Marin Soljačić je još prije sedam godina predstavio tehnologiju bežičnog prijenosa električne energije, a sada su na CES-u predstavili sustav za punjenje gadgeta
Soljačićev bežični punjač za mobitele u pohodu na tržište
WiTricity, hrvatskog znanstvenika Marina Soljačića, predstavljen je na sajmu potrošačke elektronike u Las Vegasu. Na ideju za izradu bežičnog punjača došao je nakon što ga je mobitel često budio noću zbog prazne baterije. Punjač radi tako da podloga uključena u struju bežično potiče punjenje baterije. Soljačić je još prije sedam godina prvi put demonstrirao tu tehnologiju. Za razliku od punjača koji moraju biti u kontaktu s podlogom za punjenje, WiTricity koristi magnetsku rezonancu što omogućuje da podloga za punjenje bude postavljena ispod stola ili negdje gdje ne smeta.
- Naš tim je sretan što možemo predstaviti prvi bežični punjač koji radi na udaljenosti - navodi šef kompanije Eric Giler u priopćenju i dodaje da su vidjeli koliko bitna može biti tehnologija u automobilskoj, medicinskoj ili vojnoj industriji, a da sada planiraju promijeniti igru i u potrošačkoj elektronici.
Sustav se sastoji od podloge za bežično punjenje i maske koja se spaja na iPhone 5 ili 5S. Preko podloge se istovremeno mogu puniti dva telefona, a zbog tehnologije punjenja nije bitno kako je telefon položen, kao što se može vidjeti u videu. Uređaj koji su predstavili na CES-u služit će kao referentni dizajn i neće se naći u prodaji, već će na temelju njega drugi proizvođači razvijati svoje telefone, dodatke ili čak namještaj koji bi sadržavali WiTricity. No, iz kompanije kažu da u sljedećih nekoliko mjeseci planiraju početi prodaju podloge za 99 dolara, dok bi se maska prodavala za 49 dolara, piše GigaOM.
Soljačić je za Jutarnji rekao da je zadovoljan razvojem tehnologije, ali i dodao da je on sada zaokupljen projektima u nanofotonici, polju nanotehnologije.