Kineski znastvenici proizveli su zdrave miševe rođene od istospolnih roditelja koristeći matične stanice i genetski inženjering. Svi potomci su bili normalni i doživjeli odraslu dob
Seks i muškarci su nepotrebni? Uzgojili miševe od dvije 'mame'
Istraživači s kineske akademije znanosti uzgojili su 29 zdravih miševa s dvije majke sposobne za proizvodnju vlastitih potomaka. Majke su se nakon toga bile sposobne nastaviti reproducirati. Svi su potomci bili normalni, doživjeli su odraslu dob i mogli dobiti svoje vlastite potomke, piše Independent.
Miševi od dva oca su također rođeni tijekom studije, ali nisu dugo preživjeli.
U istraživanju koje je objavljeno u časopisu Cell Stem Cell ispitano je zašto se istospolni sisavci obično ne mogu reproducirati sugerirajući da matične stanice i ciljano mijenjane gena olakšavaju taj proces.
- U prošlosti smo napravili nekoliko otkrića kombinirajući reprodukciju i regeneraciju pa smo pokušali saznati je li moguće proizvesti više normalnih miševa s dva ženska roditelja pa čak i miševa sa dva muška roditelja pomoću haploidnih (spolnih) matičnih stanica s delecijama (manjkom) gena - kazao je jedan od autora studije dr. Qi Zhou.
Potomci istospolnih muških roditelja umrli vrlo brzo
Dok neke vrste gmazova, vodozemaca i riba mogu promijeniti rod kako bi se reproducirale ili postojale istodobno i muškarci i žene, reprodukcija istog spola kod sisavaca je teža - istaknuto je u studiji.
Da bi proizveli zdravi miševi dr. Zhou i njegovi suradnici koristili su haploidne matične stanice (ESC) koje sadrže pola normalnoga broja kromosoma i DNA iz svakog roditelja.
- Otkrili smo da su haploidni ESC bili sličniji primordijalnim zametnim stanicama, prekursorima jaja i sperme. Genomski otisak koji se našao u gamama je izbrisan - navodi dr. Zhou.
Uz 29 zdravih miševa koje su proizveli ženski roditelji, 12 je rođeno od muških roditelja ali oni su umrli nakon manje od 48 sati. Naime, taj proces uključuje izmjenu veće količine gena i umetanje oplođenih zametaka u surogatne majke i puno je složeniji. Znanstvenici ipak vjeruju da mogu poboljšati i taj proces...