je održan niz javnih kulturno-umjetničkih i društvenih događanja u kojima je ključno uključivanje građana. Tako je organiziran niz edukacijskih programa i radionica izrade namještaja, prirodne kozmetike, kuhanja i urbanog vrtlarenja uz sudjelovanje građana različitih dobi i interesa.
Kampanja nastavlja s aktivnostima te su osim održavanja vrta, u jesen planirane radionice kuhanja i kompostiranja, sadnje zimskih kultura te priprema vrta za zimsko razdoblje. Pridružite nam se ili pratite aktivnosti na Facebook stranici "Zagreb: otvoreni grad?".
Ovakvim aktivnostima se pruža sadržajan kulturni program, a da pritom nema negativnog utjecaja na okoliš, jer se koriste već postojeći resursi. Pritom se starim zgradama udahnjuje novi život, a umjetnička djela pridonose imidžu urbanog grada u kojem su svi dobrodošli.
O urbanom i ekološki osviještenom življenju redovito čitajte na Green Livingu.